Vláda rokovala v Gabčíkove – voda bude strategickou surovinou

gabcikovo www.ipolitika.sk

Voda sa má stať strategickou surovinou štátu aj z pohľadu legislatívy. Vláda SR na svojom rokovaní v Gabčíkove (streda 24. október 2012) schválila deklaráciu, z ktorej vyplýva, že voda je strategická surovina štátu podliehajúca národným záujmom, a zároveň uložila ministrovi životného prostredia do konca budúceho roka novelizovať zákon o vodách tak, aby bola slovenská voda aj definovaná v zákone. Kabinet zasadal priamo v areáli vodného diela Gabčíkovo – Nagymaros, a to pri príležitosti 20. výročia jeho vybudovania a prevádzky.

www.ipolitika.sk

Envirorezort bude zároveň kabinetu predkladať na schválenie každý návrh na prepravu, respektíve prevod podzemnej vody cez hranice štátu. Má tiež zabezpečiť zavedenie poplatku za vydanie povolenia na prepravu, respektíve prevod podzemnej vody cez hranice. Ministerstvo financií by z tohto dôvodu malo zase novelizovať zákon o cenách tak, aby ministerstvo životného prostredia bolo cenovým orgánom v oblasti ceny podzemnej vody. Ako vyplýva z materiálu, v súčasnosti takmer celý svet rieši problémy s nedostatkom vodných zdrojov a nastupujúcou klimatickou zmenou a jej možnými negatívnymi dosahmi na životné prostredie vrátane vôd. „Je nevyhnutné, aby štát chránil, udržiaval a zachovával svoje zdroje vody ako vzácnu, strategickú surovinu, ktorá má už dnes pre krajiny s jej nedostatkom nevyčísliteľnú cenu.”
Slovensko má vďaka prírodným podmienkam podľa materiálu v súčasnosti dostatok zdrojov a zásob podzemnej vody, ktoré umožňujú pokryť súčasné aj výhľadové požiadavky verejného aj súkromného sektora. „Predpokladom udržateľnosti tohto stavu, keďže vodné zdroje nie sú nevyčerpateľné, je primeraná regulácia nakladania s vodou, jej účelné a hospodárne využívanie. Cezhraničné nakladanie s podzemnou vodou musí byť pod prísnou kontrolou štátu prostredníctvom jeho vlády,” pripomína sa v deklarácii.
Aj cena vody v prípade jej prepravy, respektíve prevodu cez hranice štátu má byť preto stanovená vo vzťahu k jej spoločenskej hodnote, strategickému významu, národným záujmom a má tiež zohľadňovať nákupnú cenu vody v štáte, do ktorého sa bude vyvážať. „V žiadnom prípade nie je morálne akceptovateľné, aby sa v prípade vývozu vody do zahraničia uplatňovala regulovaná cena vody alebo sa dokonca platil iba poplatok za odber podzemnej vody,” zdôrazňuje sa v materiáli.
„My máme záujem, dať vláde väčšiu kompetenciu pri udeľovaní povolení pri vývoze vody. Pretože vodu považujeme za strategickú surovinu. Sú aj teraz isté náznaky a isté pokusy, akým spôsobom sa obchoduje s vodou, ktorá je z nášho územia. Aj do budúcna v rámci klimatických zmien a podobných ekologických pohybov je predpoklad, že vody bude čoraz menej. A keďže Slovensko disponuje dostatočnými zásobami vody, chceli sme vodu ako strategickú surovinu ochrániť aj takýmto spôsobom. A budú urobené aj príslušné legislatívne zmeny v jednotlivých zákonoch, ktoré sa týkajú vody,“
 uviedol minister životného prostredia Peter Žiga.
Vláda vymenovala aj nového splnomocnenca pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVD G-N), ktorým sa stal generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby, š. p.  Ladislav Lazár. Okrem postu splnomocnenca bude zastávať aj funkciu vedúceho delegácie slovenskej vlády na rokovaniach s Maďarskom o vykonaní Rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu vo veci SVD G-N. Tvrdí, že v prípade, ak jedna zo strán nechce dokončiť toto dielo, jediné, čo ju môže k tomu v súčasnej situácii primäť, sú ekonomické argumenty.„Jednoznačne by dostavba pomohla obidvom krajinám a tiež EÚ, pretože by sa zabezpečilo omnoho vyššie sprieplavnenie Dunaja,” uviedol L. Lazár.
Vláda tiež schválila účasť Slovenska na výstave EXPO 2015 v Miláne, pričom náklady na účasť nás budú stáť 4 milióny eur. Odsúhlasený bol aj návrh na pozíciu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorú bude zastávať súčasný predseda Regulačnej rady Jozef Holjenčík. Na rokovaní v Gabčíkove kabinet odobril aj Národnú stratégiu rozvoja zdravotnej starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami na roky 2012-2013. Jej cieľom je pripraviť národný plán starostlivosti o takýchto pacientov a pretaviť ho do zdravotnej a sociálnej starostlivosti.
Premiér počas tlačovej konferencii upozornil aj na fakt, že už neexistujú prekážky, ktoré dosiaľ bránili štátu súhlasiť s predajom 49% akcií Slovenského plynárenského priemyslu. Štát tak môže poľa slov Roberta Fica rokovať o predaji s českou firmou Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá má záujem odkúpiť menšinový balík vlastnený francúzskym a nemeckým investorom. „Poverili sme ministra hospodárstva, aby viedol ďalšie rokovania o konkrétnych podmienkach, aby sa posilnilo postavenie štátu v SPP,” avizoval Robert Fico.  „Urobili sme všetko pre to, aby neboli žiadne cenové návrhy, ktoré by viedli k zvýšeniu cien plynu pre domácnosti,” zdôraznil. Kabinet sa  minulý týždeň dostal do sporu so súčasnými menšinovými akcionármi, ktorí ešte koncom septembra v predstavenstve spoločnosti presadili návrh na zvýšenie ceny plynu pre domácnosti pre rok 2013 v dvoch alternatívach – 18,56 %, prípadne 25,43 %. Premiér dal spoluvlastníkom SPP ultimátum na stiahnutie návrhu do stredy 17. októbra, no nestalo sa tak. Vláda preto na odvetu minulý týždeň odmietla rokovať o prevode 49 % akcií na EPH. Podmienkou na opätovné rokovanie o tomto bode mal byť práve jasný prísľub, že cena plynu v budúcom roku neporastie.

pozrite si TK po rokovaní vlády

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>