Vláda podviedla pacientov a lekárov

99_logo www.ipolitika.sk

Vláda nedodržala slovo, ktoré dala pacientom a lekárom. Svojmu záväzku dala vznešené meno: memorandum. Po roku z neho však neostal ani trhací kalendár.

Pred rokom podalo 2411 lekárov výpoveď. Vtedajší minister zdravotníctva Uhliarik dookola opakoval, že má plán B, aj keď ho nemal. Zastrašoval lekárov a obviňoval ich z vydierania. Účelovo ukazoval výplatné pásky, ktoré boli na míle vzdialené realite. Nakoniec vláda Ivety Radičovej s Lekárskym odborovým združením podpísala Memorandum o úprave pomerov v zdravotníctve, ktoré bolo výsledkom kompromisu lekárov. Rok je dlhá doba. Čo sa zmenilo a hlavne či sa niečo upravilo?

Memorandum je pamätný spis. Menej vznešene – zápisnica. Predstavuje vážny a zároveň vážený dokument, ktorého obsah a plnenie by malo byť vecou cti oboch podpísaných strán. Žijeme na krásnom Slovensku, na ktorom je nepekným zvykom nedodržiavať slovo.

Spomínané memorandum obsahuje niekoľko veľmi dôležitých a vzájomne súvisiacich častí, ktorých plnenie na seba nadväzuje. Ak by sa plnilo – či už po častiach alebo ako celok -, už dnes by sme mohli hovoriť o dobrom trende vo verejnom zdravotníctve.

Preambula pamätného spisu konštatuje, že lekári aj vláda uznávajú zdravie a život človeka za najvýznamnejšiu hodnotu, ktorú budú chrániť.

Memorandum, časť prvá

V prvej časti memoranda sa vláda zaväzuje, že bude dôsledne dohliadať na dodržiavanie zákonníka práce, bude vykonávať pravidelné kontroly a dokonca bude aj dbať na dodržiavanie personálnych normatívov. Ak by nebodaj došlo k ich nedodržaniu, poskytne lekárom odškodné v podobe náhradného alebo študijného voľna.

Aká je realita? Pripravovaná novela Zákonníka práce s novou porciou nútených prác. Namiesto plnenia sľubov príkaz pracovať ešte viac. V skutočnosti ani práce nariadené navyše nezabezpečia dodržiavanie Zákonníka práce. Problém je v samotných personálnych normatívoch, ktoré sa vo vzťahu k zdravotníkom často nedodržiavajú ani len na minimálnej úrovni. Vláda takto nepriamo priznáva, že zdravotníckeho personálu je málo. Riešenie? Žiadne.

Memorandum, časť druhá

Najdôležitejšia je druhá časť memoranda. Vláda sa v nej zaviazala pripraviť najneskôr do konca roka 2012 legislatívne a organizačné opatrenia tak, aby do konca roka 2013 mohol fungovať nový klasifikačný systém úhrady za zdravotnú starostlivosť. Toto je svätý grál memoranda. Hovorí o reálnej platbe za diagnózu. Bez takto nastaveného financovania sa ďalej nepohneme. V memorande sa tiež konštatuje, že súčasťou reálnej platby musí byť aj cena práce zdravotníka.

Koniec roka 2012 sa nezadržateľne blíži. Vláda však neponúkla žiadnu konkrétnu predstavu plnenia najvýznamnejšej časti memoranda. Namiesto toho počúvame správu storočia o vytvorení jednej poisťovne, ktorá všetko vyrieši.

www.ipolitika.sk

Všeobecná zdravotná poisťovňa dá dokonca celý svoj tohoročný zisk v hodnote cca 21 miliónov eur na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pacientom zaradeným na čakacie listiny. A to vraj nie je všetko. Zdravotná starostlivosť im má byť poskytnutá už do konca tohto roka. Zdá sa to jednoduché a predstava, že pacienti viac nemusia v bolestiach a trápení čakať na pomoc, je úžasná.

V skutočnosti sa to nedá. Kde nájdeme miesto pre čakajúcich pacientov, keď až do konca roka sú termíny obsadené. Čakajúcich pacientov síce môžeme preobjednať na neskôr, bude to však len vystriedanie jednej čakajúcej skupinu za druhú.

Memorandum, časti ďalšie

Aby som vláde nekrivdil, jedna časť sa podarila splniť. Zastavila sa transformácia nemocníc na akciové spoločnosti. Mimochodom, je to druhá najdôležitejšia časť memoranda. Absurdné je, že keď niekomu obchod nevyšiel predajom nemocníc, skúša to cez odkúpenie poisťovne. Je to také (typicky) slovenské. Niektoré záväzky si vlády ctia a rady ich aj splnia. Len škoda, že to nie sú záväzky voči pacientom.

Časť memoranda s úlohami pre Lekárske odborové združenie je splnená. Kódex vzťahu lekára k pacientovi spolu s opatreniami proti korupcii lekári vláde v stanovenom termíne odovzdali.

Troškou do mlyna som prispel aj ja odznakovou akciou proti úplatkom. Jej správnosť potvrdzuje aj to, že takmer s rovnakou iniciatívou prišilo i Lekárske odborové združenie.

Korupcia na oddeleniach a v ambulanciách je síce neakceptovateľná, ale je len zlomkom tej veľkej. Tu vláda znovu zaostáva, vlastne stagnuje. Chýbajú praktické zmeny v manažovaní nemocníc, najmä v oblasti odstraňovania neprehľadných praktík pri verejnom obstarávaní.

Dostávam sa k poslednej časti memoranda, venovanej platom lekárov. V rezorte zdravotníctva je to mediálne najvďačnejšia téma.

Sledujúc médiá mám pocit, že som sa vrátil v čase do minulosti, keď zdravotníctvu kraľoval minister Uhliarik. Znova sa pred kamerami máva výplatnými páskami a účelovo sa vyťahujú dezinformácie.

Memorandum k memorandum

Na záver už len krátke memorandum k pôvodnému memorandu. Kam sa teda po roku posunulo naše verejné zdravotníctvo? Čo sa upravilo? A čo sa zmenilo? Systémovo zatiaľ nič. Vláda nedodržiava to, čo v pamätnom spise sľúbila. Vedome a účelovo informuje len o tom, čo sa jej hodí. Vedome a účelovo neinformuje o zavádzaní (lepšie povedané nezavádzaní) reálnej platby za výkon, o zmenách v spôsobe riadenia zdravotníckych zariadení a o zodpovednosti ich manažmentov.

Vláda si nectí svoje záväzky, vyhovára sa, ako sa nič nedá, aj keď memorandum podpísala.

Najhoršie je na tom opäť pacient. Ten naďalej ostáva politikmi nepovšimnutý čakať na ošetrenie a neustále je masírovaný správami, že za všetko môžu zdravotníci.

zdroj: Milan Mrázik /99percent/

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>