Ústavný súd rozhodol: Prezident generálneho prokurátora musí vymenovať

centes www.ipolitika.sk

Rozhodnutie Ústavného súdu potvrdzuje to, čo tvrdíme už viac ako rok – že prezident nemá právo nekonať vo veci vymenovania kandidáta na post generálneho prokurátora.

Ak by nerešpektoval dnešné rozhodnutie Ústavného súdu, spravil by tým z ústavy len trhací kalendár.

Ústavný súd SR dnes rozhodol, že ak boli dodržané zákonné podmienky voľby a neexistujú žiadne dôvody, ktoré by spochybňovali odbornosť a charakter kandidáta, prezident musí zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša vymenovať za generálneho prokurátora.

www.ipolitika.sk

Prezident SR Ivan Gašparovič sa 20. marca 2012 pre médiá jednoznačne vyjadril, že  nevymenovanie Jozefa Čentéša nesúvisí s osobou kandidáta. Jednoznačne tým teda vylúčil, že by existovali dôvody, ktoré by spochybňovali jeho schopnosť „vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu“. Rovnako nespochybniteľná je aj skutočnosť, že Jozef Čentéš spĺňa zákonné predpoklady pre výkon funkcie. To potvrdil pred samotnou voľbou Ústavnoprávny výbor NR SR, ktorý prijal uznesenie o tom, že spĺňa zákonné podmienky. Žiadny z poslancov toto rozhodnutie nespochybnil.

zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>