Tripartita podporila rozpočet na budúci rok

machunka www.ipolitika.sk

Hospodárska a sociálna rada SR sa v utorok 9. októbra stretla na mimoriadnom rokovaní. Jedným z bodov programu bol aj návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Sociálni partneri vlády – odbory a zamestnávatelia – predložený návrh odsúhlasili, majú však viaceré pripomienky.

„Záver asi  po dvojhodinovom rokovaní bol taký, že rada dospela k dohode a k súhlasu k predmetnému návrhu zákona s tým, že Asociácia zamestnávateľských zväzov súhlasila s predloženým návrhom bez pripomienok, Konfederácia odborových zväzov s pripomienkami, Združenie miest a obcí Slovenska podmienečne súhlasí s pripomienkami a Republiková únia zamestnávateľov nezaujala stanovisko. Osobne hodnotím, aj napriek tomu, že je tu zložitá situácia, možno veľmi ťažké rozhodovanie viacerých sociálnych partnerov ako úspech, že sociálni partneri k tak dôležitému zákonu, ktorý pokladám za zákon roka, ako je štátny rozpočet, dospeli k dohode,“ povedal po rokovaní minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.

Pozitívne zhodnotil stretnutie predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Dvonč„Robíme všetko a všetky opatrenia k tomu, aby sme pre budúci rok zabezpečili v primeranej miere služby pre občanov Slovenskej republiky, ktoré nám vyplývajú z našich povinnosti, či už sú to originálne kompetencie, alebo prenesený výkon,“ uviedol na brífingu. Pozitívny postoj však podmienil ZMOS definitívnym súhlasom jeho Rady.

www.ipolitika.sk

Bez pripomienok prešiel návrh rozpočtu aj Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ). „Vysoko pozitívne hodnotíme aj samotné vyjadrenie premiéra, že je ochotný položiť aj istú politickú obetu na tento účel a preto návrh rozpočtu ako taký vnímame pozitívne. Samozrejme vidíme tam nie malé riziká, predovšetkým vo vzťahu na príjmovej časti,“ konštatoval Rastislav Machunka, prezident AZZZ.

Konfederácia odborových zväzov návrh rozpočtu odobrila, má však pripomienky. „Konfederácia odborových zväzov súhlasí s návrhom rozpočtu s pripomienkami s tým, že v prvom polroku 2013 na základe vývoja ekonomiky spoločnosti sociálni partneri opäť prehodnotia plošnú valorizáciu platov verejnej štátnej správe, ktorú vnímame v tomto období ako jeden veľmi vypuklý problém,” povedal prezident KOZ Miroslav Gazdík.

Štát by mal podľa návrhu rozpočtu, o ktorom bude v stredu (10.október) rokovať vláda, hospodáriť s deficitom 3,06 miliardy eur. Príjmy by mali dosiahnuť 14,18 miliardy eur, čo je oproti prvému návrhu z augusta viac o 580 miliónov eur. Plánované výdavky v sume 17,24 miliardy eur sú rovnako vyššie ako pred dvoma mesiacmi, a to o 320 miliónov eur.
Rozpočet verejnej správy na nasledujúce roky je zostavený tak, aby v budúcom roku dosiahol deficit 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), v roku 2014 na úrovni 2,4 % a v roku 2015 vo výške 1,9 % HDP. Verejný dlh by mal z tohtoročných 52,2 % HDP postupne vzrásť na 56 % v roku 2015.


pozrite si brífing po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>