Tri najväčšie Ficove klamstvá o rozpočte

fico2 www.ipolitika.sk
Klamstvo ako pracovná metóda sa stáva v strane SMER čoraz používanejšie. Pri predstavovaní vládou čerstvo schváleného rozpočtu je vidieť ako tie isté lži a zavádzanie používajú predseda vlády aj minister financií.
1. Klamstvo: Vláda sa chystá šetriť
Po veľkom tlaku médií, odbornej verejnosti a opozície sa vláda zamyslela aj nad tým, či predsa len niečo neušetrí na sebe. Podarilo sa jej to narozpočtovať, avšak len fiktívne. Štátny rozpočet predpokladá výdavky na budúci rok 17,235 mld. eur a schválený na tento rok 17,300 mld. eur. Fico aj Kažimír sa hrdinsky tvária, ako na budúci rok minú o 65 miliónov eur, resp. o 0,4% menej. Napriek tomu, že sa to zdá byť vtip v porovnaní s masívnym zvyšovaním daní, tak realita je oveľa horšia.
Klamstvo vychádza z čísla na tento rok. Fico totiž použil číslo z Miklošovho rozpočtu, ktorý pred médiami roztrhal a povedal, že je len zdrap papiera. Ak sa pozrieme na očakávanú skutočnosť výdavkov na tento rok z Kažimírovho rozpočtu, tak zistíme, že je vo výške 16,528 mld. eur. Budúci rok teda výdavky štátneho rozpočtu neklesnú, ale vzrastú o 707 miliónov eur, resp. o 4% v porovnaní so súčasným rokom. Vláda teda nielenže na sebe šetriť nebude nič, ale si ešte aj polepší. A kto sa poskladá na konsolidáciu? No predsa bežní ľudia. Tých čakajú vyššie dane, odvody a poplatky.
2. Klamstvo: Dane sa zvýšia len bohatým
Predseda vlády a minister financií vedome a dlhodobo zastierajú ľuďom oči. Hovoria väčšinou o zvyšovaní daní vysoko zarábajúcim nad 3300 eur mesačne. To však tvorí menej ako pol percenta nových daňových príjmov rozpočtu. Zostávajúcich 99,5% zaplatia brigádnici, dohodári, živnostníci, zamestnanci a zamestnávatelia. Namiesto istôt ich čakajú neistoty.
Mňa osobne veľmi mrzí, že sa vláda ulakomila aj na študentov. Od budúceho roka budú študenti musieť pracovať viac, aby si zarobili na obživu a študijné potreby. Zo 100 eur zamestnávateľa doteraz študentom zostalo 99 eur. Od budúceho roka to má byť len 70 eur. Ak zamestnávateľ nevyčlení brigádnikom viac peňazí na hodinu, tak aby zarobili pôvodných 99 eur, tak budú musieť pracovať o 40% dlhšie. Poznám mnoho študentov a viem, že toto opatrenie skomplikuje ich život a ich súčasné neistoty sa tým zásadne prehĺbia.
www.ipolitika.sk
3. Klamstvo: Dane musíme zvyšovať kvôli tlaku Európskej únie
Pri obhajovaní zvyšovania daní sa väčšinou premiér aj minister financií skrývajú za tlak Európskej únie. Argumentom tiež je, že takto máme isté miesto v jadre Európy. Ani jedno, ani druhé nie je pravda. Európska únia od nás vyžaduje len deficit pod 3% HDP. To, že premiér nie je ochotný utiahnuť štátny rozpočet ani o euro a celú konsolidáciu presunul na plecia ľudí, to je jeho vlastné rozhodnutie. A za to nesie aj politickú zodpovednosť. Čo sa týka miesta v jadre Európy, tak to vyštvaním investorov vysokými daňami skôr strácame ako posilňujeme. Daň z príjmu podnikov budeme mať budúci rok najvyššiu spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky. Na riziko odlivu investícií už vládu upozorňuje aj Národná banka Slovenska.
K tomuto klamstvu ešte jedna zaujímavosť. Robert Fico viac krát vyhlásil, že obdivuje Švédsko v jeho daňovej politike. Robí však úplný opak. Švédsko totiž postupne od roku 1993 znižuje daň z príjmu podnikom a ako dôvod uvádza cieľ zlepšenia zamestnanosti, investovania a hospodárskeho rastu. Od januára bude mať dokonca nižšiu daň z príjmu podnikov ako Slovenska. Chystá sa ju znížiť z 26,3 na 22 percent a naša vláda ju zvyšuje na 23 percent.
A aká je pravda?
Vláda sa rozhodla, že ani v čase krízy si opasky uťahovať nebude. Účet majú zaplatiť bežní ľudia a zamestnávatelia. Vymyslela pritom dobrý marketingový plán ako túto obludnosť komunikovať verejnosti: „Môže za to Európska únia, dane zvýšime bohatým a akože sa uskromníme aj my. A keď bude opozícia vyskakovať, tak jej odvrkneme, nech je ticho, lebo aj tak nemá žiadne alternatívne riešenia.“
Riešení sme vláde už naposielali mnoho. Od optimalizácie rozpočtových a príspevkových organizácií, cez zavedenie benchmarkingu na verejné obstarávania až po ďalšie veľmi konkrétne návrhy šetrenia. Okrem toho sme v minulosti ukázali, že o šetrení vieme nielen hovoriť, ale ho dokážeme aj realizovať. SMER však šetriť na sebe nechce, chce míňať a rozdávať veľké štátne zákazky. A to, čo predvádza pri rozpočte? To je len marketingové divadlo, ktorého cieľom je zastrieť oči väčšine ľudí na Slovensku. Žiaľ, na ľudí kvôli tomu budúci rok doľahne rast nezamestnanosti, rast cien a pokles životnej úrovne.
zdroj: kdh.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>