Štátni úradníci musia niesť zodpovednosť za svoje konanie

Martin Chren www.ipolitika.sk

Reálna zodpovednosť inštitúcií a konkrétnych úradníkov a odstránenie prekážok pre občanov, ktorí bojujú za svoje práva. To je časť zmien, ktoré sa pokúsi presadiť Martin Chren v spolupráci s organizáciou Via Iuris.

Predkladaný pozmeňovací návrh sa týka zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone moci, ktorý bude na najbližšej schôdzi prerokovávať slovenský parlament.

Jedným z najčastejších prípadov, keď občania žiadajú o náhradu škody, sú žaloby na náhradu škody spôsobenej súdnymi prieťahmi.  Vládny návrh vyžaduje, aby sa občan najskôr obrátil na Ústavný súd. Ten však posudzuje len prieťahy v prebiehajúcom konaní. Znamená to, že by občan nemal nárok na náhradu škody v súdnom konaní, ktoré bolo ukončené.  A to aj napriek tomu, že kvôli očividným prieťahom došlo k porušeniu jeho práv, bola mu spôsobená nemajetková ujma, a teda má nárok na odškodnenie. Tým, že podmienkou pre uznanie žiadosti o náhradu škody nebude rozhodnutie Ústavného súdu, budú môcť využiť svoje ústavné právo a tí občania, ktorí ho uplatňujú aj v ukončených sporoch.

www.ipolitika.sk

Návrh obsahuje absurdné ustanovenie, ktoré podmieňuje  uplatnenie práva na náhradu škody tým, že poškodený využije „účinné prostriedky na dosiahnutie nápravy“. Zákon tým vlastne hovorí, že občan je povinný pravidelne upozorňovať inštitúcie, že majú konať v súlade so zákonom. Ak tak občan neurobí, stratí nárok na odškodnenie.

Ak štát uhradí občanovi škodu spôsobenú nezákonným rozhodnutím alebo postupom, je následne povinný vymáhať ju od inštitúcie, ktorá škodu spôsobila. Zodpovednosť však musí byť vyvodená aj voči konkrétnemu zamestnancovi, ktorý rozhodol  v rozpore so zákonom.

zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>