Spolupráca mesta Prešov s Prešovským samosprávnym krajom v oblasti rozvoja cestovného ruchu

img_1351598671-tnl www.ipolitika.sk

Primátor Prešova Pavel Hagyari včera spolu predsedom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Petrom Chudíkom včera v popoludňajších hodinách podpísali Memorandum o spoločnom postupe pri vytvorení Krajského informačného centra a revitalizácii vodárenskej veže, ktorého cieľom je rozvoj cestovného ruchu v tomto regióne.

Týmto memorandom bolo deklarované aktívne partnerstvo samosprávy mesta Prešov a PSK, ktoré vychádza z bývalých zmluvných záväzkov a nadväzuje na doterajšiu spoluprácu medzi mestom a PSK a zároveň sa podpisom memoranda dokumentovala vôľa zmluvných strán ďalej toto partnerstvo rozširovať. Hlavnými bodmi memoranda a následne deklarovanej spolupráce bola revitalizácia vodárenskej veže a vytvorenie Krajského informačného centra, ktoré by malo sídliť práve v tomto objekte.

Mesto Prešov a spoločnosť COOP Jednota Slovensko na základe vzájomnej dohody plánujú prevod vlastníckych práv, ktorých predmetom je dominanta mesta Prešov – objekt vodárenskej veže. Okrem reštaurácie lákala v minulosti predovšetkým svojou panoramatickou kaviarňou, ktorá bola v 70. a 80. rokoch minulého storočia vyhľadávaným miestom obyvateľov a návštevníkov Prešova. „Je to výnimočná technická pamiatka, ktorá môže slúžiť nielen ako vyhliadková veža, ale aj ako sídlo Krajského informačného centra, “ uviedol pri podpise primátor Prešova Pavel Hagyari. Podľa jeho slov má v súvislosti s prípravou projektov v rámci kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 má mesto aj PSK j spoločný záujem na revitalizácii tejto unikátnej technickej pamiatky za účelom rozvoja cestovného ruchu.

www.ipolitika.sk

Mesto Prešov a Prešovský samosprávny kraj v záujme rozvoja v oblasti cestovného ruchu deklarovali podpisom tohto memoranda aj vzájomnú spoluprácu pri vytvorení Krajského informačného centra so sídlom v Prešove (KIC), ktoré by malo sídliť v objekte vodárenskej veže. KIC bude napĺňať podstatu vznikajúcej Krajskej organizácie cestovného ruchu, pričom podmienky vzniku a spôsobu prevádzkovania KIC budú predmetom schvaľovania v Mestskom zastupiteľstve v Prešove a v Zastupiteľstve Prešovského samosprávneho kraja. „Vežu by sme chceli dať naspäť do pôvodného stavu, budem rád, keď mestské zastupiteľstvo schváli zámenu majetku s Jednotou. My by sme potom, chceli do projektu majetkovo vstúpiť. Je to niečo výnimočné, čo iné mestá nemajú, “ povedal predseda PSK Peter Chudík, ktorý zároveň verí, že vežu sa podarí sprístupniť v najbližšom období.

Vodárenská veža, ktorá je v súčasnosti majetkom spomínanej spoločnosti, bola postavená v prvej polovici 20. storočia ako súčasť projektu vodovodnej siete a nachádzal sa na nej rezervoár s objemom 350 metrov kubických. Objekt, ktorého výška je 29 m sa neskôr prestal používať na pôvodné účely, objekt bol prestavaný, v dolnej časti vybudovali reštauráciu a obchod a na jej vrchole vznikli presklené vyhliadkové priestory. V súčasnosti je nevyužitá, staticky je však podľa slov primátora v poriadku. „Veža nepotrebuje veľkú investíciu na to, aby mohla byť otvorená pre verejnosť, je z nej úžasný výhľad a môže byť raritou v rámci Slovenska, “ povedal primátor a zároveň dodal, že v cieľom je v prvej fáze sprístupniť verejnosti vyhliadku do konca tohto roka.

Zdroj: presov.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>