Snem SNS: Novým predsedom SNS sa stal Andrej Danko

DANKO-HLAVNA-330x290 www.ipolitika.sk

Novým predsedom Slovenskej národnej strany(SNS) je Andrej Danko. Prvým podpredsedom SNS sa stal Rafael Rafaj a podpredsedami Roman Stopka a Milan Frič, predsedovia krajských organizácii SNS v Trenčíne a Žiline. Ján Slota sa stal čestným predsedom. O personálnych zmenách vo vedení a zmenách Stanov rozhodli delegáti XVIII.Snemu SNS v Žiline.

Doterajšieho 1.podpredsedu SNS Andreja Danka, ktorý nemal protikandidáta, na post predsedu národniarov zvolilo za predsedu SNS 153 zo 156 delegátov snemu. Traja sa zdržali.
Dlhoročného lídra národniarov Jána Slotu zvolili delegáti snemu za čestného predsedu. „Ja z politiky neodchádzam. Budem nápomocný predsedovi Dankovi a v strane budem veľmi aktívne pôsobiť. Čiže, na tom sa absolútne nič nemení. Len mladí majú asi viac energie ako my starší. To je bez debaty. Preto došlo aj k tej výmene. To bolo z praktických dôvodov,“ skonštatoval Slota.
„S hrdosťou a cťou som prijal výzvu byť predsedom najstaršej politickej strany. Strany, ktorá vždy v histórii bránila záujmy Slovákov. V novodobých dejinách ako prvá otvárala témy, i vďaka osobnostiam ako je Ján Slota, autonómie, nezávislosti Slovenska. Témy, na ktorých sa potom zvážali populisti, kvázi národovci,“ povedal Danko.
Delegátom snemu predstavil víziu silnej národnej a zjednotenej SNS v podobe základných pilierov. „Ide o národnú stranu, ktorá bude hľadať nové komunikačné prvky. Bude oslovovať hlavne mladých ľudí z praxe, ktorí sa už nevedia pozerať na vládu jednej strany. Takisto sa nemienime pozerať na zadlžovanie a ožobračovanie Slovákov. Na to, ako strácame autonómiu. Ale hovorili sme aj o oblastiach, v ktorých nemáme problém podporiť Európsku úniu. Otázka národnej bezpečnosti a pokiaľ sa chce únia baviť o centralizácii sociálneho zabezpečenia a daní, tak budeme klásť otázku, kto a ako bude garantovať Slovákom rovnaké sociálne zabezpečenie ako majú západné krajiny,“ uviedol nový predseda SNS.
Žilinský snem podľa Slotu ukázal, že SNS je pevná ako skala. „Všetky politické subjekty, aj vládnuci Smer, sú vo veľmi krízovom stave. Všetko zlé je na niečo dobré. Možno je aj dobre, že SNS nie je v parlamente. Pretože, to nie je slovenský parlament, to je parlament, kde sa stretli negramotní blbci a zradcovia slovenského národa, ktorí likvidujú slovenskú štátnosť. Preto aj motto nášho snemu bolo: Zastavme likvidátorov slovenskej štátnosti,“ zdôraznil Slota.
Snem národniarov podľa neho prijal uznesenia, aby došlo ku generačnej výmene. „Aby nastúpili mladí, ambiciózni, inteligentní ľudia a ponesú štafetu, ktorú som ja niesol dosť dlho. A posunuli SNS ešte rýchlejšie dopredu. Som presvedčený, že SNS je jediná alternatíva do budúcna v predčasných parlamentných voľbách, ktoré určite budú,“ dodal nový čestný predseda SNS.
Na margo dvadsaťročného pôsobenia v SNS povedal, že sa vždy držal troch základných pilierov SNS – národného, sociálneho a kresťanského. „Tieto tri piliere idú som mnou celý život a nikdy som nezradil. Ani raz som nezradil tieto základné princípy existencie SNS. Jano Slota nikdy nestiahol svoje slová. Čokoľvek som povedal, ale nikdy som nezmenil svoj názor, ani ho nemením. Vždy som išiel priamo po ceste. Vždy som išiel po rovnej ceste. Nikdy som neodskakoval a vždy som sa snažil byť čestný. Čestný a rovný,“ uzatvoril Slota.

Z prejavu Andreja Danka na XVIII. Sneme SNS

www.ipolitika.sk

„Správajme sa kultúrne a pracujme“
Niet inej cesty do budúcnosti, ak má byť prijateľnou pre naše deti. Ctime si a pamätajme aj na našich predkov. Ak národ stráca pamäť, mizne aj jeho príbeh. Budeme si pripomínať a pestovať našu národnú históriu a ťažký život našich predkov, ktorí uchovávali našu reč, vieru presvedčenia, kultúru a hodnoty pre nás. Iná cesta, ako cesta práce k tomuto cieľu nevedie.

„Dôverujte mi“,
Vyzval účastníkov snemu SNS a Slovákov v Žiline nový predseda Andrej Danko. Som národovec, pochádzam z prostredia, kde bola hrdosť na svoj pôvod a slovenské presvedčenie. Strana prešla od roku 1989 a obnovenia činnosti lepšími i horšími obdobiami a vývojom. Boli úspechy i pády. Cieľ však bol vždy len jeden – samostatný štát. Dnes ho máme, nakladajme s ním s dobrými úmyslami a spravujme ho rozvážne, strážme si ho. Zastavme pokusy o likvidáciu slovenskej štátnosti, ku ktorej sme sa dopracovali po vyše tisícročnom období poroby.

„Budem bojovať“
Niet inej štandardnej a legitímnej možnosti, ako meniť spoločenské pomery a náš život ako cez politické aktivity a politické strany. SNS si je toho vedomá, SNS cíti s národom a nikdy ho nezradila. Bola pri rozhodujúcich momentoch našej národnej a štátnej histórie, formulovala a vyjadrovala jasne a nemenne emancipačné ciele, burcovala a bojovala za našu slobodu a zvrchovanosť. Nemôžeme sa dívať nečinne na procesy eurointegrácie smerom k superštátu, na to nemá nikto mandát. Nemôžeme sa dívať nečinne ani na to, že za ťažké chyby iných majú platiť pod pláštikom falošnej solidarity podielom neúmerným aj Slováci, ktorí si utiahli opasky, pracovali a spájali svoje nádeje na lepší život s inou podobou EÚ. Dnes sa z nej stáva „sofistikovaná“ mašina, ktorá neberie ohľad na túžby a potreby národných štátov a nás Slovákov. V mene svoje záchrany chce súčasný establishment EÚ národy Európy dostať do závislosti a zadĺžiť na niekoľko generácií. Treba jasne povedať: toto Slováci nechcú !
„Budem na sebe pracovať“
Nakoľko nás čakajú ťažké roky, vývoj v Európe nie je ani zďaleka čitateľný, budeme potrebovať iniciatívnosť, prezieravosť i intuíciu, a aj nové moderné formy komunikácie s občanmi, najmä s mladými ľuďmi.
„Chceme hľadať dialóg “
S tými, ktorí o to prejavia záujem, napríklad odborármi, cirkvami, spoločnosťami a spolkami, občanmi, ale aj našimi zahraničnými spojencami a partnermi. Budeme a chceme hovoriť o tom, ako zabrániť výpredaju a schudobňovaniu Slovenska, ako zastaviť zvyšovanie daní a zlepšiť život a príjmy pracujúcich Slovákov i dôchodky. Budeme iniciatívni a nebudeme čakať na pozvania. Vláda jednej strany, ktorá nie je svojprávna a a namiesto občanov počúva a plní príkazy socialistickej internacionály nie je pre Slovensko nádejou, ani dobrou alternatívou.

Komentár denníka SME: SNS nie je HZDS. Šancu na parlament ešte má

Podľa komentára denníka SME protimaďarská agenda už na voličov nezaberá, ale Slota v pozadí môže strane pomôcť. SNS by podľa tohto denníka na rozdiel od skonávajúceho HZDS mohlo mať šancu, že sa v budúcnosti vráti do parlamentu. Podľa analytika Jána Baráneka časť voličov po zmene vo vedení sa môže vrátiť a tým, že Ján Slota zostal čestným predsedom, neodídu zas jeho priaznivci. Sociológ však vraví, že pokiaľ sa strana bude stále držať hlavne protimaďarskej agendy, jej návrat bude ťažší. Táto téma je totiž vraj vyprchaná. SNS by si podľa Baránka musela nájsť novú dominantnú tému. Pre denník SME a vyjadril aj ďalší /priaznivec“ SNS politológ M.Kusý. Národniarom radí, aby vrátili k základom z prvého obdobia svojej existencie a priklonili sa „k čistému národovectvu“.

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>