Smer zavádza podľa Fronca spoplatnenie denného štúdia

dusan-caplovic-crop-crop1 www.ipolitika.sk

Smer-SD sa v novele vysokoškolského zákona podľa poslanca NR SR Martina Fronca (KDH) chystá zaviesť spoplatnenie časti denného vysokoškolského štúdia. Minister školstva Dušan Čaplovič navrhol, aby študenti platili za denné štúdium v cudzom jazyku. Ako povedal Fronc dnes v rozprave k novele zákona, podľa neho ide o tlak vysokých škôl, ktoré od zahraničného študenta nemôžu vyberať školné, pretože musí mať podmienky pre štúdium ako slovenský študent.

Froncovi prekáža aj obmedzenie počtu študentov na študijných odboroch. Fronc to považuje za centralizmus s tým, že on je za slobodnú vzdelávaciu cestu. Sloboda je však spojená aj so zodpovednosťou. Študenti by si mali slobodne vyberať odbor štúdia, ale niesť aj následok, ak si nebudú môcť nájsť prácu.

www.ipolitika.sk

Problém lietajúcich profesorov podľa Fronca existuje od roku 1989, ale nesúhlasí s tým, aby sa to riešilo v zákone. Podľa neho by to mali riešiť rektori a dekani. Vidí tiež problém v možnosti spájania bakalárskeho a magisterského štúdia, pretože v niektorých odboroch sa bude udeľovať výnimka za výnimkou.

Diskusiou k novele vysokoškolského zákona odštartovali dnes poslanci druhý deň 8. schôdze Národnej rady SR. Právna norma ministra školstva Dušana Čaploviča obmedzuje úväzky vysokoškolských učiteľov, tí, ktorí pôsobia vo viacerých školách, nebudú môcť týždenne odučiť viac ako 69 hodín. Návrh prináša aj predĺženie externého štúdia na vysokých školách.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>