Samosprávne kraje budú hospodáriť zodpovednejšie

Robert Fico www.ipolitika.sk

Samosprávne kraje sa zaviazali k väčšej finančnej zodpovednosti v budúcom roku. Dohodli sa na tom spoločne s predsedom vlády SR Robertom Ficom.  Združenie samosprávnych krajov v SR (SK8) podpísalo s vládou memorandum, v ktorom sa zaviazalo usporiť prostriedky v celkovej sume 38 miliónov eur, ktoré majú slúžiť ako ich rezerva.„Prispejeme tak ku konsolidácii verejných financií a garantovaniu rozpočtového schodku vo výške 2,94 percenta HDP,” uviedol na tlačovom brífingu v Bratislave v piatok (12. októbra) predseda SK8 Tibor Mikuš. Podľa neho ide o dobrý krok, ktorým sa samosprávne kraje hlásia k zodpovednosti za funkčnosť Slovenska ako celku.„Opatrenia, ktoré budeme musieť prijať, nebudú jednoduché, niekedy budú bolestivé, ale chápeme ich ako nevyhnutné kroky, ktoré musíme urobiť,” vyhlásil Mikuš. Konkrétne kroky však zatiaľ nespresnil.

„Vážim si, že predsedovia VÚC si uvedomujú súčasnú náročnú finančnú situáciu. Uvedomujú si, že konsolidácia verejných financií by nebola možná, pokiaľ by sa na šetrení nezúčastňovala aj samospráva. Preto sa chcem predstaviteľom VÚC poďakovať, že spoločne s vládou SR podpísali memorandum, v ktorom sa obe strany zaväzujú robiť kroky smerom k stabilnej a udržateľnej konsolidácii verejných financií,“povedal Robert Fico po podpise memoranda.

www.ipolitika.sk

Rokovania medzi vládou a predstaviteľmi krajov budú pokračovať na spoločnom zasadnutí 19. novembra, na ktorom sa zúčastní aj vedenie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Riešiť sa budú témy dôležité pre kooperáciu štátu a miestnej a regionálnej samosprávy. „Súčasne prijmeme k týmto rozhovorom aj konkrétne uznesenia a konkrétne zodpovedných ministrov na jednej strane i predstaviteľov miestnej a regionálnej samosprávy na strane druhej,” uviedol premiér R. Fico.

Hovoriť sa má o súčasnom stave európskych fondov, pri ktorých samospráva upozorňuje na vysokú administratívnu náročnosť. Témou bude aj stratégia, ako čerpať európske fondy v rokoch 2014 až 2020, či problém s využívaním ciest II. a III. triedy kamiónmi. Rokovať by sa malo aj o školstve a zdravotníctve a úlohe samospráv v sociálnej oblasti.

pozrite si slávnostné podpísanie Memoranda o spolupráci pri uplatňovaní rozpočtovej politiky

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>