Rómska reforma v oblasti vzdelávania by mala byť zrealizovaná do troch rokov

230px-Robert_Kaliňák_2010_(2) www.ipolitika.sk

Minister vnútra SR Robert Kaliňák a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák predstavili v pondelok 22.októbra  rómsku reformu v oblasti školstva a vzdelávania, ktorá obsahuje 14 základných opatrení. Reforma počíta so zavedením povinnej trojročnej predškolskej výchovy pre deti z rizikových rodín, ale aj povinnosť nastúpiť na trojročnú učňovskú školu, ak dieťa neukončí úspešne 8. ročník základnej školy. Celý súbor opatrení by mal byť zrealizovaný v priebehu dvoch-troch rokov. „Niektoré opatrenia budú v praxi už na budúci rok, niektoré opatrenia však smerujú k legislatívnym krokom,” uviedol Robert Kaliňák.

Oblasť vzdelávania je zameraná na štyri oblasti: predškolská výchova, celodenné vzdelávanie, inkluzívne vzdelávanie a uplatnenie absolventov na pracovnom trhu.

Reforma chce riešiť nepripravenosť detí z rizikových rodín na vstup do prvého ročníka základnej školy. Pre takéto deti, ktoré formuje prostredie poznačené napr. dlhodobou nezamestnanosťou rodičov, kriminalitou rodičov či záškoláctvom v rodine, bude zavedená trojročná povinná predškolská výchova. Deti sa majú pripraviť na vstup do prvého ročníka tým, že sa naučia základné návyky, ale aj slovenský jazyk. Tento krok by mal napraviť dnes už bežnú prax, že deti, ktoré neovládajú slovenčinu, pravidelne končia v špeciálnych triedach. Počas základnej školy by mali byť deti z rizikových rodín zverené do celodenného výchovno-vzdelávacieho procesu. V praxi by to podľa ministra vnútra znamenalo, že domov by sa vracali “až na noc”. Ako uviedol štátny tajomník rezortu vnútra Marián Saloň, k takémuto rozhodnutiu tvorcov reformy viedli úvahy, že ak sa o dieťa nedokáže postarať rodič, musí to zvládnuť škola.

www.ipolitika.sk

Štát by mal prevziať zodpovednosť aj za celodenné vzdelávanie pre rizikové deti. Dochádzka a správanie dieťaťa v školskom prostredí priamo ovplyvní formu a výšku sociálnej pomoci štátu rodine, ako sú rodinné príspevky alebo aktivačný príspevok.

Pre lepšie uplatnenie rómskych detí na pracovnom trhu pristúpi štát k zavedeniu 12-ročnej povinnej školskej dochádzky pre všetky deti s tým, že žiak, ktorý nedokončí úspešne 8. ročník základnej školy, bude musieť nastúpiť na trojročnú učňovskú školu. „Súčasťou bude povinná dvojročná prax podľa výberu a schopností žiaka, rozhodnutia rodičov a potrieb pracovného trhu,” uviedol splnomocnenec pre rómske komunity P. Pollák s tým, že cieľom je maximalizovať šancu na zaradenie dieťaťa na pracovný trh.

Medzi ďalšími opatreniami je aj zastavenie prijímania žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím do špeciálnych základných škôl a umožnenie pomocnej profesie asistenta učiteľa aj v stredoškolskom vzdelávaní.

Vzdelávania by sa mala týkať približne šestina z celkového počtu asi stovky opatrení celej rómskej reformy. Reforma bude predstavená postupne po častiach do konca novembra. Reforma zahŕňa aj zmeny v oblasti vymožiteľnosti práva, bývania, sociálneho systému, zamestnania a podpornej politiky.


pozrite si tlačovú besedu k rómskej reforme

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>