Protest sestričiek je opodstatnený, SDKÚ-DS ho podporuje

Viliam-Novotny-thumb www.ipolitika.sk

Sestry a pôrodné asistentky dnes, v stredu 10. októbra, protestujú pred Ústavným súdom SR. Jeho rozhodnutie o pozastavení účinnosti Zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek na základe podania Generálnej prokuratúry, stále brzdí navýšenie ich miezd. „To, že predsedníčka Ústavného súdu nezareagovala na moju prosbu o stretnutie k tejto téme, je jasný signál o nezáujme o dialóg. Ignorovať názor bežných občanov vo forme protestu sestričiek, je veľmi zlá správa o stave demokracie v našej krajine,“ upozorňuje člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný.

V. Novotný požiadal predsedníčku Ústavného súdu SR Ivetu Macejkovú o stretnutie už počas leta. Cieľom bolo dozvedieť sa, na základe čoho pozastavil ÚS SR účinnosť zákona o mzdových náležitostiach sestier a pôrodných asistentiek. Týmto zákonom ešte bývalá vláda zvýšila platy sestier v rozpätí od 640 do 928 Eur. „Podľa viacerých kolegov pani Macejkovej, ústavných sudcov nebolo procesne v poriadku už samotné podanie,“ dodáva V. Novotný. Dôvodom podľa nich bol fakt, že podania na Ústavný súd SR by mal podávať generálny prokurátor, ktorého prezident SR Ivan Gašparovič zatiaľ nevymenoval. Podania zastupujúceho generálneho prokurátora by mohli byť procesným pochybením.

www.ipolitika.sk

V. Novotný ešte v júli predložil vo Výbore NR SR pre zdravotníctvo návrh na pozvanie zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého a predsedníčky Ústavného súdu SR Ivety Macejkovej na výbor. Podľa poslanca SDKÚ-DS mali vysvetliť ich výhrady k zákonu o minimálnych mzdových nárokoch. Tento návrh poslanci SMER-SD odmietli. Podľa V. Novotného mu zastupujúci generálny prokurátor L. Tichý na ich stretnutí potvrdil, že by takéto pozvanie poslancov Národnej rady SR rešpektoval. Ako dodáva, je smutné, že poslancov za SMER-SD nezaujíma, aké výhrady k prijatým zákonom majú inštitúcie ako Generálna prokuratúra SR a Ústavný súd SR.

SDKÚ – DS podporuje oprávnené požiadavky sestier a pôrodných asistentiek od leta minulého roku, kedy prvýkrát prišli so svojou petíciou do parlamentu. Je smutné, že inštitúcie ako Generálna prokuratúra a Ústavný súd, ktoré majú slúžiť právnej istote, vyvolali stav obrovskej právnej neistoty a chaosu. „Ich doterajšie rozhodnutia sú veľkou nespravodlivosťou páchanou na sestrách a pôrodných asistentkách. Rád by som uistil sestry, že vo svojej snahe zistiť dôvody nespravodlivého rozhodnutia Ústavného súdu budem pokračovať,“ dodáva V. Novotný.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to Protest sestričiek je opodstatnený, SDKÚ-DS ho podporuje

 1. protest hovorí:

  http://www.webnoviny.sk/ekonomika/nemocnica-nie-je-zoo-konstatuje-minist/555262-clanok.html?from=section_article

  ovca a či čo? (Neregistrovaný užívateľ) včera 21:19

  už sa mi zdá zdá, že p. ministerka mnohé odkukala od tej ovce.
  1.
  hovorí:…. že nezdravotnícky pracovník nemôže byť pri stanovení diagnózy pacienta, pri jeho ošetrení a pri príprave a podávaní liekov, a to všetko bez jeho súhlasu. Ato, že o pacientov sa starajú nezdravotníckí pracovníci, ktorí ho ošetrujú a majú prístup k jeho diagnoze, k jeho osobným údajom , to je nevadí? Ano tak ako píšem. Sestry preradené na 0,5 úvazku na administratívne pracovníčky, pisárky…. nie sú sestry sú presne takí nezdravotníckí pracovníci so všetkými povinnostami ako poslanci, členovia vlády….. NIE SÚ ZDRAVOTN9CKI PRACOVNICI !!!! a môžu ošetrovat, vediet o diagnoze, poznat pacientove údaje…. a to p. ministerke už pár mesiacov nevadí ????
  2.
  p. ministerka …. Zároveň zdôrazňuje, že hospitalizácia pacienta je pre neho citlivým obdobím, počas ktorého je nemocnica povinná zabezpečiť mu okrem profesionálnej zdravotnej starostlivosti aj dôstojné podmienky.
  K tomu toto. Tie dôstojné podmienky už dávno nie sú. Jedna sestra okrem iného sa nepostará dôstojne o 25 pacientov!!! …..
  A k tej profesionálnej zdrav. starostlivosti: Je to to profes. zdravotná starostlivost, ked pacientou ošetrujú administratívne pracovníčky? Totiž serstry preradené na takýto úvazok nemajú nápln práce sestry, nemajú povinnosti sestry, ked v tom čase vykonávajú sesterské úkony , tak ich vykonávajú nelegálene – nad rámec svojich kompetencií – admin. pracovník nemôže vykonávat ošetrov. úkony. Ak to robí, tak nelegálne a môže čakat basu. Toto je bezpečná zdravotná starosstlivost? Asi ano, lebo p. ministerka to toleruje už niekolko mesiacov. A nechce aby aj toto poslanci a členovia vlády videli na vlastné oči. Preto má také velké reči… reči, ktorými zavádza občanov, pacientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>