Priatelia kohézie podporili spoločný návrh rozpočtu z dielne EK

kohezia2_kopie www.ipolitika.sk

Na Bratislavskom hrade sa zišlo zoskupenie Priateľov kohézie, ktoré tvoria predstavitelia 15 krajín Európskej únie (Slovensko, Maďarsko, Česká republika, Poľsko, Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Grécko, Litva, Lotyšsko, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Španielsko) a Chorvátska, ktoré sa stane členom únie budúci rok. Ich cieľom bolo vyzvať zvyšné členské štáty na neznižovania výdavkov na politiku súdržnosti.   Stretnutia sa zúčastnili aj predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso, predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz či podpredseda EK Maroš Šefčovič.
Skupina vznikla pred siedmimi rokmi s cieľom vytvoriť rámec pre diskusiu a koordináciu pozícií štátov, ktoré sú hlavnými príjemcami prostriedkov politiky súdržnosti.

Výsledkom stretnutia bolo podpísanie spoločnej deklarácie, týkajúcej sa eurorozpočtu na roky 2014 a 2020. Všetci zúčastnení jednoznačne podporujú návrh Európskej komisie predstavený minulý rok. Z celkového objemu viac ako 1 bilión eur sa na politiku súdržnosti vyčleňuje 339 miliárd eur. To predstavuje oproti predchádzajúcemu obdobiu ich zníženie o 4,5 % alebo 15,8 miliardy eur. Čistí prispievatelia do európskeho rozpočtu ako Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Fínsko, Holandsko, Rakúsko, Švédsko a Dánsko presadzujú výraznejšie úspory v návrhu celkového rozpočtu. Hovorí sa o škrtoch na úrovni 100 až 150 miliárd eur, čiže 10 až 15 %. Objem peňazí na vyrovnávanie regionálnych rozdielov by sa v tomto prípade mohol znížiť o 50 až 60 miliárd eur.

Podľa premiéra Roberta Fica si všetci uvedomujú nevyhnutnosť mobilizovať prostriedky na stabilizáciu európskeho hospodárstva a verejných financií členských krajín. „Je to práve kohézna politika, ktorá je kľúčovým nástrojom v boji proti kríze a zabezpečuje ekonomický rast,” zdôraznil. Bez týchto peňazí mnohé z týchto krajín nemôžu dosiahnuť ciele v oblasti znižovania deficitov.
Účastníci zasadnutia sa zhodli na tom, že neexistuje priestor na redukciu a škrty v predloženom návrhu EK.
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz si myslí, že nový rozpočet musí byť spravodlivou a pragmatickou dohodou medzi čistými prispievateľmi a poberateľmi. „V posledných rokoch sme videli, že veľké a silnejšie štáty EÚ mali snahu vnucovať svoju vôľu ostatným namiesto toho, aby hľadali spoločný kompromis. Nový rozpočet musí byť férovou dohodou. Potrebujeme pragmatický prístup, nie ideologický,” uviedol M. Schulz. V tejto súvislosti je postoj Priateľov kohézie podľa neho v súlade s líniou EP. Návrh rozpočtu z dielne komisie je totiž pre parlament minimum, a preto nepodporí takú dohodu európskych lídrov, ktorá by zachádzala výrazne pod tieto úrovne. „Európski poslanci sú pripravení šetriť, ak nám niektoré členské štáty povedia, že sa znižujú konkrétne projekty. Nie sme pripravení redukovať peniaze na kohézne fondy,” avizoval šéf EP.

Šéf europarlamentu ešte pred rokovaním zdôraznil, že mnohé členské krajiny EÚ napriek vlastnej ťažkej ekonomickej situácii prejavujú solidaritu prispievaním do záchranných mechanizmov únie a odpoveďou z Bruselu je znižovanie peňazí na kohéznu politiku. “Priatelia kohézie budú určite musieť tiež robiť kompromisy. Budeme diskutovať o väčšej podmienenosti kohéznej politiky. Ale môžete sa spoľahnúť na EP,” povedal Schulz.

www.ipolitika.sk

Návrh EK je podľa jej šéfa José Manuela Barrosa zameraný na cielené investície, ktoré majú pomôcť k udržateľnému rastu. Toto by malo byť cieľom každého člena EÚ. „Každý hovorí o raste, ale ten nevznikne len tým, že to vyhlásime. EK predložila návrh, ktorý to podporuje. Teraz uvidíme, či krajiny, ktoré hovoria o potrebe rastu, sú pripravené aj prispieť na najdôležitejší nástroj, ktorý na európskej úrovni máme, teda európsky rozpočet,” zdôraznil.

Načasovanie stretnutia Priateľov kohézie (piatok 5.október) nie je podľa slovenského premiéra Roberta Ficanáhodné.„Začíname záverečnú fázu rokovaní o budúcom viacročnom finančnom rámci. Preto je dôležité zintenzívniť našu spoločnú snahu o zdôraznenie dôležitosti kohéznej politiky,” vysvetlil. Ako dodal, zámerom 15 členských štátov EÚ a Chorvátska je ešte viac zviditeľniť toto zoskupenie a ukázať, že je jednotné v podpore silnej kohéznej politiky.

Podľa šéfa EK J. M. Barrosa je rozpočet, ako ho navrhla Európska komisia, vyvážený a zaslúži si podporu. Dohodu o rozpočte by si želal uzavrieť na novembrovej Európskej rade, kde budú predstavitelia štátov EÚ, prípadne do decembra. Uviedol, že ak dohoda nebude možná v tomto roku, o nič ľahšie by to nebolo ani v roku budúcom. „Eurá, vynakladané na politiku kohézie, sú zároveň investíciami, ktoré podporujú aj iné časti Európy,” povedalBarroso. Okrem fiškálnej konsolidácie potrebuje Európa aj program rastu. Podľa neho by bez eurofondov niektoré krajiny nemohli splniť záväzky vyplývajúce z Paktu stability a rastu. Premiér Robert Fico, ktorý je hostiteľom stretnutia, pripomenul, že v minulých rokoch až 76 percent verejných investícií u nás pochádzalo z fondov únie. Zdôraznil, že zdroje prichádzajúce do týchto krajín z európskych štrukturálnych fondov sú pre ne nenahraditeľné, a to nielen z hľadiska hospodárskeho rastu, ale aj odstraňovania regionálnych rozdielov.
„Vítam, že je tu skupina členských štátov EÚ, ktorá si uvedomuje, o čo sa momentálne hrá, ak sa bavíme o schvaľovaní rozpočtu na roky 2014 až 2020. Vláda SR v plnom rozsahu podporuje návrh EK, pokiaľ ide o rozpočet,” podčiarkol R. Fico.
Barroso ocenil slovenského premiéra za ekonomické opatrenia a angažovanosť v európskych veciach.„Vieme, že niektoré z týchto reforiem sú náročné,” uviedol šéf komisie s tým, že je to jediná cesta k udržateľnému rastu.

Premiér Robert Fico je presvedčený o tom, že spoločný hlas 15 členských štátov únie, ktorý dnes zaznie z Bratislavy, bude dostatočne silne počuť pri zostavovaní definitívnych čísiel eurorozpočtu.


pozrite si vyhlásenie predsedu vlády SR Roberta Fica a predsedu Európskej komisie J.M.Barrosa po stretnutí Priateľov politiky súdržnosti

pozrite si tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica a predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza po stretnutí Priateľov politiky súdržnosti

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>