Prezident sa musí zaoberať Čentéšom, rozhodol ústavný súd

gasparovic1 www.ipolitika.sk
Prezident Slovenskej republiky je povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady SR na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade Slovenskej republiky, že tohto kandidáta nevymenuje. Rozhodlo o tom 24. októbra 2012  plénum Ústavného súdu SR, ktoré sa zaoberalo na žiadosť skupiny poslancov NR SR zastúpených Radoslavom Procházkom výkladom ústavných článkov týkajúcich sa právomoci prezidenta.
Prezident musí uviesť dôvody nevymenovania

Nevymenovať kandidáta môže prezident len ak nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie, alebo pre závažnú skutočnosť vzťahujúcu sa na kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť vrcholným predstaviteľom, uvádza sa v rozhodnutí ústavného súdu.

Podľa rozhodnutia “prezident uvedie dôvody nevymenovania, pričom tieto nesmú byť svojvoľné.”

Podľa § 32 ods. 1 zákona o ústavnom súde sa k tomuto rozhodnutiu pripája odlišné stanovisko sudcu Lajosa Mészárosa, sudcu Jána Lubyho, sudkyne Ľudmily Gajdošíkovej a sudcu Ladislava Orosza. Sudkyňa Ivetta Macejková dopĺňa odôvodnenie rozhodnutia.

“Považujem dnešný verdikt za potvrdenie toho, čo sme žiadali, t.j. povinnosť prezidenta republiky rozhodnúť v primeranej lehote a zároveň prípadné negatívne rozhodnutie odôvodniť dôvodmi, ktoré nie sú osobnou svojvôľou. V ďalších podrobnostiach si počkám na doručenie oficiálneho rozhodnutia,”reagoval na výklad ÚS Radoslav Procházka. Podpredseda Ústavnoprávneho výboru NR SR zároveň odhaduje, „ že prezident dnešný výklad využije na to, aby Čentéša nevymenoval.“

Na ústavný súd sa obrátili poslanci aj Čentéš

S podaním o výklad ustanovení ústavy týkajúcich sa právomoci prezidenta sa na Ústavný súd obrátila skupina 60 poslancov NR SR 29. februára 2012. Reagovali tým na niekoľkomesačné nekonanie prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorému NR SR navrhla vymenovať za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. V podaní nežiadali, aby ÚS rozhodol, že prezident mal vymenovať Čentéša.

Na ústavný súd sa podaním obrátil aj Jozef Čentéš s tým, že prezident svojím nekonaním porušil jeho Ústavou SR a medzinárodnými dohodami zaručené práva – voliť a byť volený, právo na rovnaký prístup k voleným a verejným funkciám.

Národná rada uznesením dňa 17. júna 2011 navrhla prezidentovi SR vymenovať za generálneho prokurátora SR kandidáta Jozefa Čentéša, ktorý získal 79 hlasov. Prezident ho dodnes nevymenoval.

“Predseda vlády SR tak ako v iných prípadoch aj v tomto rešpektuje verdikt Ústavného súdu SR a počká na rozhodnutie prezidenta SR,” poskytol agentúre SITA reakciu premiéra riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš. Prezident Ivan Gašparovič sa k výkladu Ústavného súdu vyjadrí až po návrate z oficiálnej návštevy v Dánskom kráľovstve, povedal hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

ÚS podľa politológa obchádza parlament

www.ipolitika.sk

Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý povedal, že prezident musí vymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, alebo musí Národnej rade SR uviesť dôvody, pre ktoré to neurobí, dáva nášmu najvyššiemu ústavnému činiteľovi väčšie právomoci, tvrdí politológ Ján Baránek.

Týmto rozhodnutím ústavný súd navyše podľa neho obchádza parlament. ”My máme parlamentný systém a zrazu sa tu dáva prezidentovi právomoc nad ten parlamentný systém, pretože parlament je ten, ktorý volí tohto kandidáta. Ak parlament uznal, že spĺňa všetky predpoklady a nie je prekážka na to, aby bol zvolený, a prezident takéto rozhodnutie môže zvrátiť, potom sa dostávame do troška iného systému, ktorý už má prvky prezidentského systému,” povedal agentúre SITA Baránek.

Z verdiktu ústavného súdu podľa politológa vyplýva, že nechcel rozhodnúť jednoznačne. “Je to zasa len také rozhodnutie typické pre náš ústavný súd. Nie je dobré, malo byť jednoznačnejšie,” tvrdí.

Baránek predpokladá, že prezident Ivan Gašparovič Čentéša nevymenuje, ale bude hľadať dôvody, pre ktoré tak neurobí. To môže podľa jeho slov do celej situácie nakoniec vniesť ešte viac chaosu, pretože Čentéšovi sa tieto dôvody možno nebudú zdať relevantné a opäť to dá na Ústavný súd SR.

Podľa opozície by prezident Gašparovič s rozhodnutím nemal otáľať. Podľa podpredsedníčky Smeru-SD nález hovorí, že prezident môže, alebo nemusí vymenovať toho, koho zvolila Národná rada SR.

Poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská si myslí, že Čentéša legitímne zvolila národná rada zákonným spôsobom a po rozhodnutí ústavného súdu je zrejmé, že prezident ho má vymenovať za generálneho prokurátora. “Niekedy si človek kladie otázky, prečo niektoré akoby vykonštruované možnosti, kedy by prípadne aj mohol prezident váhať, sú v tom rozhodnutí zakomponované. Ale z môjho pohľadu Jozef Čentéš spĺňa všetky zákonné podmienky, bol zákonným spôsobom zvolený a prezident ho musí vymenovať,” konštatovala Žitňanská.

KDH od začiatku zdôrazňovalo, že prezident je povinný rešpektovať rozhodnutie parlamentu a vymenovať zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora do funkcie. “Som rád, že ústavný súd, aj keď neskoro, toto stanovisko potvrdil,” poznamenal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. “Teraz od pána prezidenta čakám, že bude konať. A v krátkom čase,” dodal. Ústavne sa podľa neho síce spor dá ťahať ďalej. “Ale v tejto chvíli je tu česť prezidenta rešpektovať rozhodnutie najvyššej ústavnej nezávislej moci a podľa mňa už nemá inú možnosť ako vymenovať Čentéša za generálneho prokurátora,” uviedol Hrušovský.

“Na Slovensku je možné všetko. Ale myslím si, že prezident by mal konať v súlade s ústavou, mal by rešpektovať rozhodnutie ústavného súdu, mal by konať v prospech občanov a celého systému a v prospech minimálne prokuratúry, aby už konečne generálny prokurátor bol vymenovaný,” reagoval predseda Mostu-Híd Béla Bugár. Gašparovič by podľa neho s vymenovaním generálneho prokurátora “nemal otáľať”.

Podľa Zmajkovičovej má prezident silný mandát

Nález Ústavného súdu SR podľa podpredsedníčky poslaneckého klubu Smeru-SD Renáty Zmajkovičovej ukazuje, že prezident SR má silný mandát. Ako povedala dnes pre agentúru SITA, nález hovorí, že prezident môže vymenovať, alebo nemusí toho, koho zvolila Národná rada SR.

“Dikcia zákona teda nie je taká, že prezident má povinnosť vymenovať generálneho prokurátora, ktorého zvolila NR SR akýmkoľvek spôsobom. Podľa mňa nedemokratickým,” vyhlásila Zmajkovičová.

zdroj. kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>