Premiér Robert Fico navštívil v rámci kontrolných dní ministerstvo kultúry

fico2 www.ipolitika.sk

Predseda vlády SR Robert Fico dnes (utorok 23. október) navštívil ministerstvo kultúry SR v rámci kontrolných návštev v jednotlivých rezortoch. „Chcel by som potvrdiť, že vláda SR nemá záujem vnímať rezort kultúry ako rezort, ktorý je okrajový, hoci sme dnes pod ťarchou vážnych povinností týkajúcich sa konsolidácie verejných financií. Aj dnešné stretnutie potvrdilo, že tento rezort má pod svojou kuratelou celý okruh veľmi vážnych tém a projektov. Predovšetkým vítam, že pri schvaľovaní návrhu štátneho rozpočtu na r. 2013 sme dosiahli vo vyjednávaniach medzi ministerstvom financií a ministerstvom kultúry mierny nárast rozpočtu v porovnaní s rokom 2012. Aj to je potvrdenie, že vláda SR má záujem, aby rezort mohol plniť základné úlohy a povinnosti, ktoré mu vyplývajú predovšetkým z Programového vyhlásenia vlády SR,“uviedol na tlačovej konferencii premiér Robert Fico.

Predseda vlády sa zaujímal najmä o stav v čerpaní financií z európskych fondov na projekty v gescii ministerstva kultúry, s ohľadom na 200 miliónov eur určených na digitalizáciu kultúrneho dedičstva. Po príchode Mareka Maďariča na Ministerstvo kultúry SR (MK SR) bol stav čerpania v rámci digitalizácie nulový a hrozilo, že financie prepadnú. „To by bola nielen obrovská škoda, ale predovšetkým hanba Slovenskej republiky. Preto som privítal informáciu, že pokiaľ ide o čerpanie finančných  prostriedkov z európskych fondov, MK SR urobilo za posledných 6 mesiacov taký kus práce, že plán čerpania tento rok bude naplnený. Celkovo hovoríme o sume 37 mil. eur, ktoré budú vyčerpané v priebehu tohto roka,“ povedal Robert Fico.

Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča sa im podarilo vyčerpať už  necelých 14 miliónov eur. Optimisticky sa vyvíja aj čerpanie európskych fondov na projekt Európske hlavné mesto kultúry 2013, na ktorý je určených približne 67 mil. eur. „Oprávnene môžeme povedať, že sme stáli za rekonštrukciou Slovenského národného divadla, naša prvá vláda rozhodla o Redute. O niekoľko týždňov bude vyhlásená súťaž na rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie,” komentoval predseda vlády výsledky svojich kabinetov pri rekonštrukciách kultúrnych pamiatok. Pripomenul, že Slovensko by na roky 2014-2020 mohlo získať z eurofondov 13 až 14 miliárd eur, z čoho časť by mohla byť určená na obnovu pamiatok.

www.ipolitika.sk

Minister kultúry zhrnul kľúčové ambície rezortu do štyroch oblastí. „Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vybojovaná prioritná os priamo zameraná na obnovu pamiatkového fondu. Zmena autorského zákona a zákonom zriadený Slovenský kultúrny fond posilnený aj o príspevok z hazardných hier,” uviedolMarek Maďarič.

Minister kultúry a premiér sa venovali aj situácii v médiách, ktorých legislatíva patrí práve pod MK SR. Ako konštatoval Robert Fico, zdieľajú názor, že jedinou cestou ako bojovať proti bulvarizácii médií je zmeniť situáciu v Rozhlase a televízii Slovenska. Situácia, v akej ju prebralo nové vedenie, bola katastrofálna, zhodnotil stav premiér a dodal, že do práce nového vedenia nechce nikto zasahovať.

Robert Fico upozornil aj na to, že kultúra môže byť aj nástrojom zahraničnej politiky. Predseda vlády podporí spoluprácu ministrov zahraničných vecí a kultúry v reprezentácii Slovenskej republiky vo svete. Ako doplnil šéf rezortu kultúry, posilniť jeden z dôležitých rozmerov kultúry ako formy našej prezentácie v zahraničí má pripravovaná stratégia rozvoja kultúry a tiež Rada vlády pre kultúru.

Vláda sa chce v tomto roku venovať aj oslavám 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Slovensko a 1. januára 2013 bude SR oslavovať 20. výročie svojho vzniku. Na tieto oslavy poskytol premiér prostriedky zo svojej rezervy.


pozrite si tlačovú besedu po kontrolnom dni na ministerstve kultúry

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>