Premiér R. Fico pochválil ministerku zdravotníctva Z. Zvolenskú

zdravotnictvo www.ipolitika.sk

Predseda vlády SR Robert Fico pokračoval vo svojich kontrolných dňoch na ministerstve zdravotníctva SR. Podľa jeho vyjadrení šéfka rezortu Zuzana Zvolenská zvládla prvého pol roka vo funkcii a vytvorila predpoklady, aby neboli témou v zdravotníctve iba krízové stavy, ale aj veľké projekty. Rezort zdravotníctva sme prebrali v apríli 2012 v katastrofálnom stave. A do určitej miery sme všetci s takou opatrnosťou očakávali, ako sa bude vyvíjať situácia počas prvých šiestich mesiacov, či sa nám podarí spoločne stabilizovať rezort a pripraviť sa na vládne rozhodnutia, ktoré je bezpochyby potrebné prijať. Bez ohľadu na to, či sa pozerám na detaily, či na drobnosti, musím skonštatovať, že rezort, ktorý bol v dezolátnom stave za prvých šesť mesiacov, pani ministerka zvládla. A vytvorila predpoklady, aby sme sa dnes nebavili neustále iba o krízových stavoch a krízových prípadoch, ale aby sme hovorili aj o veľkých projektoch, ktoré nás v slovenskom zdravotníctve očakávajú,“ uviedol Robert Fico.

Predseda vlády hovoril s ministerkou aj o plánoch vlády prejsť z pluralitného na unitárny systém verejného zdravotného poistenia. „Sme pripravení na dosiahnutie tohto cieľa použiť všetky ústavné a legitímne prostriedky, ktoré máme,” avizoval Robert Fico s tým, že plán vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu od januára 2014 platí. Naďalej platí jasné stanovisko vlády Slovenskej republiky, že nemienime akceptovať, aby súkromné zdravotné poisťovne odoberali z verejných zdrojov, ktoré idú do zdravotníctva, zisky a tieto zisky používali na súkromnú potrebu,“ zdôraznil premiér. Robert Fico verí, že celý proces vytvorenia jednej poisťovne sa podarí zvládnuť legálne a ústavne. Rozhodujúca fáza celého projektu by mala byť na jeseň budúceho roka, kedy sa bude rozhodovať o dohode so súkromnými poisťovňami, respektíve o ich vyvlastnení. Peniaze na tento krok majú pochádzať z predaja štátnych aktív, nad ktorými štát nemá kontrolu.

www.ipolitika.sk

Témou stretnutia boli aj mzdy zdravotníkov. Kabinet má v súčasnosti na stole požiadavku na budúcoročné navyšovanie platov lekárov, ktoré vyplýva z memoranda medzi lekárskymi odbormi a vládou. „Sme vo veľmi ťažkej finančnej situácii a bojujeme o svoje prežitie pod európskym nebom, preto ak máme diskutovať o mzdových požiadavkách, tak treba diskutovať pri vzájomnom pochopení a nie iba pri jednostrannom vnímaní slovenskej reality. Pokiaľ ide o zdravotné sestry, vieme, že príslušný zákon, ktorý zabezpečoval zvyšovanie platov, skončil na Ústavnom súde a Ústavný súd pozastavil jeho účinnosť. Avšak ministerstvo zdravotníctva sa v prípade zdravotných sestier pracujúcich v štátnych zdravotníckych zariadeniach správa tak, ako keby tento zákon platil. To znamená, že o zdravotné sestry, ktoré pracujú v štátnych zdravotníckych zariadeniach,  bolo v tomto duchu postarané. Plne rešpektujem, že každý, kto pracuje, chce mať vyššie ohodnotenie. Na druhej strane chcem pripomenúť, že pokiaľ ide o lekárov, tak boli urobené dve rozhodnutia – zvýšenie platov o 20, potom 30 percent. A bolo presne naplnené to, čo je v zákone garantované lekárom,“ uviedol predseda vlády SR.

Šéf kabinetu skonštatoval, že slovenské zdravotníctvo musí prejsť významnými krokmi, pričom poukázal na to, že do zdravotníctva smeruje každý rok viac peňazí, ale výsledná kvalita tomu nezodpovedá. „Je tu zreteľná požiadavka na ministerku, aby s plnou podporu vlády išla do rozhodnutí v slovenskom zdravotníctve, ktoré zabezpečia, že objem peňazí, ktorý prichádza do tohto rezortu, bude efektívnejšie využívaný a prejaví sa to aj v zvýšení kvality poskytovaných služieb,” doplnil Robert Fico.

Ako avizoval premiér, pri tvorbe strategického referenčného rámca na roky 2014 až 2020 bude potrebné vyčleniť z európskych peňazí významnú sumu aj pre zdravotníctvo, na rekonštrukciu a modernizáciu nemocníc. „Budem podporovať či už zriadenie samostatného operačného programu, alebo nájdenie inej štruktúry v rámci európskych peňazí, aby sme mohli ďalej pokračovať v rekonštrukcii a modernizácii štátnych zdravotníckych zariadení,” uviedol premiérNajväčší problém s nemocnicami je podľa šéfa kabinetu v Bratislave a v Banskej Bystrici.

TK po kontrolnom dni si môžete pozrieť tu

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>