Premiér považuje slovenskú menšinu v Maďarsku za historický klenot

fico www.ipolitika.sk

Predseda vlády SR Robert Fico spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom  v utorok 2. októbra 2012 slávnostne otvorili v severomaďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt) novú budovu slovenského domu – Strediska pilíšskych Slovákov. „Tento dom je  predovšetkým dôkazom toho, že ak existuje obojstranná dobrá vôľa a záujem, sme schopní riešiť aj citlivé či problematické  otázky. Otvorenie nového Slovenského domu, strediska pilíšskych Slovákov, predstavuje významný krok v posilňovaní národnostnej identity občanov   hlásiacich sa k slovenskej národnostnej menšine v Maďarsku. Stredisko – verím, že bude slúžiť nielen miestnym Mlynčanom, ale Slovákom z celého pilíšskeho regiónu. Bude miestom, v ktorom môže byť pestovaný slovenský jazyk a slovenská kultúra a prostredníctvom ktorého aj mladá generácia môže obhajovať a  spoznávať svoje národné korene,“ uviedol Robert Fico.

Podľa slovenského premiéra si slovenská menšina v Maďarsku zaslúži zvýšenú pozornosť zo strany Slovenska.  „Je to klenot, ktorý si chceme uchovať, lebo je neoddeliteľnou súčasťou našej vlastne národnej identity,”dodal R. Fico, podľa ktorého Bratislava chce s Budapešťou rokovať aj o postavení Slovákov v Maďarsku v rámci priateľského dialógu a prispieť tak ku konkrétnym pozitívnym výsledkom najmä v oblasti menšinového školstva a financovania menšinovej kultúry.

www.ipolitika.sk

Robert Fico o schôdzke s Orbánom, ktorá sa konala pred slávnostným otvorením domu Slovákov v neďalekom Dobogókö, povedal, že tá bola konštruktívna a pragmatická. Premiéri hovorili o oblastiach vzájomnej spolupráce.„V riešení hospodárskej krízy budú krajiny úspešnejšie, ak budú spolupracovať,“ konštatoval predseda vlády SR.
Predseda maďarskej vlády podotkol, že pred desiatimi rokmi bolo ekonomicky Slovensko ešte za Maďarskom. V súčasnosti je však pred ním, aj keď rovnako na neho dolieha ťarcha európskej krízy. „Ak by som mal pomenovať krajinu a premiéra, ktorí sa najlepšie pasujú s krízou, musel by som Slovensko a Roberta Fica zaradiť na prvé miesto,“ zdôraznil Orbán.
Maďarský premiér poznamenal, že vo vzťahoch medzi Maďarskom a Slovenskom existujú otvorené otázky a názorové rozdiely. Spoločné hospodárske úspechy sú však podľa jeho názoru dobrým základom na to, aby sa podarilo vyriešiť množstvo spoločných ťažkých problémov. Slovákom žijúcim v Maďarsku a návštevníkom zo Slovenska zaželal veľa radosti z novootvoreného domu Slovákov.

Predsedovia vlád  podpísali spoločné memorandum o výstavbe nového mosta na Dunaji medzi Komárnom a maďarským Komáromom a o vybudovaní cestných prepojení prihraničných miest a obcí Slovenska a Maďarska. V súčansoti je ich 28, ich počet by mal stúpnuť na 90.

Na vybudovanie slovenského domu v Mlynkoch prispeli obe strany: slovenská strana financovala projekt sumou 491.939 eur, vláda Maďarska schválila podporu 126 miliónov forintov (442.338 eur). SR a Maďarsko sa 20. júla tiež dohodli na konečnom vyrovnanom prefinancovaní všetkých nákladov spojených s výstavbou strediska. Poslaním spoločensko-kultúrneho strediska je činnosť zameraná na podporu národného povedomia a kultúrnej identity Slovákov žijúcich v Maďarsku, ako aj na udržiavanie ich vzťahov s materskou krajinou.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>