Premiér Istotný a minister Daňový

Milos_Moravcik www.ipolitika.sk

Zmeny v daniach

Slováci sú opäť bližšie k istotám. Poslanci Smeru totiž v prvom čítaní schválili zvýšenie daní z príjmov. Ak niekto neveril predvolebným sľubom o istotách, tak sa mýlil. Lenivej vláde Smeru, ktorá si vyberá tie najjednoduchšie riešenia, sa to predsa len podarí. Ľudia však asi nečakali, že to budú istoty zdražovania a nárastu nezamestnanosti.

Istota zdražovania

Prvou istotou je istota rastu cien. Áno, zvýšenie daní z príjmu firmám z 19 na 23 percent spôsobí na Slovensku zdražovanie. Dane sa totiž nezvýšia len bohatým firmám so ziskom nad 30 miliónov eur, ako toSmer sľuboval pred voľbami. Dane sa zvýšia všetkým firmám, aj chudobným, ktoré majú zisk jedno euro. Vláda vyššími daňami obdaruje aj malé pekárne, aj malé mliekárne, aj malé mäsiarstva. Ľudia sa tak môžu tešiť na zvýšené ceny pečiva, mlieka, mäsa, ale aj ďalších potravín, tovarov a služieb. Firmy, aby prežili, sa budú snažiť zvýšiť ceny o zvýšené daňové náklady. Ak to nebude možné, tak budú šetriť na mzdových nákladoch, teda na svojich zamestnancoch. Zamestnanci mnohých firiem sa tak nemusia obávať, čo spravia s prípadným zvýšením platu či polročnou odmenou.

Istota rastu nezamestnanosti

Druhou istotou, ktorú prináša zvýšenie daní zamestnávateľom, je istota rastu nezamestnanosti. Čo to znamená pre ľudí? Nezamestnaní si budú môcť byť na budúci rok istí, že zostanú na úrade práce. Zamestnaní si môžu byť istí strachom o svoje pracovné miesto. Vďaka patrí najmä zvýšeniu daňového bremena firmám nad úroveň susedných krajín. Že na to upozorňuje aj Národná banka Slovenska, je len dôkazom správneho rozhodnutia premiéra. Tomu sa konečne podarilo zasadiť podnikom, svojmu triednemu nepriateľovi, poriadny úder. Premiér vyhráva, podniky sa vzdávajú a porazené odchádzajú. Niektorí si možno povzdychnú, že škoda, že s nimi aj pracovné miesta.

www.ipolitika.sk

Istotu rastu nezamestnanosti by mohli ešte pokaziť živnostníci. Niektorí ľudia sa totiž nepochopiteľne rozhodujú pre samoobživu cez živnosť. Iní si dokonca dovolia aj zamestnávať ďalších. Našťastie aj toto riziko dokázala vláda istôt úspešne odstrániť. Výrazný nárast odvodov prinúti mnohých živnostníkov skončiť s podnikaním a posilniť rady pred úradmi práce. A tí, čo zamestnávajú ďalších? Tých vláda trafí zvýšenou sadzbou dane z príjmu fyzických osôb z 19 na 25 percent. To, že zamestnávajú, spôsobuje, že majú aj vyššie obraty a dostanú sa do vyššieho daňového pásma. Na budúci rok tak budú aj oni namiesto zamestnávania prepúšťať.

Radosť z istôt

Ľudia určite budú mať z istôt od Smeru radosť. Smer pritom s istotami nezabudol ani na znevýhodnených ľudí. Zdravotne postihnutí už teraz zbierajú stotisíc podpisov pod ďakovný list vláde, za to, že im ide likvidovať chránené dielne. Kto by predsa nevymenil možnosť privyrobiť si k nízkemu dôchodku za možnosť skončiť v luxusnej slovenskej sociálnej sieti. Jediní, ktorým sa istoty nezamestnanosti nedostane, sú asi príbuzní a priatelia strany Smer vo verejnej správe. Je to však prejav charakteru, že Smer myslí so svojimi istotami viac na cudzích, ako na vlastných.

Niekto v pozadí však možno zašomre, že pán premiér Istotný a minister Daňový svojimi rozhodnutiami nielenže likvidujú pracovné miesta, ale aj výrazne zvyšujú ceny na Slovensku. A to pre Slovákov nie je dobré.

Miloš Moravčík, podpreseda KDH pre verejné financie

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>