Predstavitelia vlády SR a ČR spoločne rokovali o energetike aj športe

vlady www.ipolitika.sk

Predsedovia vlád Slovenskej republiky (SR) a Českej republiky (ČR) sa stretli na svojom historicky prvom spoločnom rokovaní v Uherskom Hradišti a Trenčíne.

 Spoločné rokovanie sa konalo symbolicky 29. októbra, teda deň po štátnom sviatku v Českej republike a pamätnom dni na Slovensku, keď si pripomíname vznik samostatného česko-slovenského štátu.

Podľa slovenského premiéra Roberta Fica je príkladné, ako si národy Slovákov a Čechov pomáhali nielen v časoch neslobody, ale aj v časoch slobody a demokracie. „Túžim, aby sa tieto pôžičky vzájomnej dôvery opakovali aj v ďalších rokoch,” uviedol Robert Fico v Uherskom Hradišti. „My Slováci, a hovorím to veľmi úprimne, sme sa spoliehali na Moravanov a na Čechov obvykle vtedy, keď nám išlo o život, ale aj o prežitie. A rovnako ste vy vedeli, že v najhorších časoch žije len kúsok od hraníc blízky slovanský národ, ktorého naturel aj charakter je vám v Českej republike najbližší. Chcem túto blízkosť zdôrazniť aj dnes,” povedal R. Fico.„Vraví sa, že priateľ je ten, ktorý prichádza vtedy, keď vás už všetci opustili. Želám si zo srdca, nech zostaneme priateľmi, na ktorých je spoľahnutie,” dodal slovenský premiér.

“Som presvedčený, že naše krajiny majú toho toľko spoločného a máme si toho toľko čo povedať, že tento formát považujem za veľmi užitočný,” uviedol český premiér Petr Nečas pred rokovaním.

Obaja premiéri diskutovali o dôležitých témach, výsledkom čoho boli konkrétne zámery v oblasti energetiky, dopravy, obrany, turizmu aj športu. Za najpodstatnejšie témy považuje slovenský premiér posuny v oblasti spoločného postupu pri ochrane národných záujmov oboch republík v oblasti jadrovej energetiky, pretrvávajúci záujem Českej republiky o spoločný podnik v oblasti nákladnej železničnej dopravy a otázku spolupráce v armáde.„Téma sa týkala aj športu. Viete, že Slovenská republika má záujem byť spoluorganizátorom Majstrovstiev sveta v hokeji v roku 2015 s Českou republikou. Ak by to bolo možné, tak potom my ponúkneme tú istú spoluprácu v roku 2018 Českej republike. A takisto bola téma spoločnej futbalovej ligy. Aj tieto témy patria na stôl určite predsedom vlád. No a najpodstatnejšie je, že napriek tomu, že Slovensko má euro a Česká republika euro nemá, máme jasný spoločný postup v európskych témach. Sme krajiny, ktoré jednoznačne podporujú politiku kohézie, teda odstraňovanie regionálnych rozdielov,“ konštatoval slovenský premiér.

www.ipolitika.sk

Robert Fico potvrdil, že SR aj ČR majú rovnaký názor aj na európske otázky, najmä na otázku bankovej únie a spoločného bankového dohľadu v Európe. „Musí existovať spravodlivá rovnováha medzi právomocami národných regulátorov a medzi medzinárodným bankovým dohľadom. V tomto ohľade máme naozaj rovnaký názor, pokiaľ ide o túto časť bankovej únie,” uviedol R.Fico.

„ČR a SR sú tvárou v tvár voči bankovej únii v rozdielnej situácii. SR je členskou krajinou eurozóny, ČR stojí mimo a do eurozóny sa ani neponáhľa. Z tohto dôvodu má niektoré záležitosti nadefinované inak. Niektoré základné kľúčové veci, ktoré sa týkajú ochrany stability vnútorného trhu, sú v ČR aj SR veľmi totožné. Obe naše krajiny razili politiku, že kvalita riešenia bankovej únie je primárna pred rýchlosťou riešenia,”povedal český premiér Petr Nečas.

O konkrétnych témach dnes diskutovali aj jednotliví ministri. „Stretnutie slovenskej vlády s akoukoľvek inou vládou by v žiadnom prípade nemohli priniesť takéto konkrétne závery a takéto priblíženie sa,” povedalRobert Fico.

Minister obrany SR Martin Glváč a šéf českého rezortu obrany Alexandr Vondra podpísali v Uherskom Hradišti vykonávací protokol k medzivládnej dohode o spolupráci v oblasti zabezpečenia vojenskej letovej prevádzky.„Obidve armády pochádzajú z rovnakých koreňov, je tu jazyková blízkosť, firemné kultúry v oboch armádach sú veľmi podobné,“ vysvetlil Petr Nečas dôvody, pre ktoré chcú spoluprácu podľa jeho slov postrčiť vpred. Začiatok tejto tesnejšej spolupráce vidí vo výcviku, vojenskom vzdelávaní a logistike, pokračovať by mala až po bojové jednotky. V snahe o konsolidáciu verejných financií by to podľa Nečasa mohlo viesť k tomu, že obranné výdavky sa nebudú donekonečna škrtať.

Český minister dopravy Pavel Dobeš a slovenský minister životného prostredia Peter Žiga podpísali dohodu o dočasnom užívaní časti štátneho územia a majetku SR pre výstavbu a prevádzku stavby na hraničnom vodnom toku Radějovka.

Obaja premiéri sa zhodli na tom, že spoločné rokovania vlád by sa mali konať každý rok na jeseň. „Teším sa, že toto prvé historické stretnutie len pár týždňov pred 20. výročím vzniku samostatnej ČR a SR sa stáva tradíciou. Rovnako verím, že nech je na Slovensku akákoľvek vláda a v ČR akákoľvek vláda, že túto tradíciu budú rešpektovať a vždy na prelome októbra a novembra sa v podobnom formáte, možno ešte pracovnejšom, vlády stretnú,“ povedal slovenský premiér Robert Fico.


pozrite si tlačovú konferenciu po spoločnom rokovaní vlády SR a vlády ČR

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

2 Responses to Predstavitelia vlády SR a ČR spoločne rokovali o energetike aj športe

  1. Jsem nesmírně hrdý na to,že v čele naších bratrských národů jsou nejlepší synové rodné matky strany.Svědčí to o vyzrálé politické kultůře nás obyvatel.Jak soudruh Fico,tak svazák Tolja Nečas představují záruku pro klidné zítřky,budovatelské úsilí a hluboký mír.Co více si přát?Postavme těm velikánům světové politiky sochy v nadživotní velikosti,skladatelé ať složí oslavné ódy(nejlépe na radost),a jejich setkání nechť je vedeno jako státní svátek.Jestliže naše národy slaví svátek Cyrila a Metoděje,oslavujme svátek Robka a Tolji.Nejlépe v den světové psychiatrie.

  2. Jako další fantasmagorií lze označit”jakési souznění”naších armád”,včetně specifického označení”firemní kultůra”.Svazák Tolja zná armádu pouze z PŠM,kde pilně vyráběl nástěnky a politickou agitaci.Kripl Vondra ani na vojně nebyl.Ten si doposud plete VÚ z NVÚ,kde měl možnost několikráte pobývat.V česku již není co v armádě “típnout”,vojevůdci typu Vondry a Kalousku modernizovali a zeštíhlovali armádu několikrát,výsledek všichni známe.A tak obrátili svou pozornost na slovač.Ochraňuj Bože slovenskou armádu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>