Pavol Frešo: Československá republika umožnila vznik demokratického Slovenska

Freso-200x200-thumb www.ipolitika.sk

SDKÚ-DS si pripomína vznik 1. Československej republiky 28. októbra 1918 a následnej Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 ako významné historické míľniky, kedy po desaťročiach národnostného útlaku došlo k oslobodeniu slovenského národa a vytvoreniu predpokladov na jeho obrodenie. Vďaka Československu prežilo aj Slovensko.

Prvá Československá republika bola na svoju dobu unikátnym ostrovom slobody, demokracie a dodržiavania ľudských práv vo vtedajšej chaotickej a nestabilnej strednej Európe. Tieto hodnoty platné v každom čase, stoja za to, aby sme si tento štát, ktorý pretrval bohužiaľ len do II. svetovej vojny neustále pripomínali. Po oslobodení republiky v roku 1945 sa, žiaľ tiež len nakrátko, nositeľkou týchto hodnôt T. G. Masaryka a M. R. Štefánika na Slovensku stala predchodkyňa SDKÚ – DS, Demokratická strana.

Aj krátka história I. Československej republiky stačí na to, aby sme myšlienky a hodnoty stojace pri jej vzniku pokladali za hodnotové základy súčasnej Slovenskej republiky. V roku 1993 došlo k rozchodu Čechov a Slovákov a vytvoreniu samostatných štátov, ktorých vzťahy sú dnes lepšie ako kedykoľvek predtým. Z tohto pohľadu možno pokladať rozdelenie Československa za historicky odôvodnené.

www.ipolitika.sk

Slovensko za 20 rokov napísalo svoj príbeh. Od počiatočných problémov až po úspechy na prahu 21. storočia. A to aj vďaka predpokladom a hodnotám, ktoré nám vpísalo demokratické Československo. Dnes je Slovenská republika samostatným a hrdým štátom v spoločnej a vyspelej Európe. A pri 20. výročí vzniku Slovenskej republiky si musíme byť vedomí toho, že budovanie demokratického a slobodného Slovenska nám umožnil práve vznik Československej republiky. Preto by 28. október mal všetkých občanov Slovenskej republiky napĺňať hrdosťou a vlastenectvom.

SDKÚ-DS sa už viackrát snažilo presadiť, aby bol 28. október vyhlásený za štátny sviatok, ako poctu dielu a odkazu Milana Rastislava Štefánika.

Pavol FREŠO
predseda SDKÚ-DS

zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>