Otvorený list predsedu SNS Andreja Danka predsedovi vlády SR Róbertovi Ficovi

tasr-danko-330x290 www.ipolitika.sk

Pán premiér, nekupujte prosím zdravotné poisťovne, kúpte akcie SPP

Vážený pán predseda,

Slovensko a Slováci si podľa Vás zaslúžia istoty. Plne súhlasíme. Dovoľujeme si Vás preto požiadať, aby ste porozmýšľali v súvislosti s týmto mottom nad našim návrhom, ktorý veľmi konkrétne napĺňa toto predsavzatie.
Ide o Slovenský plynárenský podnik, a.s., ktorý má 150- ročnú tradíciu, je so 70 % – ným podielom na trhu monopolným dodávateľom plynu na Slovensku. SPP úspešne vstúpil aj na zahraničný trh (ČR), je zároveň jedným z najaktívnejších obchodníkov na plynárenskom uzly v rakúskom Baumgartene a pripravuje sa na prepojenie plynovodov s Maďarskom. Slovenský trh s plynom je stabilný. SPP má 1,3 milióna zákazníkov, podľa objemu spotreby plynu predstavuje jeho trhový podiel až 90 %. SNS od začiatku kritizuje, že SPP sme sa v privatizácii pod cenu a ľahkovážne zbavili na úkor Slovákov. SPP má šancu stať sa znovu slovenské, nedovoľte ho predať českým firmám.
Spoluvlastníci SPP, E.ON¬ a Gaz de France chcú teraz predať svoje podiely v podniku SPP novému majiteľovi – firme, ktorá je vo vlastníctve najbohatšieho Čecha. Takáto výmena majiteľov nič nezmení, nezabráni ani vývozu dividend a ziskov, ani zvyšovaniu cien. Dovoľujem si prognózovať, že ceny plynu budú vyššie každý rok.
Pán premiér, máte v rukách rozhodnutie, aby vláda nedala na takýto predaj súhlas a príležitosť, aby sa akcie SPP kúpili späť a jeho majetok i zisky sa tak stali benefitmi nás všetkých. Výhody tohto kroku ? Dividendy a zisky zostanú doma. Cenu plynu na vnútornom trhu nám už nebude určovať cudzí vlastník, budeme vidieť transparentne do hospodárenia, nebudeme sa musieť prosiť akcionárom ako ďalej v smerovaní a nakladaní s firmou atď. Zvýši sa energetická bezpečnosť SR. SPP bude mať nezviazané ruky pri rokovaniach so zahraničnými producentmi plynu a jeho cenová a strategická politika môže byť aj politikou slovenskej vlády.
Pán premiér, odstúpte od zámeru kúpiť zdravotnú(é) poisťovňu(e), v podstate virtuálnu firmu, žijúcu z odvodov a daní nás všetkých. Zamyslite sa nad otázkou, čo vlastne z poisťovne kúpite za stámilióny eur – počítače a budovy, ktoré nič neprodukujú? Veď kmeň poistencov sa predsa môže preregistrovať, ak sa mu to bude zdať potrebné a výhodné ku koncu každého roka. Kúpte radšej prosím akcie SPP a pri dobrom riadení budú zo zisku prostriedky aj na konsolidáciu situácie na úseku zdravotného a sociálneho poistenia a možno i na ich kúpu poisťovní v budúcnosti. Konečne by sme dospeli k riešeniu, ktoré zakladá istoty a budúcnosť pre Slovákov. O tom ste predsa vždy hovorili počas kampane 2012.
Máte jedinečnú šancu ukázať, že Vám ide o Slovákov.

www.ipolitika.sk

S úctou,

Andrej Danko
predseda Slovenskej národnej strany

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>