Niektoré obce to s Rómami vedia

www.ipolitika.sk

V rámci programu MERI (Starostovia za maximálne využitie eurofondov na začleňovanie Rómov) sa v Budapešti konala medzinárodná konferencia, ktorá prezentovala najúspešnejšie programy, zamerané na inklúziu Rómov. Do finálového výberu sa dostali projekty ôsmich slovenských obcí, pričom štyri z nich boli ocenené. Obce Nitra nad Ipľom (okr. Lučenec) a Spišský Hrhov (Levoča) získali ocenenia v kategórii komplexný prístup a obce Raslavice (okr. Bardejov) a Čičava (okr. Vranov nad Topľou, starosta za KDH) odmenili za aktivity v oblasti bývania.

“Sme radi, že práve v súčasnej dobe, keď problematika rómskych komunít tak rezonuje v spoločnosti, môžeme predstaviť ľudí, ktorí dokázali pohnúť veci dopredu,” uviedla Klára Orgovánová, riaditeľka Rómskeho inštitútu, n. o., pri predstavovaní starostov ocenených obcí.

Veľa vecí ich spája

“Vo všetkých týchto obciach sa bez prvkov represie naštartoval proces, ktorý má pozitívne efekty, či už sa týkajú možnosti bývania a vzdelávania i zlepšenia spolužitia medzi rómskym a nerómskym obyvateľstvom v týchto obciach,” uviedla Jarmila Lajčáková, koordinátorka projektu MERI pre Rómsky inštitút, n. o. Úspešné obce síce pochádzajú z rozličných lokalít a rozdeľuje ich aj percentuálne zastúpenie rómskeho etnika v obci, oveľa viac vecí ich však spája. “Silná osobnosť starostu a jeho pragmatický prístup, spolupráca s mimovládnymi organizáciami, využitie nástrojov pri práci so začleňovaním chudobných rómskych komunít,” vymenovala spojitosti Lajčáková.

www.ipolitika.sk

Čičava: Zamestnali Rómov

V obci Čičava v okrese Vranov nad Topľou sa napríklad podarilo prispieť k vyššej zamestnanosti Rómov.“Pri verejnom obstarávaní na regeneráciu sídel rómskeho osídlenia som dosiahol to, aby majiteľ víťaznej firmy zamestnal našich nezamestnaných Rómov,” uviedol Ladislav Kalafa (KDH), starosta Čičavy.

Raslavice: Kúpili si pozemky

Anton Lamanec (Smer), starosta obce Raslavice v Bardejovskom okrese uviedol, že filozofia obce pri práci s rómskou komunitou bola vytvárať opatrenia a kroky, kde bude aj samotná rómska komunita vedená zodpovednosťou a motiváciou. “Aj preto sme napríklad odpredávali pozemky pod obydliami v rómskej osade za symbolickú cenu, aby sa Rómovia stali majiteľmi pozemkov.”

Starostovia obcí zároveň vyjadrili presvedčenie, že pri riešení inklúzie Rómov je nevyhnutné dobré nastavenie štátnej politiky na národnej úrovni. Podľa nich sa pri tvorbe politiky v Bratislave často nevychádza zo skúseností a problémov na lokálnej úrovni.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>