Načo sú nám takí politológovia

politologovia www.ipolitika.sk

S vývojom situácie v Sýrii nastala opäť príležitosť pre politológov na zdôvodnenie svojej existencie, alebo na „poslúženie“ svojim pánom, ktorí si ich služby objednávajú.

Po zostrení situácie medzi Sýriou a Tureckom sa v slovenskom rozhlase i v televízii objavili jednotlivci, či celé roje politológov, aby „meditovali“ nad vzniknutou situáciou, vyjadrovali svoje názory na jej príčiny, možný vývoj, hádali o možných dopadoch, špekulovali o hlavných vinníkoch stavu, aby „konšpirovali“ kto, alebo čo je v pozadí, vymýšľali…aj nemožné.
Nijak inak sa totiž nedajú nazvať niektoré výplody jednotlivcov, ktoré vyslovujú ako fakt, ako informáciu, ako analýzu, čo laik – neprofesionál väčšinou prijíma ako skutočnosť.
Ako jednoduchý príklad môže poslúžiť tvrdenie politológa, že vinníkom narastajúceho napätia medzi Sýriou a Tureckom je režim prezidenta Bašara Asada, pretože ten opakovane ostreľuje územie Turecka z ťažkých zbraní. Už jednoduchý, bežný občan, ktorý sa nezaoberá medzinárodnou politikou a neštudoval ju sa opýta: A prečo by teraz sýrska vláda provokovala svojho suseda na ozbrojenú odvetu, keď musí riešiť svoje vnútorné problémy? V podmienkach keď uskutočňuje procesy demokratizácie, udržania hospodárskeho vývoja, zápasí s žoldniermi, ktorých na jej územie posielajú cudzie štáty na podporu opozície a je na pokraji občianskej vojny, prečo by teraz chcela, alebo trúfala si bojovať ešte na inom „fronte“?
Pre politológa, ktorý sleduje vývoj situácie na Blízkom Východe a trúfa si vyjadriť stanovisko v médiach, by nemalo byť problém poznať aj taký názor, ako napísal na Západe uznávaný analytik George Friedman, že sýrska moc sa opiera o podporu ľudu a bez tejto podpory by ju dávno zvrhli. Uvedený pán je mimochodom vedúcim analytického centra Stratfort /Strategic Forecasting Inc., čo je súkromná prieskumno – analytická spoločnosť, akési „tieňové“ CIA.
www.ipolitika.sk
Ak sa súčasný sýrsky prezident a vláda môžu opierať o podporu väčšiny svojich obyvateľov, prečo by ich aj v tomto období ťažkých skúšok zaťahovali do konfliktu a možnej vojny s Tureckom, ktoré je historicky známe svojimi militaristickými chúťkami a aj v súčasnej dobe má početnú a dobre vyzbrojenú armádu. Určite nie sú takí naivní že by si neuvedomovali, že takýmto činom by túto podporu veľmi rýchlo stratili.
Ak nebudeme pochybovať o odbornosti a pripravenosti takýchto politológov, vychádza nám jednoznačne, že za plytkosťou a neprofesionalitou ich tvrdení sa skrýva skutočnosť, že slúžia niečomu, alebo niekomu, kto si práve „takéto“ analýzy, informácie a hodnotenia želá.
Keď je to ale tak v medzinárodných, zahraničných záležitostiach, je to to isté pri hodnotení jednotlivých aspektov politiky, politických rozhodnutí, hodnotení strán, politikov i na domácej scéne. Ako potom prispievajú k objektivite, pravde, ako pomáhajú občanom orientovať sa vo veciach politiky? Ako pomáhajú uplatňovať a rozvíjať demokraciu, vytvárať nezávisle názory médiám i občanom. Sami o tej objektívnosti, nezávislosti, slobode názorov veľmi často a veľmi radi hovoria a píšu.
Načo sú nám potom takíto politológovia. Študujú za dane občanov tohto štátu, mnohí z nich sú aj z daní občanov platení a pritom ich často zavádzajú. A kde mate svedomie, páni?!
zdroj: kss.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>