Na ochranu detí pred násilím vznikne nová stratégia

www.ipolitika.sk

Ochrana detí pred násilím bude účinnejšia. Zhodli sa na tom predstavitelia štátnej správy aj  mimovládnych organizácií, ktorí mimoriadne rokovali na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Na zasadnutí Výboru pre deti a mládež Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť bolo prijatých viacero dôležitých záverov.

Nová stratégia má zabezpečiť väčší dohľad úradov na problémovými rodinami. Posilniť by sa mali aj kapacity sociálnych pracovníkov o 92 miest a vzniknúť by mal aj inštitút detského ombudsmana. Ten by mohol existovať pod úradom verejného ochrancu práv. „Je vecou formulovania konkrétnej legislatívy, aby sme sa vedeli baviť o tom, aké budú právomoci tohto postu, ale dôležité je, že z tohto výboru ide veľmi vážny impulz tento inštitút zaviesť,” povedal šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny a predseda výboru Ján Richter.

Predstavitelia výboru sa uzniesli na nevyhnutnosti pripraviť národnú stratégiu pre ochranu detí pred násilím. Jej koordináciu bude zabezpečovať ministerstvo práce a pripraveným materiálom sa bude zaoberať vláda. „Vnímame to ako prvý krok k tomu, aby sa problematika týrania, zneužívania a zanedbávania detí stala skutočnou prioritou pre tento štát,” poznamenal podpredseda výboru Ondrej Gallo.
Dôležité je podľa členov výboru aj personálne posilnenie na úradoch. V priebehu predchádzajúcich dvoch rokov ubudlo v tejto oblasti 60sociálnych pracovníkov. „Predpokladám, že to tvorilo súčasť úspor, ale nerozumiem, prečo práve v tejto kategórii a v tejto oblasti. Nie je možné hľadať absolútne žiadne úspory pri úradoch práce a ľuďoch v prvom kontakte – tam sú tie možnosti vyčerpané,” konštatoval Ján Richter.

www.ipolitika.sk

Mimoriadne zasadnutie sa podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera uskutočnilo ako spontánna iniciatíva zástupcov štátnej správy aj mimovládnych organizácií, čím zareagovali na medializované prípady detí končiace sa aj tragicky. Predmetom rokovania boli obsahové návrhy z tretieho sektora a zo štátnej správy, ktoré mali za úlohu pomenovať problémy a nájsť pre ne riešenia. Podnetom na rokovanie výboru bol medializovaný prípad malej Lucie, ktorá ležala mŕtva tri roky v byte svojich rodičov. Sociálne úrady v priebehu tohto času smrť dievčatka neodhalili, a to aj napriek ohláseným podozreniam susedov.


pozrite si brífing k návrhom opatrení na predchádzanie a ochranu detí pred násilím

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>