Ministri školstva a kultúry sa podpísali pod projekt Viva zbor

549677 www.ipolitika.sk

Ministerstvo kultúry SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu sa podpísali pod unikátny projekt s názvom Viva zbor. Jeho cieľom je zatraktívniť výučbu hudobnej výchovy na základných školách.  Viva zbor vznikol v spolupráci s Národným osvetovým centrom a agentúrou Viva Musica! Agency. Vďaka nemu sa budú žiaci 4. a 5. ročníkov základných škôl v školskom roku 2012/2013 učiť hudobnú výchovu netradičným spôsobom.

Výsledkom projektu bude hudobno-scénické dielo pre veľký detský zbor zložený z viac ako 700 žiakov vybraných základných škôl, symfonického orchestra a sólistov (hercov). Dielo bude rozprávať príbeh na motívy starej slovenskej legendy o rytieroch zo Sitna a bude ho tvoriť desať zborových hudobných čísel popretkávaných hereckou akciou a rozprávaním hlavných postáv príbehu.
„Tento projekt je príkladom originálnej cesty, ako viesť deti pri výučbe hudobnej výchovy na základných školách a tým efektívnejšie rozvíjať ich vzťah ku kultúre. Takisto má veľký potenciál cez námet – príbeh o rytieroch zo Sitna, posilniť aj ich vzťah k našej histórii,“  uviedol minister kultúry SR Marek Maďarič.
Projekt ocenil aj minister školstva Dušan Čaplovič, ktorý nevylúčil, že podobné projekty by sa mohli v budúcnosti týkať aj iných vyučovacích predmetov. „Cieľom projektu je poukázať na nové progresívne metódy výučby, napríklad hudobnej výchovy, aby sa sami žiaci chceli proaktívne zapájať. Zároveň tento projekt vyzdvihuje profesiu učiteľa, ktorý dokáže žiakov motivovať a viesť,” myslí si Dušan Čaplovič. „Ide o úplne novú metódu výučby s učebnicami vytvorenými priamo pre tento projekt. Veríme, že žiaci budú nadšení a budú sami chcieť s pedagógmi spolupracovať. Bude to obrovská skúsenosť ako pre žiakov, tak aj pre pedagódov a rodičov, ktorí sa na slávnostnej ceremónií budú môcť zúčastniť a podporiť tak svojich potomkov,“ dodal šéf rezortu školstva.

www.ipolitika.sk

Autorom projektu je Matej Drlička riaditeľ umeleckej agentúry Viva Musica! agency, s.r.o. a zakladateľ festivalu Viva Musica!. Keďže ide o pilotný projekt, organizovať sa bude len vo vybraných bratislavských základných školách. V budúcnosti by sa však mali zapojiť aj školy z celého Slovenska.

Projekt bude realizovaný v niekoľkých fázach a naštudovanie diela bude prebiehať počas celého školského roku v rámci predmetu hudobná výchova. V priebehu septembra 2012 prebehli stretnutia tvorcov projektu s riaditeľmi základných škôl ako aj workshop pre učiteľov hudobnej výchovy. Od októbra 2012 do mája 2013 budú žiaci pod vedením učiteľov nacvičovať jednotlivé diela a zároveň zároveň prebiehať i pravidelné návštevy hlavných protagonistov – hercov a tvorcov projektu na hodinách hudobnej výchovy. Žiakov bude pravidelne navštevovať a hodnotiť ambasádorka projektu Adela Banášová. V poslednej fáze projektu, v júni 2013, budú prebiehať spoločné nácviky tried v rámci škôl, následné spájanie diel a spoločné nácviky s orchestrom a hercami. Slávnostné premiérové uvedenie diela pri príležitosti osláv 20.výročia Slovenskej republiky je naplánované na koniec júna 2013 v Bratislave a v Košiciach v rámci aktivít Európskeho mesta kultúry 2013.

Do projektu sa zapojilo množstvo známych tvárí- herci Táňa Pauhofová, Zuzana Kronerová, Marián Čekovský, Lukáš Latinák, Miroslav Noga či Štefan Skrúcaný, autorom hudby je Oskar Rózsa, autorom piesní Peter Kollár a textovú predlohu a scenár napísal Jakub Nvota.

V prípade ministerstva kultúry ide v poslednom období o druhý projekt, zameraný na šírenie kultúry medzi mladými ľuďmi. Pred niekoľkými dňami predstavil rezort projekt s názvom „So Slovnaftom do divadla,“ ktorý umožní žiakom zo vzdialenejších miest cestovať za kultúrnymi akciami bezplatne.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>