Ministerstvo dopravy chce podporiť projekt Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013

header www.ipolitika.sk

Potenciál Košíc ako turistickej destinácie nie je využitý ani z polovice. Metropola východného Slovenska by mala ako druhé najväčšie mesto Slovenska mať oveľa dôstojnejšiu úlohu v rozvoji cestovného ruchu. Svoju úlohu by tu však mal zohrať aj štát cielenejšou a adresnejšou podporou aktivít cestovného ruchu v regióne ako tomu bolo doteraz. Vhodnou príležitosťou na to je podujatie Európske hlavné mesto kultúry, ktorým sa pre rok 2013 stali práve Košice. Povedal to v stredu štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko na stretnutí s viceprimátorkou Košíc Renátou Lenártovou, ktorá je zároveň šéfkou oblastnej organizácie cestovného ruchu Košice – Turizmus. 

www.ipolitika.sk

„Košice predstavujú významné centrum z hľadiska multinárodného, multináboženského, a tým aj multikulturálneho. Na tomto by sme mali stavať aj do budúcnosti,” povedal štátny tajomník MDVRR SR F. Palko. To dáva Košiciam väčšiu šancu pritiahnuť zahraničných turistov. Palko sa zaujímal o to, ako je na tom košické letisko z pohľadu príchodu nových potenciálnych leteckých operátorov. Nevylúčil ani podporu pri obnovení pravidelnej vlakovej linky Košice – Krakov. Tieto dve mestá majú k sebe veľmi blízko pre svoju rozvinutú židovskú kultúru, čo vytvára potenciál pre cestovný ruch. Dokumentuje to aj židovský festival v Krakove, ktorý každoročne pritiahne státisíce návštevníkov.
„Prvé rokovanie o rozvoji cestovného ruchu na východnom Slovensku hodnotím ako veľmi pozitívne a prospešné. Rozdiskutovali sme to, čo nás Košičanov páli najviac a vytýčili sme si základné priority – zdokonaliť oblasť dopravy a dopravnej infraštruktúry,” povedala viceprimátorka R. Lenártová. Potešil ju záujem ministerstva podporiť značku Európske hlavné mesto kultúry 2013. „Je to nielen značka nášho mesta, ale aj celého Slovenska. Jej podujatia budú v metropole východu prebiehať celý budúci rok,” povedala Lenártová.

Vláda SR podľa F. Palka už v súčasnosti podporuje cestovný ruch na východe nepriamo cez výstavbu diaľnic. „Vláda si s plnou vážnosťou uvedomuje, že bez rozvoja dopravnej infraštruktúry je rozvoj cestovného ruchu prakticky nemožný.” V súčasnosti je na Slovensku rozostavaných takmer 65 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, z toho až 50 kilometrov v regióne východného Slovenska. Významnou obnovou prechádzajú aj cesty I. triedy, na ktorých je až polovica všetkej dopravy u nás. Tento a budúci rok by malo byť na východe zrekonštruovaných takmer 150 kilometrov jednotiek. Po vlaňajšej prvej fáze obnovy jednotiek by tak na východe mala byť kompletne obnovená asi pätina všetkých ciest prvej triedy. „Týmto významným spôsobom vytvárame podmienky pre podporu cestovného ruchu, zamestnanosť a zmieňovanie regionálnych rozdielov,” povedal F. Palko.

zdroj: kosice.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>