Minister J. Richter sa dohodol so študentmi

smer logo www.ipolitika.sk

Študenti od 18 do 26 rokov budú platiť vyššie odvody pri práci na dohodu až od sumy 155 eur. Do tohto limitu zaplatia odvody vo výške 1,05 percenta, ako je to v súčasnosti. Na rokovaní (utorok 15. októbra) sa na týchto ústupkoch dohodol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter so zástupcami vysokoškolskej a stredoškolskej rady.

„Chcem svojim partnerom úprimne poďakovať, že sme dospeli k dohode. Dospeli sme k dohode nielen jednorazovej, ktorá sa týka problematiky, ktorá bola nastolená v súvislosti s odvodnením dohôd, ale k dohode sme došli aj vzhľadom na istú systémovú spoluprácu, pravidelné stretávanie sa a naši partneri prijali pozvanie do pracovnej komisie ministra práce, sociálnych vecí, ktorá sa bude týkať problematiky akýchkoľvek legislatívnych zmien, ktorá sa týka mladých ľudí,“ uviedol po rokovaní Ján Richter. Študenti sa tak budú môcť pravidelne v rámci pracovnej komisie vyjadrovať k zmene legislatívy, ktorá sa ich bude priamo dotýkať.
„Je to dohoda, ktorá je férová z toho hľadiska, že neobmedzuje študentov v možnosti pracovať, pričom táto suma bude pravidelne valorizovaná o rast priemernej mzdy. Čiže máme zábezpeku, že sa táto suma bude zvyšovať,“ povedala predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl Katarína Stoláriková.

www.ipolitika.sk

Táto výnimka sa bude týkať stredoškolákov aj vysokoškolákov, vzťahovať sa bude na jednu dohodu.  Minister Richter informoval, že po polroku budúceho roka dohodu opätovne prehodnotia. „Podľa vývoja ekonomiky, rozpočtu a rezervy, ktorá je zatiaľ vyčlenená, zhodnotíme situáciu a budeme mať ambíciu pomenovať ďalšie možnosti, ktoré vyplynú z vývoja ekonomiky,“ zdôraznil šéf rezortu práce.

Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá priniesla vyššie odvody z dohôd, začne platiť od nového roka. Táto norma stanovuje odvody pri práci na dohodu u študentov vo výške 29,8 percenta, z toho by študenti platili asi sedem percent, zvyšok zamestnávateľ. Výnimku zo zákona majú podľa schválenej normy len študenti do 18 rokova zárobku do 66 eur mesačne.

Aby dnešná dohoda začala platiť rovnako od nového roka, musia ju schváliť poslanci na aktuálnej schôdzi parlamentu. „Máme záujem, aby dohoda platila od nového roka, keď nadobudne účinnosť novela zákona o sociálnom poistení. Táto zmena sa bude aplikovať prostredníctvom poslaneckého návrhu na teraz prebiehajúcej schôdzi,“ povedal J.Richter.

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>