Memorandum o šetrení podpísali aj mestá a obce zo ZMOS

10450619-parlament www.ipolitika.sk

Vláda SR dnes (18. október) podpísala so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) Memorandum o spolupráci pri uplatňovaní rozpočtovej politiky orientovanej na zabezpečenie finančnej stability verejného sektora na rok 2013. Obidve strany tak vyslovili vôľu podieľať sa na stabilizácii a konsolidácii verejných financií. Za vládu podpísal memorandum premiér Robert Fico a za ZMOS jej predseda Jozef Dvonč.

„Sme v období, keď každý, kto na území Slovenskej republiky žije a pracuje, musí uvažovať o tom, ako zvládneme jednu z najväčších výziev, ktorá je pred nami, a tou je ozdravovanie verejných financií. Veľmi oceňujem, že po stretnutí s predstaviteľmi samosprávnych krajov došlo aj k stretnutiu s predstaviteľmi ZMOS, k stretnutiu ako k procesu, ktorý vedie k podpisu memoranda,” uviedol Robert Fico. Štát od miest a obcí očakáva, že budú pracovať s prebytkovými rozpočtami.

„Pre nás je to úloha, ktorú berieme ako celospoločenskú úlohu. Je tu záväzok štátu a treba vždy vyslať signál nielen k vlastným občanom, ale možno aj do sveta, že tie rozhodujúce sily sú určitým spôsobom spolu a vedia sa dohodnúť na tom, ako niektoré veci zabezpečiť. Som rád, že sa dosiahla takáto dohoda a že sme dnes mohli pristúpiť po schválení memoranda v Rade ZMOS k jej podpisu. Samospráva už od prvého memoranda hospodári s vyrovnanými rozpočtami a snaží sa robiť všetko pre to, aby sme konsolidovali verejné financie,“ uviedol Jozef Dvonč.

www.ipolitika.sk

Mestá a obce sa zaviazali, že sa budú správať zodpovedne, aby ušetrili päť percent na mzdových nákladoch a desať percent na tovaroch a službách. Tieto ušetrené peniaze neskončia podľa premiéra v štátnej kase, ale v rezervách, ktoré si samosprávy budú musieť vytvoriť. Predseda vlády zároveň uznal, že obce s počtom obyvateľov pod dvetisíc majú problém prežiť. Preto sa signatári memoranda dohodli, že takéto obce iba udržia stav schváleného rozpočtu a k žiadnemu šetreniu v roku 2013 sa nezaväzujú. Podľa vyjadrení Jozefa Dvonča by občan by mal šetrenie pocítiť čo najmenej.

Ako uviedol Robert Fico veľké zmluvy podpisoval ZMOS s vládou v začiatkoch krízy v rokoch 2009 a 2010. Dnešným memorandom sa však diskusia o kompetenciách a problémoch samospráv ako aj vyšších územných celkov nekončí. Predstavitelia vlády, ZMOS a osem predsedov samosprávnych krajov sa stretnú 19. novembra a prerokujú aktuálne témy týkajúce napríklad aj čerpania eurofondov alebo ciest druhej a tretej triedy.

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>