M. Maďarič chce viac kultúry v televíznom vysielaní

diskusia_2 www.ipolitika.sk

Minister kultúry SR Marek Maďarič začal bojovať proti rastúcej nekultúrnosti a vulgárnosti v televíznom prostredí. Po niekoľkých týždňoch od verejnej výzvy sa v priestoroch ministerstva konal okrúhly stôl, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia Rady pre vysielanie a retransmisiu, predstavitelia médií, cirkvi aj vysokých škôl. Hlavným cieľom ministra bolo rozprúdiť diskusiu a nájsť hranice tolerancie nekultúrnych programov vo vysielaní komerčných médií.

Zlepšiť vkus v súkromných médiách sa podľa ministra kultúry nedá len zákonmi, resp. reguláciou zo strany štátu. Za dôležitý prvok považuje M. Maďarič aj sebareflexiu vysielateľov. Šéf rezortu odmieta tvrdenia, že komerčné médiá dávajú len divákom to, čo si žiadajú a všetci majú možnosť dobrovoľne sa rozhodnúť, aký program budú pozerať.„Prirodzená súťaživosť našich dvoch súkromných vysielateľov akosi rýchlo posúva hranice toho, čo považujeme za akceptovateľné. Neprijímam argument, že súkromní vysielatelia vysielajú len to, čo si ľudia žiadajú,” povedal M. Maďarič.

„Neexistujú rýchle a jednoduché riešenia,” priznal Marek Maďarič. „Vyriešiť tento problém nie je podľa môjho názoru možné bez vzájomnej diskusie a porozumenia aj potrieb vysielateľov, aj verejnosti, aj možnosti štátu pri regulácii,” uviedol s tým, že podporuje duálny systém vysielania. „Vysielať na základe licencie nie je len otázka biznisu, ale je to aj veľká spoločenská zodpovednosť,” konštatoval šéf rezortu kultúry.

www.ipolitika.sk

Výsledkom diskusie by mala byť podľa ministra určitá forma samoregulácie vysielateľov, teda úpravy bez toho, že by si to vynútil štát zákonom a zároveň aj úprava regulácie zo strany štátu – zmena vyhlášky o jednotnom systéme označovania od 1. januára 2013. „Hľadáme taký model, aby v dennom vysielaní neboli na obrazovkách obsahy, ktoré môžu negatívne vplývať na psychický a fyzický vývoj maloletých,” dodal. Uvažuje sa o zavedení druhej časovej opony, ktorá by programy nevhodné pre divákov do 15, prípadne 16 rokov, umožnila až po ôsmej hodine večer. „Neexistuje mechanicky prebrateľný model. Existujú inšpirácie a trend v Európe je taký, že tieto časové opony sa zavádzajú. My, napokon, jednu takúto oponu máme, je na programy nevhodné do 18 rokov, vysielať sa môžu až po desiatej večer,” vysvetlil minister. Teraz platí len časová opona od 22:00 do 06:00, keď sa môžu vysielať programy prístupné od 18 rokov. Minister zároveň pripustil, že samotná časová opona celý problém nevyrieši, keďže často sa program môže formálne upraviť tak, aby spĺňal kritériá na vysielanie cez deň, napríklad “vypípaním” nadávok a vystrihnutím niektorých scén, kontext vysielaného diela to však nezmení. „Je dôležitý aj celospoločenský kontext, ako sa k tomu postavia elity tejto spoločnosti. Je dôležitá aj miera regulácie v kombinácii s mierou samoregulácie médií,” povedal s tým, že s predstaviteľmi súkromných médií chce rokovať práve o možnostiach ich samoregulácie.

Predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu Miloš Mistrík vidí pre vzniknutú situáciu dve možné riešenia, ktoré sú v rukách národnej rady alebo ministerstva kultúry. „Prvá vec je zaviesť časovú oponu pre programy označené 15-tkou. To by znamenalo, že by sa nemohli vysielať cez deň programy, ktoré narušujú vývin mladistvých, prípadne ohrozujú ich duševné zdravie. Druhá je, že by sa malo v tomto momente posilniť verejnoprávne vysielanie všetkými možnými formami, medzi nimi aj zvýšením koncesionárskych poplatkov,” objasnil. Zároveň poukázal na to, že na Radu pre vysielanie a retransmisiu prichádza každý rok stále viac sťažností od občanov, pričom väčšina z nich sa dotýka práve obsahu vysielania s dôrazom na ochranu maloletých.

Na diskusii sa zúčastnila aj Barbora Mesárošová z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Upozornila na to, že dnešné deti sa učia viac z televízie ako z kníh a 21. storočie označila ako „storočie obrazové.“  Podľa psychologičky, deti často preberajú z televízie svoje idoly a vzorce správania. Ak  sledujú programy zobrazujúce tabu, násilie, či nereálne vzory, môže sa stať, že začnú tieto témy bagatelizovať, byť k nim ľahostajné, či si nekriticky vytvárajú idoly. Výsledkom sú problémy v správaní, v komunikácii, ale aj zdravotné problémy ako sú anorexia, či bulímia vyplývajúce zo vzoru „modeliek a missiek.“


Pozrite si reportáž

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>