Kto sú Ficovi boháči

P012a1987_dane_peniaze www.ipolitika.sk

Vláda sa namiesto úsporných opatrení vrhla na zdaňovanie všetkého, čo sa hýbe. Tvrdenie predsedu vlády o dopade jeho opatrení len na 12% najbohatších obyvateľov svedčí o jeho evidentnej príležitosti pre zlepšenie v matematike. Títo boháči sú podľa neho:

  1. Sporitelia v druhom pilieri, ktorých je jeden a pol milióna a ktorí prídu o zhruba 500 miliónov eur ročne.
  2. Dohodári, ktorých je viac ako 600,000 a ktorí majú prispieť 140 miliónmi eur ročne.
  3. Zamestnanci a živnostníci, ktorí majú len cez vymeriavacie základy prispieť 130 miliónmi eur ročne.
  4. Samostatne zárobkovo činné osoby, pri ktorých vláda počíta s vyššími daňami a odvodmi za 71 miliónov ročne.
  5. Všetci pracujúci ktorí pre obmedzenie odpočítateľnej položky na manžela či manželku majú byť ľahší o 5,6 milióna eur ročne.
  6. Všetci platitelia koncesionárskych poplatkov, ktorí si vraj „majú upevniť vzťah s verejnoprávnymi médiami“ za 84 miliónov eur ročne.
  7. Všetci majitelia nových áut s výkonom nad 80kw, ktorí majú zaplatiť zhruba 30 miliónov eur ročne.
  8. Všetci fajčiari, ktorí majú cez spotrebné dane prispieť 8 miliónmi eur ročne.
  9. Ani všetci ľudia, pracujúci vo firmách, ktoré majú cez vyššie dane zaplatiť o 350 miliónov eur ročne viac. Naviac musíme mať na pamäti, že najväčšími zamestnávateľmi sú malé firmy.
  10. Klienti bánk a regulovaných firiem, ktorí pocítia mimoriadne odvody (budúci rok 170 miliónov eur ročne).
www.ipolitika.sk

A takto sa dá pokračovať ďalej… Je tragikomické, že vládni poslanci neustále hovoria o „zbohatlíkoch“, na ktorých sa prejavia ich opatrenia. S vyššími priamymi daňami ako Česi, Maďari, či Poliaci, sú pritom rozpočtové príjmy a pracovné miesta vážne ohrozené. Vláda neochvejne presadzuje svoju zásadu, podľa ktorej diery vo verejných financiách budú daňami, odvodmi a poplatkami plátať predovšetkým aktívni ľudia a tvorcovia pracovných miest.

Na vládne návrhy pre spravodlivejší sociálny systém, znižovanie administratívy,  či systémové štrukturálne úspory stále čakáme. Uvidíme, či vôbec prídu. Zatiaľ len vieme, kto sú podľa premiéra boháči, ktorých chce „oholiť“.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>