Košice získali novú investíciu vo výške 25 mil. Eur

zuska02 www.ipolitika.sk

Nemecká developerska spoločnosť Bischoff et Compagnons zahájila výstavbu ojedinelej administratívnej budovy s modernými technológiami. Ide o jednu z prvých zelených budov na Slovensku, ktoré sa stavajú podľa princípov trvalo udržateľného rozvoja. 

Projekt získal ako prvý v strednej Európe nemecký predcertifikát zelenej budovy DGNB v úrovni strieborný. Hodnotené boli vplyvy budovy v jej celom životnom cykle od výstavby, prevádzky až po jej zbúranie a likvidáciu vzniknutého odpadu. Okrem vplyvu na životné prostredie a spotreby energií sa budova hodnotila zo širšieho kontextu napríklad kvality vnútorného prostredia, funkčnosti, ekonomiky, efektivity, lokality ako aj sociálno-kultúrných aspektov.

Budova má nadštandardný obvodový plášť na úrovni pasívneho domu. Ako primárny zdroj energie je použitých 30 kusov 130 m hlbokých geotermálnych vrtov pod každou budovou. Pomocou tepelných čerpadiel a aktívneho betónového jadra sa budova chladí a vykuruje systémom sálavého chladu a tepla. Týmto spôsobom je zaručené nadštandardné pracovné prostredie, ktoré vplýva na zvýšenú produktivitu a kreativitu zamestnancov budúcich nájomníkov.

„Naši nájomníci získajú kvalitné pracovné prostredie pri znížených prevádzkových nákladoch. Napríklad na kúrenie a chladenie spotrebuje naša budova o 70% menej ako štandardná novostavba kancelárií. Pri očakávanom náraste cien energií bude dopyt po nízkoenergetických budovách neustále rásť. Aj vďaka tomu máme už prvú etapu prenajatú na 60%.” povedal Rastislav Badalík, zástupca investora EcoPoint, s.r.o.
Košice patria podľa viacerých analýz medzi top mestá na svete predurčených na umiestnenie sídla outsourcovaných služieb nadnárodných spoločností. Napríklad personálne náklady na jazykovovzdelaných ľudí z oblasti IT sú o 25 % nižšie ako v Bratislave.

www.ipolitika.sk

„Sme presvedčení, že práve kríza donúti uvažovať manažment spoločnosti o presídlení do zelených budov. Oproti B-čkovým kanceláriám majú síce na prvý pohľad vyššie nájomné, ale celkové náklady vrátane prevádzkových nákladov na jedného zamestnanca sú vďaka flexibilite a efektivite priestoru oveľa nižšie. Je dokázané, že v zelených budovách je nižšia práceneschopnosť. Pri IT a servisných podporných centrách, ktoré majú podiel personálnych nákladov 70 – 80 % z celkových nákladov, to predstavuje ďalšiu potencionálnu úsporu nákladov.”, hovorí Rastislav Badalík.

„Projekt EcoPoint je ukážkovým príkladom uplatňovania našej stratégie rozvoja mesta Košice. Na jednej strane vytvára potrebnú infraštruktúru pre vznik inovačných centier a služieb s vyššou pridanou hodnotou a na druhej strane je prínosom pre skvalitnenie životného prostredia mesta. Spĺňa tak požiadavky dvoch hlavných smerov rozvoja mesta, ktoré sme nazvali Košice – mesto inovácií a Košice – zdravé mesto.” uviedol primátor mesta Košíc Richard Raši.

Projekt EcoPoint Office Center bude poskytovať celkovo 16.000 m² prenajateľnej plochy kancelárií. Prví nájomníci by sa mali sťahovať do svojich nových priestorov v auguste 2013. Financujúcou bankou projektu je rakúska banka Raiffeisen Landesbank Oberösterreich A.G.

zdroj: kosice.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>