KDH: Novela zákona o Košiciach je len kozmetickou zmenou

8068622793_afc9ef9be1 www.ipolitika.sk

Vážne výhrady KDH k príprave návrhu novely zákona o meste Košice, ktoré v parlamente predložili poslanci Smeru-SD, tlmočil 8. októbra 2012  poverený predseda košickej mestskej rady kresťanských demokratov  Milan Bereš počas výjazdu KDH v Košickom samosprávnom kraji. „Tento zákon bol pripravovaný bez celospoločenskej diskusie na úrovni nielen odbornej, ale aj naprieč politickým spektrom,“ povedal s tým, že návrh je podľa neho len kozmetickou úpravou.

Dodal, že redukcia mestských častí by priniesla omnoho vyššie úspory, ako “ad hoc” zníženie počtu mestských poslancov z 50 na 41 bez konkrétneho zdôvodnenia, prečo práve takéto číslo. „Nie sme ani proti znižovaniu počtu poslancov, no nielen tak z brucha, ale podľa nejakých relevantných údajov. Nedostali sme žiadne zdôvodnenie, prečo ich v meste má byť 41 a nie 37 alebo 43,“ tvrdí Milan Bereš.

Mestský poslanec Béreš by v novele privítal možnosť obyvateľov rozhodnúť sa o znížení, resp. zlúčení viacerých mestských častí. Podľa neho by malo ísť najmä o väčšie mestské časti, lebo tie menšie majú svoju historickú úlohu a nemali by byť umelo zredukované na základe zákona. „V prípade veľkých mestských častí vidíme priestor na ich spájanie, ako napríklad Sever so Sídliskom Ťahanovce alebo Furču s Košickou Novou Vsou, Jazero s Krásnou, a takisto aj sídlisko Západ a KVP. Ak by sa zlučovali mestské časti, privítali by sme aj zväčšenie ich kompetencií na úkor mesta, najmä v oblasti údržby komunikácií, chodníkov a zelene.“

Košická opozícia by chcela podľa Béreša ešte pred druhým čítaním tohto zákona v NR SR stretnutie politikov v meste. „Radi sa o tom porozprávame priamo s primátorom alebo košickými poslancami v NR SR. Nech si určia termín, my sa prispôsobíme.“

Šéf poslaneckého klubu KDH v NR SR Pavol Hrušovský na tlačovej besede uviedol, že KDH podporí návrh len vtedy, ak Smer akceptuje aj ich pripomienky. „Po konzultácii s politikmi v Košiciach sme pripravení podať pozmeňujúce návrhy a upozorniť na isté riziká, ktoré tu hrozia pre komunálnu politiku. Poslanecký klub a vedenie KDH dnes navštívilo košický kraj. Vypočuli sme si množstvo obáv z krokov vlády Róberta Fica. Ľudia vyjadrovali najmä strach z možnej straty zamestnania a zo zvyšovania daní, odvodov a poplatkov.

Pavol Hrušovský zároveň novinárom oznámil, že 15. októbra sa stretne s predsedníčkou Ústavného súdu (ÚS) SR Ivettou Macejkovou, s ktorou chce rokovať o návrhu novely zákona o organizácii ÚS SR, predloženého skupinou poslancov KDH. Návrh stanovuje 90-dňovú lehotu pre súd, aby od začatia konania rozhodol o ústavnosti právnych predpisov. Návrh môže byť v prospech urýchlenia konania a odstránenia pochybností, ktoré v právnom poriadku SR môžu nastať po rozhodnutí Národnej rady, uviedol Hrušovský. Stretnúť sa so šéfkou ÚS SR chcel už dnes (8. októbra 2012), Macejková však bola pracovne mimo Košíc.

Predseda poslaneckého klubu KDH v NR SR Pavol Hrušovský sa v rámci programu výjazdu v Košiciach stretol i s arcibiskupom Bernardom Boberom. Informoval ho o dianí v parlamente a o pripravovaných zákonoch.

KDH predloží zmeny na zlepšenie financovania škôl

Poslanec za KDH Martin Fronc na tlačovej besede deklaroval, že KDH je pripravené v parlamente predložiť návrhy k štátnemu rozpočtu na zlepšenie financovania školstva.  „Vláda nerieši problém nízkych platov učiteľov, ktorí už vstúpili do jednodňového štrajku. Súkromné a cirkevné školy sa obávajú dosahu školských zákonov ministra školstva Dušana Čaploviča vzhľadom na navrhované zmeny v spôsobe financovania škôl cez samosprávu, ako aj z určovania počtu tried žiakov prvých ročníkov na stredných školách,“ uviedol bývalý minister školstva. Tento postoj poslancovi za KDH tlmočili aj zástupcovia cirkevných škôl a vedenie Súkromného bilingválneho gymnázia Katkin park II v Košiciach na stretnutiach, ktoré absolvoval v rámci výjazdu.  Stretnutia so zástupcami cirkevných škôl, realizovaného na pôde Gymnázia Tomáša Akvinského, sa zúčastnil aj poslanec NR SR za KDH Radoslav Procházka a poverený predseda mestskej rady KDH v Košiciach a poslanec mestského zastupiteľstva Milan Béreš. Predseda poslaneckého klubu Pavol Hrušovský v tom čase diskutoval o aktuálnej politickej situácii s maturantmi tejto školy, o tom, čo je to politika, prečo je dôležité sa zúčastniť volieb, čo predchádza prijatiu zákona v parlamente,  ako sa môžu stať politikmi, atď.
Martin Fronc na tlačovej besede kritizoval aj zámer obmedziť prijímanie žiakov na stredné školy podľa priemeru známok. „Zlikvidujeme talenty. Nezlepší sa tým kvalita, ale zlepšia sa známky a porastie korupcia,“ prízvukoval.
Stretnutie so študentmi cirkevného gymnázia v Spišskej Novej Vsi absolvovali aj podpredsedovia Miroslava Szitová a Miloš Moravčík.

www.ipolitika.sk

Ekonomiku Zemplína by mohli naštartovať rodinné firmy a malé farmy
Existencia zákona o rodinnom podnikaní by zlepšila ekonomické prostredie na Slovensku, špeciálne v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Po návšteve Michaloviec v rámci výjazdu KDH v Košickom samosprávnom kraji to konštatoval predseda výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký (KDH), ktorý návrh spomínaného zákona plánuje predložiť na rokovanie novembrovej schôdze parlamentu.

Podpredseda KDH Ján Hudacký po stretnutí s podnikateľmi Zemplína poznamenal, že tento región má vysoký potenciál pre naštartovanie turistického ruchu na Zemplínskej šírave či v neďalekej vinohradníckej oblasti na Tokaji. V súvislosti s pripravovaným návrhom zákona však zdôraznil, že juhovýchodná oblasť Slovenska ponúka podmienky aj pre komplexnejší rozvoj poľnohospodárskej či strojárskej výroby za účasti malých rodinných firiem, respektíve menších poľnohospodárskych subjektov. „Je potrebné zapojiť do toho procesu čo najviac firiem a malých živnostníkov, pretože momentálna úroveň dopravnej infraštruktúry tu nie je taká, aby sme mohli povedať, že je to komplexné atraktívne prostredie pre nejakých veľkých investorov. Potenciál regiónu by mali teda zhodnotiť malé firmy, respektíve farmári,“ zdôraznil Hudacký.

 Ako dodal, návrh zákona o podpore rodinného podnikania hovorí o výhodách, ktoré by mal štát vytvárať práve pre tieto subjekty fungujúce na báze živnosti, ako aj formou samostatne hospodáriacich roľníkov. Stimuly, ktoré by získavali od štátu, by mohli mať podľa Hudackého podobu nižších daňových či odvodových povinností. „Ďalším motivačným faktorom pre vznik rodinných firiem by mohlo byť aj to, že požiadavka registrácie živnosti by sa vzťahovala iba na jedného člena rodinnej firmy. V prípade rodinnej farmy by musel byť registrovaný ako samostatne hospodáriaci roľník podobne iba jeden rodinný príslušník,“dodal Ján Hudacký.

So zástupcami živnostníkov a podnikateľov o dopadoch, s ktorými sa budú stretávať po zmenách, ktoré zaviedla Ficova vláda, hovorili aj podpredsedovia Miloš Moravčík počas stretnutí s podnikateľmi v Spišskej Novej Vsi a Pavol Abrhan, ako aj poslanec NR SR Peter Muranský v Trebišove.

Podobne, ako v prípade výjazdu KDH v Prešovskom samosprávnom kraji, sa poslanci za KDH a členovia Predsedníctva KDH zúčastnili aj stretnutí so zástupcami samospráv, predstaviteľmi cirkví, zástupcami sociálnych zariadení,  marginalizovaných skupín, lekármi a zdravotnými sestrami a v podvečerných hodinách prebehlo stretnutie s členmi a sympatizantmi KDH.

Podpredseda KDH Miloš Moravčík sa vpredvečer výjazdu stretol na bowlingu aj s mladými KDMS-ákmi a členmi KDH v Košiciach, kde v atmosfére príjemného športového večera, aj napriek nepriaznivému počasiu, absolvoval i neformálne, odborné rozhovory. Viac informácií o športovom zápolení nájdete tu.

Na výjazde KDH v Košickom samosprávnom kraji sa zúčastnili predseda poslaneckého klubu v NR SR Pavol Hrušovský, podpredsedovia a poslanci NR SR Pavol Abrhan, Ján Hudacký  a Július Brocka, podpredsedovia Miroslava Szitová, Peter Belinský a Miloš Moravčík, člen Predsedníctva KDH a koordinátor pre regióny Peter Bobula, poslanci Monika Gibalová, Martin Fronc, Radoslav Procházka, Marián Kvasnička, Peter Muranský, Pavol Zajac a Ivan Uhliarik.

ZDROJ: TASR a Komunikačné oddelenie KDH

Viac fotografií z podujatia nájdete tu.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to KDH: Novela zákona o Košiciach je len kozmetickou zmenou

  1. [...] KDH: Novela zákona o Košiciach je len kozmetickou zmenou … [...]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>