Ján Figeľ: Ak je rozmanitosť vnímaná ako problém, je to zdroj konfliktu, ak je vnímaná pozitívne, je zdrojom spoločného rastu a prosperity

8073861318_4a7db416e5 www.ipolitika.sk
Podpredseda Národnej rady a predseda KDH Ján Figeľ sa na pozvanie Dr. Wernera Fasslebenda, prezidenta politickej akadémie rakúskej ľudovej strany a AIES (rakúsky inštitút pre európsku a bezpečnostnú politiku) 10. októbra 2012 vo Viedni zúčastnil medzinárodnej konferencie International Sudan – South Sudan Forum.

Ján Figeľ bol zároveň jedným z otvárajúcich rečníkov tejto konferencie spolu s ministrom zahraničia Sudánu Ali Ahmed Kartim, ministrom hospodárstva, priemyslu a investícií Južného Sudánu Garang Diing Akuongom, ministrom zahraničia Rakúska a vicepremiérom Michaelom Spindeleggerom.
„Pomoc Európskej únie je v oblasti infraštruktúry, v humanitárnej oblasti, ale najpotrebnejšia pomoc je v oblasti edukácie, výchovy mladých ľudí, ktorých je najmä v Južnom Sudáne, kde je  90 % obyvateľov pod hranicou chudoby, viac ako 50 %,”  uviedol podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky Ján Figeľ  v otváracej reči.Ľudia do 18 rokov tvoria v Južnom Sudáne 51 % populácie. Južný Sudán, Keňa a Afganistan patria medzi tri slovenské zahraničné, rozvojové aktivity. Slovensko investovalo cez rozvojové aktivity a prostredníctvom rôznych neziskových aktivít v Južnom Sudáne od roku 2007 viac ako 2,5 mil eur. „Ak sa spája pomoc nielen finančne, ale aj ľudsky, tak sa dosahujú zmeny, napríklad pri zavádzaní základného vzdelávania, odstraňovaní negramotnosti, pri etablovaní a vytváraní základnej zdravotnej infraštruktúry, ale aj pri vytváraní vzťahov medzi inštitúciami u nás a v Južnom Sudáne. Toto považujem za príspevok zo Slovenska ako člena Európskej únie. Potrebujeme vzájomné stratégie, aby boli účinné, aby neboli byrokratické, mrhaním pomoci, ale efektívne využitou podporou,“ zdôraznil  líder kresťanských demokratov.V závere príhovoru Ján Figeľ spomenul africké príslovie, ktoré znie:  „Ak chceš bežať rýchlo, choď sám, ak ďaleko, choď spolu.  Poukázal  tým na citlivé vzájomné vzťahy medzi Sudánom a Južným Sudánom.

www.ipolitika.sk

„Ak je rozmanitosť vnímaná ako problém, je to zdroj konfliktu, ak je vnímaná pozitívne, je zdrojom spoločného rastu a prosperity, ” dodal Ján Figeľ.

Viac fotografií z podujatia nájdete tu.

Južný Sudán v číslach:
Rozloha: 619 745 km2 (bez sporných území)
Hlavné mesto: Juba (v budúcnosti Ramciel)
Vyhlásenie nezávislosti: 9. júla 2011
Počet obyvateľov: 8,26 milióna (2008)
Podiel ľudí do 30 rokov: 72% (51% pod 18 rokov)
Hustota obyvateľstva: 13 na km2
Oficiálny jazyk: angličtina
Náboženstvo: kresťanstvo, islam, tradičné náboženstvá
Mena: juhosudánska libra

Ekonomika a sociálne ukazovatele Južného Sudánu:
Zdroj príjmu do št. rozpočtu: ropa (97,8%)
Hlavní darcovia pomoci: USA, , Nórsko, Kanada
Miera chudoby: 90% obyv. pod hranicou chudoby
Podiel obyvateľov vidieka: 84%
Podiel obrábanej úrodnej pôdy: 4%
Prístup k vode: 55%
Prístup k sanite: 6,4%
Rozpočet na sociálne služby: 14% celkového rozpočtu
Prístup k základných zdravotníckym službám: 20%
Miera detskej úmrtnosti: 102 na 1000 narodených
Miera úmrtnosti detí do 5 rokov: 135 na 1000 narodených (každé siedme dieťa)
Miera úmrtnosti matiek: 20,5 na tisíc pôrodov (jedna z najvyšších na svete)
Negramotnosť dospelých: 73% (92% žien) starších ako 15 rokov
( Zdroj: http://www.goss.org, South Sudan Joint EU/MS Programming document 2011 – 2013 )

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>