Embargo na český alkohol už zaváňa protekcionizmom

sas-logo www.ipolitika.sk

Kedy je to legitímne embargo v záujme ochrany zdravia a života spotrebiteľov a kedy je to už len protekcionistické obchodné embargo, ktoré starostlivosť o občana využíva na maskovanie ekonomických partikulárnych záujmov?

Túto otázku si dnes kladú producenti, obchodníci, ale aj konzumenti českého alkoholu na Slovensku. Kladieme si ju aj my, v SaS.

Slovenské orgány najskôr váhali zaviesť drastické opatrenia proti českému alkoholu a dnes, keď už má situáciu Česká republika pod kontrolou, sa ich zas nemienia vzdať.

Nedávne vyhlásenie ministerstva pôdohospodárstva, že o zrušení zákazu bude uvažovať, keď bude nájdený aj posledný liter pančovaného alkoholu, pokladáme za krajne nevhodné.

www.ipolitika.sk

A rovnako za neprimeranú pokladáme podmienku, aby dovozcovia odviezli všetok český alkohol zo Slovenska. Obeťou týchto úradných obštrukcií sú producenti, obchodníci i konzumenti značkového alkoholu, nie pašeráci a kriminálne živly s ich otráveným alkoholom.

Podotýkame, že vecne príslušným orgánom v tejto záležitosti je Úrad verejného zdravotníctva a nie ministerstvo pôdohospodárstva.

Chceme varovať slovenskú vládu a štátne orgány pred postupmi, ktoré vyvolávajú dôvodné podozrenie zo zneužitia ochranných opatrení na nelegitímne ekonomické ciele, ktoré sú v rozpore s pravidlami voľného obchodu a nediskriminácie. Takéto protekcionistické praktiky zvyšujú riziko, že im budú čeliť slovenskí vývozcovia na zahraničných trhoch.

 Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>