Dostaneme Nobelovku aj za ekonómiu?

008_stefanec_thmb www.ipolitika.sk

Európska únia dostala Nobelovu cenu za mier. Ocenenie, ktoré vyvolalo najrôznejšie reakcie, je úspechom projektu, ktorý zabezpečil na starom kontinente mier a bezpečnosť. Nezabúdajme, že:

 • v minulom storočí sa európske konflikty rozšírili na dve hrozné svetové vojny
 • na železnú oponu za našim humnom, ktorá nás odrezala od polovičky Európy
 • ani na studenú vojnu, ktorej dôsledky znášame ešte aj dnes

Projekt európskej spolupráce odvtedy dosiahol, že na jeho území sa vojenské riešenia stali absurdnými. A nielen to. Únia je dnes ambasádorom mierových riešení pri konfliktných situáciach vo svete. Vzhľadom na tieto skutočnosti je Nobelovka pochopiteľná.

Realitou ale je, že pri dosiahnutí cieľov mieru a bezpečnosti pre svojich členov EÚ ani zďaleka neplní svoje ciele rastu a konkurencieschopnosti. Za všetky si stačí pripomenúť Lisabonskú stratégiu, ktorá mala urobiť už pred dvoma rokmi z únie najkonkurencieschopnejšie miesto na svete. Výsledok poznáme – rýchlejší rast a atraktívnejšie prostredie pre investorov je dnes nielen tradične v USA, ale už aj v mnohých krajinách Ázie.

Z ekonomického hľadiska prežíva únia svoje najťažšie obdobie a hľadá nové riešenia. Situácia nie je jednoduchá, ale posunúť nás môže len:

 • zodpovedné hospodárenie
  • a znižovanie dlhov
 • dodržiavanie pravidiel
  • a vyvodzovanie zodpovednosti
 • štrukturálne reformy pre rast
  • a tvorbu pracovných miest
www.ipolitika.sk

Zrýchliť hospodársky rast sa dá len cez zlepšenie konkurencieschopnosti. Cesta vedie cez podporu aktivity a práce, pružný pracovný trh, stabilné inštitúcie a lepšie služby pre začínajúcich podnikateľov. Ak ste si všimli, že je to presne opačný postup, akým sa prezentuje naša dnešná vláda, Váš postreh je správny.

V súťaži o alokáciu kapitálu vyhráva ten, kto dokáže vytvoriť lepšie prostredie a kto má lepších ľudí schopných realizovať investorské zámery. Preto sa o naše najbližšie roky naozaj obávam. O to viac budem ale presadzovať riešenia, ktoré vždy priniesli úspech.

Jeden z nositeľov Nobelovky za ekonómiu, a jeden z mojich profesorov, Douglass C.North ju dostal za teóriu inštitucionálnych vzťahov – dokázal, že v histórii sa vždy rozvíjali rýchlejšie útvary so stabilnými inštitúciami. Tohtoročnú Nobelovku za ekonómiu dostali páni Roth a Shapley za teóriu stabilných alokácií a navrhovaní efektívnych trhových výmien, ktorá je o tom, ako čo najlepšie spojiť rôznych aktérov. Aj keď to znie trošku cudzo, poučenie pre vývoj v únii je jednoduchý – nevytvárať nové inštitúcie a sfunkčniť existujúce – najmä spoločný európsky trh.

Neviem, či nám bude niekedy udelená aj Nobelovka za ekonómiu. Dnes to tak určite nevyzerá. Som si ale istý, že sa v únii nemôžeme spoliehať na druhých, že to za nás vyriešia. Ak budú krajiny dodržiavať pravidlá, nezadlžovať ďalšie generácie a sústreďovať sily na tvorbu zdravých pracovných miest, tak šancu na rast a zlepšenie života našich ľudí určite máme. Ak ju nebudeme využívať, tak je ohrozená podstata aj už udelenej Nobelovky. Verím, že šancu využijeme – nie pre udeľovanie cien, ale pre ľudí.

zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>