Danko: Otvoríme novú históriu SNS

snslogo www.ipolitika.sk

Keby ste si mali vybrať vzor v slovenských dejinách. Koho by ste pomenovali?

Pre mňa najväčšie obdobie vzoru je v histórii Slovenskej národnej strany činnosť Martina Rázusa. To je obdobie, kedy už Slováci sa nadejali, že majú za sebou tyraniu Uhorska a dostali sa do tieňa Čechov. Bolo treba inteligentnou formou komunikovať ťažké veci, ktoré si Slováci mysleli, že majú za sebou. Ale nedá sa opomenúť ani obdobie, ktoré nasledovalo po buržoáznych revolúciách 1848 a to obdobie takej prvej politickej činnosti Slovákov, ktoré v podstate začalo odbojom Slovákov v roku 1862, vznikom troch slovenských gymnázií v Kláštore pod Znievom, Martine a Revúcej. A neskôr vyústilo vznikom Slovenskej národnej strany v roku 1871. To bolo prvotné obdobie, kedy bolo treba mať odvahu na politiku a to je pre mňa veľký vzor.

Čo Rázusovské by ste chceli preniesť do 21. storočia?

Rozvahu, nadhľad a cit. Cit aj pre politiku, aj pre život. To znamená prirodzene nekonfliktne riešiť problémy. Ukázať, že dialóg je správna cesta. Sadnúť si aj s najväčším nepriateľom a vedieť s ním diskutovať s nadhľadom, hrdo, sebavedomo, tvrdo, ale zachovať vždy to čo prináleží Slovákovi. To znamená hrdosť, dôstojnosť, ale aj tvrdosť a nebojácnosť. Vrátiť politiku na dialóg, vrátiť to na formu diskusií. Prístup, ktorý Rázus zastával, je pre mňa veľkou výzvou.

Ste advokát, pokračujete ďalej v advokátskej praxi, alebo sa idete na 100 percent venovať predsedníckej funkcii?

Som advokát, ktorý sa sám živí a zamestnáva ľudí, platí odvody, ktoré nám tu dnes šialeno dvíhajú. Ja musím z niečoho žiť a musím si na svoj chleba zarobiť a budem si zarábať ďalej. Politika pre mňa nie je ani nebola nikdy biznis.

Akú SNS ste prevzali?

Prevzal som SNS, ktorá ako prvá začala kričať o nezávislosti a suverenite Slovenska v novodobej histórii po ´89 roku. SNS, ktorá nepoľavila z myšlienky ochrany národnej suverenity a hrdosti Slovenska a Slovákov. SNS, ktorá sa dostala do pozície mediálnych atakov a útokov a ťažko už vedela niektoré veci komunikovať. Ale SNS, ktorá je najstaršia politická značka, konzervatívna značka, vždy je tu a netreba nikomu vysvetľovať, čo je SNS. Otvoril som novú knihu, novú históriu v SNS, so šancou vytvoriť kolektív aby v priebehu štyroch až desiatich rokov vznikla silná skupina, nebojím sa povedať Husákových detí, ľudí, ktorí sa nevedia pozerať, čo sa okolo nich deje, ktorí už niečo v živote dokázali, ktorí po škole nedostávali byty od štátnych podnikov, ktorí vedia, že nie všetko sa dá vybaviť a všetko si treba odrieť. Ľudí, ktorí si museli zobrať hypotéky, aby mali kde bývať a týchto ľudí hlavne chcem osloviť.

Čo kauzy SNS hlavne v posledných rokoch od roku 2006?

Kauzy sa dajú komunikovať dvoma spôsobmi. Dá sa poukazovať na kauzy, ktoré sú skutočne kauzami, ako je pre mňa mýto. Alebo povedať reálne, že áno, boli tu problémy, ktoré médiá vnímali, ktoré vnímala verejnosť a ktoré v určitom momente bolo treba odkomunikovať. Pokiaľ viem, žiadne meno z káuz nebolo na kandidátnej listiny do volieb v roku 2012, čo málokto vie. Druhá vec je, dajte mi šancu, mám 38 rokov, otvoriť novú knihu. V každej rodine sa každý problém rieši v kuchyni tak, ako sme si vyriešili priebeh snemu, ako sme si vyriešili iné vnútorné nálady. Dajte mi šancu písať novú históriu strany a potom ma súďte, posudzujte podľa toho, čo urobím s tímom, ktorý dnes zostavujeme.

Vnímate ako problém posledné roky? Kauzy, ktoré boli so stranou spájané.

Vnímam to ako veľký mediálny tlak a veľkú mediálnu hru i iných politických strán voči Slovenskej národnej strane. Neexistuje politická strana bez kauzy nikde vo svete, vždy je to o ľuďoch a o vysporiadaní sa s tými kauzami, alebo problémami. Bežia vyšetrovania týchto káuz, počkáme si na relevantné výsledky, ale určite nechcem spájať svoje pôsobenie s vecami, ktoré som reálne nemal možnosť ovplyvniť.

Ale svoj názor na to máte. Poškodili tieto udalosti strane, alebo sa k nim nechcete vracať, len robíte hrubú čiaru?

Ešte raz to poviem, je to hrubá čiara. Toľko som kritizoval až mi povedali, tak ukáž, čo vieš. A toľko som hovoril svoj názor, toľko som komunikoval problémy, že reálne som dostal šancu ukázať ako sa s niektorými vecami viem vysporiadať, ako viem odkomunikovať problémy, ako viem stranu viesť. Nebudem hovoriť na nikoho z histórie Slovenskej národnej strany akékoľvek hodnotenia spôsobom kauza – nekauza, problém – neproblém. Každý človek si urobí reálny obraz o danom probléme. Ja hovorím jednu vec, máme šancu otvoriť novú knihu. Pre mňa v sobotu bola hrubá čiara spôsobom, že dostali šancu ľudia, ktorí majú možnosť na generačnú výmenu.

Čiže dá sa povedať, že ten snem bol vysporiadaním sa strany s minulosťou?

To čo je pre niekoho kauza, pre iného kauzou nie je. Všetky tieto kauzy spôsobili reálnu apatiu voličov vo vzťahu k SNS. Ten silný mediálny tlak a komunikácia káuz spôsobili reálne to, že SNS sa ocitla pod takou paľbou, že sa to reálne muselo prejaviť v percentuálnom výsledku. Ale hovorím ešte raz, nemám právo čokoľvek z tých udalostí hodnotiť, pretože som pri nich nebol. Neviem a nechcem sa s nimi zaoberať, pretože máme šancu naozaj na novú stranu, na novú debatu s konzervatívnym poslaním a postavením a nechcem tieto veci rozoberať týmto spôsobom.

www.ipolitika.sk

Zobrali by ste nálepku, že ste človek Jána Slotu?

Keby nebolo Slotu, nie som v politike. Ja som Slovenskú národnú stranu dlhodobo vnímal a najmä osobu predsedu ako človeka, ktorý dodržal slovo a išiel. Z tých všetkých predsedov a môže mi hovoriť kto chce, čo chce, bol vždy človekom, ktorý keď povedal, tak držal a tak bol aj vnímaný v rámci koalícií. Ja som povedal, že mu prináleží funkcia čestného predsedu a naozaj on ukázal na mňa prstom, keď som sa stal prvým podpredsedom, keďže poznal moju prácu v rámci štruktúr strany a dal mi dôveru. Ale určite kto pozná náš vzťah vie, že sme spolu veľmi intenzívne komunikovali, že sme sa medzi sebou nepretvarovali a že sme si vždy hovorili pravdu o veciach, ktoré ale patria len do našich rozhovorov a nikoho nemusia zaujímať. Ale verte, nemali sme vždy idilickú komunikáciu o určitých problémoch. V politickej strane sa nemajú vytvárať platformy, trucovať a odchádzať. Keď je raz predseda, musíte rešpektovať autoritu predsedu. Môžte mať iný názor, ale nesmiete ho zhovadzovať ako to robí Procházka vo vzťahu k Figeľovi, ale to neznamená, že nemáte právo na svoj názor. Ja som zastával líniu, keď je problém, treba ho oddiskutovať v rámci politickej strany a držať jednotnú líniu.

Pred snemom sa objavila informácia, že Ján Slota bude mať ako čestný predseda právo veta.
Kompetenčne som rovnako silný predseda ako môj predchodca. Žiadne takéto kompetencie nedostal. Nechcem však budovať stranu jedného muža akou je Smer-SD. Chcem, aby SNS bola silný tím.

V čom bude SNS iná Po 6. októbri, keď ste boli zvolený za predsedu, od tej pred 6. októbrom?
V komunikatívnosti, vo forme komunikácie. Slovenská národná strana má veľký problém v komunikácii a dostávaní sa do médií, ale celkovo národné názory je ťažko dostávať do médií. V línii toho, že dnes idú hore internetové médiá, budeme komunikovať najmä týmito modernými technickými prvkami. Na tom nebudeme určite šetriť. To je nielen Facebook, to je YouTube, to sú komunikačné portály, diskusie a vlastné formy, ktoré sú dnes pomerne jednoduché. Z tých štandardných je pre mňa prioritou bilbordová kampaň, ktorú chcem robiť každý štvrťrok podľa vzoru našich kolegov z Rakúska s jasnou štvrťročnou témou. Forma komunikácie je to, čo chceme zaviesť, aby sme reálne ukázali ľuďom, že za národnú politiku sa netreba hanbiť, že aj v iných krajinách sú národní politici, že my nehovoríme nie Európskej únii, pretože jej nerozumieme, ale hovoríme nie Európskej únii práve naopak, že sa reálne bojíme jednej centralizovanej ústavy, straty kompetencií. Chcem mať len jasno, nie milión strán Lisabonskej zmluvy, ktorej nerozumie nikto. Chcem vedieť reálne odkiaľ pokiaľ stratíme kompetenciu, bude to národná bezpečnosť? Súhlasím. Nech máme jednotnú národnú bezpečnosť v Európskej únii. Je to jednotná mena? Súhlasím za podmienky, že budú garantované ochrana tejto meny vo vzťahu k zlyhaniam v jednotlivých krajinách. Ak to má byť jednotný sociálny systém, súhlasím, ak budeme mať rovnaké dôchodky ako majú dôchodcovia v Nemecku. A takisto viem v každej oblasti diskutovať o forme kedy áno, kedy nie.

Dá sa povedať, že práve Európska únia bude teraz hlavnou témou SNS?

Áno. Európska únia je dnes dôležitejšia téma ako šialenstvo Orbána, pretože strata nezávislosti je niečo, čo bude neopraviteľnou chybou do budúcna našich detí. Ak stratíme suverenitu v celom rozsahu, bude národná rada a voľby do národnej rady len jedna bezvýznamná inštitúcia, prezident, všetky naše symboly budú len na identifikáciu toho, že tu bolo niekedy Slovensko. Môžu vzniknúť problémy s Benešovými dekrétmi, môžu vzniknúť problémy s autonómiami, môžu vzniknúť problémy s nedoziernymi dôsledkami, hlavne ak sa tam vytvorí mechanizmus, že reálne nikdy nedobehneme kvôli nejakému šialenému vzorcu životnú úroveň Nemcov. Ak nám niekto naviaže dôchodky na prepočet HDP a nastaví tabuľkovo, tak reálne Slovák nikdy v živote nebude mať príjem ani dôchodok ako má Francúz, Nemec, alebo ktorýkoľvek prisťahovalec, ktorý tam príde. To znamená, že mať sa na pozore pred manipuláciou Európskej únie, ľuďmi ako je Schulz, ako sú eurosocialisti, je to najdôležitejšie, čo nás čaká. Oni všetko nemyslia zle. Len žiaľ demagógia, politika a eufória toho, že oni majú patent na rozum, to je to strašné.

Európska únia bude prvou témou Vašej bilbordovej kampane? Alebo máte iné poradie?

Európska únia a téma Európskej únie je na tej istej úrovni ako je pre mňa zdaňovanie ľudí. Pre mňa najprioritnejšou témou bude, keď sa ľudia pozrú na nový rok na svoje výplatné pásky. Aj tá chudoba, ktorej bolo sľubované, že budú zdaňovaní milionári, pochopí, že sú zdaňovaní bežní ľudia. Prvé šialenstvo bolo poplatok za motorové vozidlá a odvodové a daňové zvýšenie, ktoré nasleduje zasiahne každý stupeň. Žiadame, aby boli zdaňovaní telekomunikační operátori daňou Robina Hooda, ako je to v Španielsku, Francúzsku a Maďarsku. Tieto krajiny majú z tohto 200 až 400 miliónov eur výber u svojich operátorov. Nemusíme vybrať taký peniaz, ale určite vyberieme väčší peniaz ako je, nevidím dôvod nezdaniť T-mobile, Orange, O2, nevidím.

Čiže toto bude prvá téma pripomínať istoty.

Pripomínať ľuďom, že zdaňovanie neprebieha ako sme chceli. Prvá téma je pre mňa priorita, že pre učiteľov a ich platy sú peniaze u mobilných operátorov, telekomunikačných operátorov, obchodných reťazcov, ktorí sa nevedia zbaliť a zajtra odísť a energetických podnikov.

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>