Bruselské šetrenie sa dotkne aj regiónov a miest

Image www.ipolitika.sk

Budúcnosť politiky súdržnosti, rozpočtové reštrikcie Európskej únie, ale aj zosilnenie úlohy regiónov a miest boli hlavnými témami diskusie na zasadnutí Výboru regiónov v Bruseli, ktorý združuje európske regióny a mestá a prostredníctvom ktorého participuje Bratislava na fungovaní Európskej únie. Zasadnutie sa uskutočnilo v dňoch 8. – 10. októbra 2012 za účasti primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vo svojom príhovore okrem iného uviedol, že „kohézna politika EÚ je politika, ktorá generuje spravodlivý a trvalo udržateľný rozvoj. Politika súdržnosti je nástroj ekonomického rastu, ktorý dokáže zmeniť život v meste k lepšiemu“. Všetci zúčastnení predstavitelia samospráv, ako aj bruselského aparátu, sa zhodli na tom, že politika kohézie je nevyhnutnou investičnou politikou, avšak konkrétne sumy, s ktorými budú môcť v nastávajúcich rokoch regióny rátať, sú ešte stále predmetom diskusie. To, či sa rozpočet politiky súdržnosti skráti, alebo sa ho šetrenie výrazným spôsobom nedotkne, sa regióny dozvedia až po mimoriadnom summite Európskej únie venovanému rozpočtovému rámcu na roky 2014 až 2020, ktorý sa uskutoční koncom novembra 2012.

www.ipolitika.sk

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik sa počas pracovnej cesty do Bruselu spolu s ostatnými predstaviteľmi národnej delegácie pri Výbore regiónov stretol aj so slovenským eurokomisárom Marošom Šefčovičom a stálym predstaviteľom SR pri EÚ Ivanom Korčokom. V rozhovoroch rezonovali najmä témy nového finančného rámca EÚ 2014-2020 a jeho dopad na regióny, ako aj  čerpanie prostriedkov z operačných programov.

O tom, že politika kohézie patrí medzi aktuálne európske témy, svedčí  aj  minulotýždňový summit Priateľov kohézie, ktorý sa konal v Bratislave.

zdroj: bratislava.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>