Andrej Danko: Nebojím sa podpásových úderov v politike

tasr-danko-330x290 www.ipolitika.sk

Slovensko musí byť silnou modernou európskou krajinou. V regióne by malo udávať Slovensko tón, podporovať súkromný sektor, citlivo reštrukturalizovať školstvo a zdravotníctvo. Sociálny dialóg a solidarita musia konečne začať. V krajine by mala vládnuť čestnosť, právo a morálka. SNS patrí na slovenskú politickú mapu a chce sa zodpovedne uchádzať o dôveru občanov, tvrdí nový šéf národniarov Andrej Danko.

-Aké je sadnúť si do “tanku” po Jánovi Slotovi? Kauzy ako emisie, či nástenka sú asi dosť veľkým balvanom na krku, či nie?-

Rád by som komunikoval konštruktívnym spôsobom. Z minulosti sa treba poučiť, vziať si z nej to dobré a pozerať sa do budúcnosti. Som presvedčený, že národné povedomie a hrdosť by sú vryté do srdca každého nášho občana. Som právnik a ak prišlo k porušeniu zákona, tak príslušné kompetentné orgány musia konať. Dôveru delegátov snemu SNS beriem s plnou zodpovednosťou ako výzvu a záväzok zároveň otváram a píšem novú etapu SNS. Dajte mi prosím šancu, pracovať a potom ma posudzujte za to, čo dokážem, ale nie čo neviem ovplyvniť, a to sa týka i histórie.

-Niektorí politológovia dávajú SNS pod vašim vedením šancu na parlamentnú budúcnosť, iní vo Vás vidia skôr bábku v rukách bývalého predsedu. Čo si o tom myslíte?

V žiadnom prípade sa tak necítim a kto ma trochu pozná, vie aká som ťažká povaha. Mám svoje jasné predstavy, ciele a vízie, ktoré chcem napĺňať. SNS má jednoznačne svoje miesto na politickej mape Slovenska a musí si svoje pozície nielen vydobiť späť, ale programom zrozumiteľňe osloviť občana. Už teraz chceme napríklad do detailov rozpracovať ekonomické tézy, chystáme viaceré stretnutia v zahraničí. Slovensko musí byť silnou modernou európskou krajinou a SNS musí byť pri tom.

- Nebude teda Ján Slota v pozadí ťahať v SNS pomyselné nitky?-

Ján Slota nemá právo veta a ani ho nikdy nechcel. Mrzí ma, že médiá sa sústreďujú iba na negatívny obraz bývalého predsedu SNS. Skutočnosť je táka, že môj predchodca je Čestným predsedom a členom predsedníctva s poradným hlasom. Nedošlo k žiadnej podstatnej zmene Stanov SNS, som predseda s kompetenciami aké mal Ján Slota.

-S čím novým vlastne prichádzate do kresla šéfa SNS?-

V súčasnosti prebiehajú kľúčové procesy v Európskej únii a eurozóne. Slovensko sa nesmie stať pozorovateľom, musí sa na nich aktívne zúčastňovať a vydobiť pre svojich občanov najlepšiu pozíciu. Spúšťa sa euroval, formuje sa nová európska agrárna politika, diskutuje sa o kohéznej politike a miere solidarity. Musíme podporiť podnikateľský sektor a dať prácu ľuďom, zamedziť daňovým podvodom a naplniť štátnu pokladňu. Zvyšovanie dani je cesta do pekla. Zmeny čaká školstvo a zdravotníctvo. To sú zodpovednosti, pred ktorými si rád vysúkam rukávy.

-Objavia sa v SNS nové tváre? Vybrali ste si už niekoho?-

www.ipolitika.sk

Samozrejme, že nové trendy musia stelesňovať aj nové tváre. Šancu majú mladí ľudia. Invencie však musí dopĺňať skúsenosť. Pozorne si vypočujem názory všetkých kolegov. Chcem, aby sa v SNS vyprofilovali erudovaní odborníci v danej oblasti. Pôjde o súhru právomocí a zodpovedností. Nerád by som v tejto chvíli uvádzal vopred mená, ale cítim sympatie pre novú SNS. V dobe vlády jednej strany je však ľudí ochotných bojovať a riskovať veľmi málo. Sám riskujem viac ako si niekto bežne uvedomuje.

-SNS sa tradične riešila najmä slovensko-maďarské vzťahy. Nie je to pre súčasného voliča príliš ošúchaná téma? Ľudí určite viac trápi nezamestnanosť, zdravotníctvo, demonštrujú učitelia…-

Hrdosť k svojej krajine nikdy nie je ošúchanou záležitosťou. Ako som spomínal, Slovenská republika by mala byť moderná proeurópska stabilná a silná krajina. Mojou predstavou je urobiť zo Slovenska regionálneho lídra. Potenciál nato máme. Firmám by sa malo u nás podnikať najlepšie. Chceme nízke dane, avšak od čo najväčšieho počtu firiem. Súkromný sektor musí byť hnacím motorom ekonomiky vhodne doplnený rozumnými verejnými investíciami. Zdravotníctvo a školstvo čaká nevyhnutná, ale citlivá reštrukturalizácia. Všetky procesy však musia mať spoločného menovateľa – čestnosť, právo, etika.

-Európa stále žije krízou, hlavnou témou týchto dní je trvalý euroval. Slovenská národná strana sa v ostatnom čase prezentovala ako výrazný kritik pomoci zadĺženým štátom, aj Európskeho stabilizačného mechanizmu. Ostane jej tento kurz aj pod vašim vedením?-

Kríza neskončila. Vyhráva ten, kto je najlepšie na ňu pripravený. Diskutujme so silnými ako ju spoločne zvládnuť. Avšak s vlastnou tvárou, spoločnou stratégiou a víziou úspechu pre občanov. Euroval má význam, ak potrestáme krajiny, ktoré nedodržali pravidlá a hlavne určime nové pravidlá a sankcie pre solidaritu a fungovanie krajín EÚ. Inak je to pyramídová hra aká bola v minulosti na Slovensku v BMG Invest.

-Trúfa si SNS parlamentný “comeback”? Ako ho chcete dosiahnuť?-

SNS patrí na slovenskú politickú scénu. Nie som sociológ, ani sa nezaoberám prieskumami. Takže nebudem uvádzať žiadne percentá. Ideme sa uchádzať o dôveru občanov. Ideme bojovať o peniaze, slobodu a budúcnosť Slovákov.

-Vo funkcii prvého podpredsedu SNS ste boli necelé dva roky, aktuálne ste prebrali zodpovednosť za vedenie celej strany. Prečo si myslíte, že máte dosť skúseností na tvrdý politický boj, komunikáciu s médiami a s politickými oponentmi?

Ak sa o vás hovorí a ľudia sa zaujímajú, tak ide o znak istého rešpektu. Už som zaznamenal zvýšený záujem o môj osobný, profesionálny a rodinný život. Som pripravený aj na podpásové hry, odpovedať však chcem svojou čestnou prácou na prospech krajiny a jej občanov. Vedel som, čo ma čaká a aj ako riskujem.

-Ste vzdelaním právnik. Kto je pre Vás osobne aj profesionálne vzorom?-

Profesionálnym vzorom je rímsky právnik Cicero a osobným náš veľký generál Štefánik.

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>