Ak vláda vytvorí jednu zdravotnú poisťovňu, opozícia sa obráti na ÚS SR

parlament_190839 www.ipolitika.sk

Zámer vlády vytvoriť jedinú zdravotnú poisťovňu na trhu je podľa troch opozičných strán – KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS, pravdepodobne protiústavný, ekonomicky nevýhodný a namierený proti pacientom. Ako ďalej uviedol na spoločnej tlačovej besede 30. októbra 2012 predseda KDH Ján Figeľ, vláda Roberta Fica sa už štyrikrát protiústavnými opatreniami snažila riešiť problémy v zdravotníctve.  „Aj dnešný zámer, veľmi vehementne oznamovaný premiérom Robertom Ficom, považujeme za pravdepodobne protiústavný a bude pre Slovensko preto veľmi drahý,“ vyhlásil líder kresťanských demokratov.

Opozícia je pripravená v prípade presadenia jednej zdravotnej poisťovne obrátiť sa aj na Ústavný súd SR.  „Ak takýto návrh prejde, tak sme odhodlaní to napadnúť na ústavnom súde,“ uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Predseda KDH zároveň pripomína, že prechod na nový systém si vyžiada stovky miliónov eur, pričom si vláda v rozpočte pre budúci rok vytvorila rezervu vo výške 500 mil. eur.  „Sme presvedčení, že tieto peniaze sa dajú využiť lepšie, aj v čase krízy a osobitne v ťažkých rokoch, než pre vyfinancovanie vlastníctva finančných skupín a mecenášov,“ uviedol Ján Figeľ s tým, že tieto peniaze by sa mohli využiť napríklad na skvalitnenie služieb pre pacientov či na investície.

www.ipolitika.sk

Lepšia cesta, na ktorú by sa vláda mala vydať, je podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša cesta posilňovania konkurencie na trhu zdravotného poistenia, čo by mohlo priniesť aj lepšiu zdravotnú starostlivosť pre pacientov.    „V krajinách, kde máme jednu zdravotnú poisťovňu, je podstatne horšia zdravotná starostlivosť, príkladom je Veľká Británia. A v krajinách, v ktorých máme viac zdravotných poisťovní, pacient si môže vybrať, dochádza ku konkurencii, napríklad v Nemecku alebo v Holandsku, je starostlivosť lepšia. Sme povinní chrániť to, že ľudia majú možnosť výberu, že musia dostať poriadnu zdravotnú starostlivosť,“  vyhlásil Frešo.

Vláda Roberta Fica by o projekte jednej zdravotnej poisťovne mala rokovať po prerokovaní tohto zámeru v Hospodárskej a sociálnej rade. Tá sa v utorok nezhodla na podpore projektu jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku. Zámer vlády podporili len odborári, obe zamestnávateľské organizácie boli proti. Vláda by sa mala zaoberať týmto projektom už tento týždeň v stredu. Ak kabinet rozhodne, že sa Slovensko zaradí medzi krajiny s jednou zdravotnou poisťovňou, najbližšou úlohou pre ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú bude založenie Spoločnosti pre unitarizáciu, ktorá má zastupovať štát v celom procese zmien v zdravotnom poistení. Unitárny systém by mal podľa predpokladov začať fungovať od januára roku 2014.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>