Ad: Právo a pudy. Kto v skutočnosti podporuje extrémistov

Ludovit-Kanik-thumb www.ipolitika.sk

Kto by nechcel, aby sa na Slovensku dodržiaval a rešpektoval zákon? Kto by nechcel, aby priestupky a porušenia zákona boli rýchlo a spravodlivo potrestané? Kto by nechcel, aby tresty a sankcie boli nastavené tak, aby odradili páchateľov od porušovania zákona a zároveň boli primerané závažnosti protiprávneho skutku? Verbálne asi všetci.  Spýtajme sa ale, máme na Slovensku takýto stav? Určite nie.

Paradoxné preto je, že keď sa objavia legislatívne iniciatívy, ktoré majú za cieľ odstraňovať diery v zákonoch, ktoré umožňujú beztrestne páchať priestupky a porušenia zákona, vždy sa nájdu kritici, ktorí neváhajú označiť takéto iniciatívy za rasovo alebo etnicky motivované. Len preto, lebo sa dotknú aj neprispôsobivej časti rómskej menšiny. Napriek tomu, že tieto návrhy sú univerzálne platné pre všetkých občanov Slovenska bez rozdielov rasy, etnika, národnosti či sociálneho postavenia. Tak to bolo aj v prípade návrhu SDKÚ-DS, ktorým sme chceli zastaviť budovanie čiernych stavieb a objektov na cudzích pozemkoch, čo je dnes žiaľ každodenná realita.  Pán Morvay vo svojom článku Právo a pudy v SME 29.09. za túto iniciatívu SDKÚ-DS prirovnal ku Kotlebovi a obvinil nás z toho, že sa len priživujeme na protirómskych náladách.

Zásadne to odmietam. Budovanie čiernych stavieb, špeciálne na cudzích pozemkoch, mnohokrát súkromných, je tou najhoršou variantou vzniku čiernej stavby. Nie len, že je porušený stavebný zákon, ale dochádza k zabratiu a krádeži súkromného majetku, pozemku. Dochádza k flagrantnému zneváženiu ústavnej ochrany vlastníctva.

Súčasná legislatíva je bezmocná. Pretože sa jedná o priestupok, ktorý voči občanom poberajúcim sociálne dávky je pri súčasnom znení priestupkového zákona absolútne nevymáhateľný. Poberatelia sociálnych dávok totiž požívajú “priestupkovú imunitu”. Nemusia platiť pokuty, nahrádzať spôsobenú škodu, pretože ich príjmy pochádzajúce zo sociálnych dávok nepodliehajú exekúcii. Tragikomický stav, ktorý umožňuje, aby sa tí, ktorí si z nedodržiavania a porušovania zákona urobili každodennú prax, mohli smiať do očí všetkým slušným a zodpovedným občanom tejto krajiny.

Naša novela zákona by tento stav odstránila. Reálne by tak pomohla tisíckam občanov, ktorí sú denne vystavovaní atakom neprispôsobivých asociálov. Pán Morvay sa nám za túto iniciatívu snaží dať nálepku extrémizmu.

A tak sa pýtam, čo je extrémistického na naprávaní pokrivených zákonov a nastoľovaní vlády práva? Podľa pána Morvaya to, že sme jednu z piatich tlačoviek venovanú tomuto problému, uskutočnili pred nelegálnou osadou postavenou na cudzích pozemkoch. Naším cieľom a odkazom nebolo oznámiť Slovensku, že túto a iné podobné osady ideme zbúrať. To je omnoho zložitejší problém a nikdy sme to netajili. Ukázali sme len neprikrášlenú realitu. Ukázali sme, kam to vedie, keď tolerujeme nedodržiavanie a porušovanie zákona. Jednoznačne sme povedali, že ak chceme dať do poriadku tento nelichotivý stav, prvým krokom musí byť zastavenie budovania ďalších a ďalších nelegálnych stavieb na cudzích pozemkoch. Až potom bude možné riešiť to, čo sa už v minulosti za dlhé roky udialo.

www.ipolitika.sk

Pán Morvay a ďalší, ktorí falošne a nepravdivo interpretovali túto našu iniciatívu, by si mimo iného mali uvedomiť jednu zásadnú skutočnosť. Neriešenie takýchto a podobných problémov, tolerancia k porušovaniu zákona, nech je ospravedlňovaná akýmkoľvek kvázi humanistickým prístupom, je živnou pôdou pre rast extrémistických nálad v spoločnosti, ku ktorým vedie frustrácia ľudí, z bezmocnosti voči bezpráviu a z nemožnosti dovolať sa spravodlivosti a nápravy nezákonnosti. Máme tu veľa problémov tohto typu a pokiaľ štandardné politické strany nedokážu tento problém otvorene pomenovať a riešiť, logicky vytvárajú priestor pre extrémistov. Pseudohumanistické pohľady na danú problematiku sú pre nich len vodou na mlyn. Pretože tieto postoje problém neriešia, zatvárajú pred ním oči, zľahčujú ho a tých, ktorí sa ho neboja pomenovať  a navrhnúť konkrétne opatrenia a riešenia, označia za rasistov a príživníkov na protirómskych náladách.

SDKÚ-DS ako jediná z parlamentných politických strán sa riešeniu tohto problému venuje minimálne od roku 2002, kedy viedla ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Vtedy prvýkrát boli prijaté účinné opatrenia, ktoré vracali veci do normálu a zmenili sociálny systém tak, že pracovať sa oplatilo viac ako poberať sociálne dávky. V tejto línii bolo treba pokračovať a dnes by problém, ktorý sa tu hromadí desaťročia, bol podstatne menší.

Vládou Smeru a nástupom pani Tomanovej sa však úspešne rozbehnutá cesta prerušila a systém sa vrátil do starých koľají. Radičovej vláda za svoje krátke obdobie stihla niektoré veci len pripraviť, k realizácii sa však už nedostala. SDKÚ-DS dnes len pokračuje a nadväzuje na svoju prácu, ktorú v tejto oblasti pred 10 rokmi začala. Nie je to priživovanie sa na žiadnych protirómskych náladách, ale snaha odstrániť negatíva a nefunkčnosť súčasného systému. Budeme v tom pokračovať a odmietame politikárčenie a pseudohumanizmus  pri tomto pálčivom probléme Slovenska.

Ďalším naším zásadným príspevkom k vyriešeniu tohto problému je preto novela zákona o priestupkoch a novela exekučného zákona, ktorú sme predložili na najbližšiu schôdzu parlamentu. Rušíme ňou, a to dôsledne v súlade s ústavou, priestupkovú imunitu poberateľov sociálnych dávok a zavádzame verejnoprospešné práce, ako prípadnú náhradu za peňažné sankcie, čím sa konečne aj v tejto oblasti budú môcť občania dovolať práva a náhrady škody a páchateľov budú čakať spravodlivé sankcie, ktorým sa už nebude možné vyhnúť.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>