Stretnutie V4 bolo užitočným krokom pre európsku dohodu

Snímka www.ipolitika.sk

Ivan Štefanec, podpredseda SDKÚ-DS a podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti viedol v dňoch 25.-26.9. 2012 slovenskú delegáciu na rokovaní Eurovýborov národných parlamentov krajín V4 v maďarskom Sárospataku. Dôležitým predmetom rokovania bola príprava spoločnej pozície pred novembrovou Európskou radou zameranou na viacročný finančný rámec 2014-2020. Krajiny V4 sa zhodli na stanovisku neznižovania prostriedkov pre kohéznu politiku a zamedzeniu transferov z kohézie pre iné ciele. Krajiny V4 tiež podporujú viac flexibility v rámci národnej alokácie. Z obsahového hľadiska boli najviac zvýraznené oblasti infraštruktúry, rozvoja ľudských zdrojov a vedy, výskumu a inovácií.

www.ipolitika.sk

Ivan Štefanec na pôde V4 zdôraznil, že: „Európske zdroje sú dôležitým zdrojom financovania rozvojových projektov, ale nemôžeme sa spoliehať len na ne. Pre rozvoj je kľúčové dodržiavanie pravidiel, zodpovedné hospodárenie a podpora tvorby pracovných miest.“ Podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti otvoril aj potrebu podpory financovania pri dosiahnutí cieľov Stratégie 2020, ako aj vyrovnania platieb pre poľnohospodárov pre všetky členské krajiny. Dôležitou témou bude aj presadzovanie zlepšenia podmienok pre malých a stredných podnikateľov, ktorí tak ako na Slovensku, ako aj v celej EÚ, tvoria najdôležitejších tvorcov pracovných miest. „EÚ bude úspešná podľa toho, ako budú úspešní malí podnikatelia.“ povedal Ivan Štefanec, ktorý zhodnotil stretnutie V4 ako užitočný krok pre dosiahnutie dohody na európskej úrovni.

Rokovania krajín V4 sa prvýkrát zúčastnili aj predstavitelia Chorvátska. Všetci predstavitelia V4 privítali spoluprácu s Chorvátskom a potvrdili ratifikačný proces rozšírenia EÚ vo svojich krajinách, pričom Slovensko tak urobilo ako prvé zo všetkých krajín EÚ.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>