SDKÚ-DS chce posilniť nezávislosť bezpečnostných zložiek

Freso-200x200-thumb-thumb www.ipolitika.sk

Bezpečnostné zložky na Slovensku potrebujú dve základné veci – posilniť nezávislosť od politiky a posilniť efektívnu verejnú kontrolu. Len tak sa posilní vymožiteľnosť práva nielen v centre miest, ale aj v mestách a obciach, rómskych osadách, o ktorých dnes tiež hovoríme na schôdzi NR SR, ale aj na najvyšších miestach štátu.

Na Slovensku sa neustále objavujú podozrenia zo zneužívania odpočúvaní. Všetci vieme, že je to problém. Netýka sa to len politikov, ale je to širší problém. Každý má právo na ochranu súkromia a má právo vedieť, či je alebo nie je odpočúvaný. SDKÚ-DS chce zamedziť tomu, aby osoby z prostredia organizovaného zločinu využívali rôzne nelegálne získané nahrávky.

Náš návrh by priniesol zmeny, po ktorých by ľudia prestali byť bezmocní. Mali by právo brániť sa súdnou cestou. Kontrola nasadzovania odposluchov by bola priebežná, teda by minimalizovala pokušenie zneužívať bezpečnostné zložky, zneužívať inštitút odpočúvania. Aj v tomto prípade išlo o základnú spravodlivosť, ktorú SDKÚ-DS dlhodobo presadzuje.

Dnes máme vládu jednej strany, ktorá politicky kontroluje všetky bezpečnostné zložky. V takejto situácii sme neboli posledných 20 rokov a oslabila sa už aj tak nedostatočná kontrola. Neexistuje ani vzájomná kontrola na úrovni koaličných partnerov. Všetko sa deje pod pokrievkou vlády jednej strany. Prechmaty sa tak môžu tutlať ešte predtým, ako sa o nich vôbec niekto dozvie.
Napriek odmietnutiu zákona zo strany vládnucich socialistov, budeme pokračovať v našom úsilí:

www.ipolitika.sk
  • Budeme presadzovať dôslednú deľbu úloh medzi civilnou a vojenskou službou. Naše návrhy budú smerovať k tomu, aby sa vojenské spravodajstvo venovalo výlučne spravodajskej ochrane ozbrojených síl doma a v zahraničí – a aby sme ho vyňali spod politickej kurately ministra a vrátili generálny štáb armády.
  • Predstavíme návrhy, ako zabezpečiť politickú nezávislosť vedenia našej polície. Aby skončili personálne zemetrasenia po voľbách, personálne perzekúcie a presuny. Aby bola polícia silná voči akejkoľvek kriminalite – v centre Bratislavy, aj na periférii Košíc, medzi bielymi goliermi, v rómskych osadách, alebo aj vo vláde.
  • Silná polícia potrebuje aj účinnú kontrolu. Predstavíme návrh fungovania efektívnej nezávislej inšpekcie nad ozbrojenými zložkami. Aby pochybenia a sťažnosti ľudí neriešili tí, ktorí riadia tých, ktorí pochybili. Ale aby mali všetci občania záruky, že polícia koná aktívne, nezávisle a v súlade so zákonom – a keď je pasívna, nekoná alebo sama porušuje zákon, tak sa to nezametie pod koberec

 

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>