Načo??!!

Fedor-200x200-thumb www.ipolitika.sk

/Martin Fedor/ V utorok vládna väčšina odmietla pustiť do druhého čítania návrh zákona o ochrane pred odpočúvaním, ktorý som pripravil a predložil spolu s kolegyňou Luciou Žitňanskou. Kto nepozná parlamentné procedúry, drobné vysvetlenie: V prvom čítaní ako poslanci nehlasujeme o tom, či sa nám zákon zdá dobrý do posledného detailu. Hlasujeme o tom, či sa vecou – v tomto prípade kontrolu odpočúvania – vôbec mienime zaoberať.
Tento návrh nebol chvíľkovým marketingovým opozičným ťahom. Začal som ho pripravovať dávno pred minuloročnou odpočúvacou aférou vo vojenskom spravodajstve, ešte ako poslanec vládnej väčšiny. S jeho princípmi súhlasili aj vtedajší zástupcovia opozície za Smer vo Výbore pre obranu a bezpečnosť, súčasný minister vnútra pán Kaliňák. Len kvôli predčasnému pádu vlády sme ho nestihli dokončiť včas, a preto predložili až po voľbách.

Pravdaže nie som spokojný, ako sa teraz vládna väčšina hlasovaním v prvom čítaní vlastne vzdala prvoradej parlamentnej úlohy, ktorou je kontrola exekutívy. V tomto prípade kontroly voči politicky jednofarebnej exekutíve, ktorá má pod palcom všetky bezpečnostné zložky štátu. Čosi sa však podarilo. Dostali sme problém zo zákulisných debát na otvorené rokovanie parlamentu. A v reakcii na náš návrh zástupca Smeru v diskusii nečakane prisľúbil, že nejaký podobný návrh vraj pripraví vláda.

Pravdaže neviem, ako bude vládny návrh vyzerať. A či vôbec bude. Ak sa nám podarilo povzbudiť vládu k užitočnému zákonu (iba si ho chce pripísať na svoje autorské konto) – budem rád. V opačnom prípade predložím zákon znova. Smer nás však nikdy nepresvedčil, že vie vládnuť a robiť účinné a zásadné reformy. Nemajú ani odvahu ani vôľu.

www.ipolitika.sk

A v najbližšom období pôjdeme ešte ďalej. Tak ako prokuratúra a súdy, aj bezpečnostné zložky potrebujú reformy, zmeny. Potrebujú posilniť ich nezávislosť na politike. A potrebujeme posilniť ich efektívnu kontrolu. Kauzy a nečinnosť, škandály aj nevyriešené (korupčné) aféry – to všetko je aj dôsledkom slabosti bezpečnostných zložiek.

Preto v najbližšom období pripravím, predstavím a budem presadzovať ďalšie návrhy…

  1. Už v najbližšom čase – keď vláda predstaví nový zákon o spravodajských službách – budem presadzovať dôslednú deľbu úloh medzi civilným a vojenským spravodajstvom. Som presvedčený, že len tak dosiahneme efektivitu aj šetrenie zdrojov. Vojenské spravodajstvo, napríklad, by sa malo venovať výlučne spravodajskej ochrane ozbrojených síl doma a v zahraničí.
  2. Predstavím návrhy, ako zabezpečiť politickú nezávislosť vedenia polície. Aby sa skončili personálne zemetrasenia po každých voľbách, aby bola polícia silná voči akejkoľvek kriminalite – v centre Bratislavy, aj na periférii Košíc, medzi bielymi goliermi, v obciach s rómskou populáciou, alebo aj vo vláde.
  3. Silná nezávislá polícia potrebuje aj účinnú kontrolu. Predstavím návrh fungovania nezávislej inšpekcie na ozbrojenými zložkami. Pochybenia ich príslušníkov a sťažnosti občanov nesmú riešiť tí, ktorí riadia tých, ktorí pochybili. Ako občania musíme mať záruky, že polícia koná aktívne, nezávisle a v súlade so zákonom – a keď je pasívna, keď nekoná alebo keď sama porušuje zákon, tak sa to nezametie pod koberec.

Niekto sa môže spýtať – načo? Veď návrh na kontrolu odpočúvania parlamentná väčšina nepustila ani len cez prvé čítanie.
Odpoveď je jednoduchá: Aj bezpečnostné zložky potrebujú reformy. Verím v rozumné riešenia. Verím v iniciatívu rozumných, ktorá ich raz presadí. Dovtedy je lepšie ich pripravovať, než sa vybíjať v politikárčení.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>