Kontroverzné adopcie v Británii: Ďalšie kroky na pomoc rodinám

Lucia Nicholson www.ipolitika.sk

K aktivitám Lucie Nicholsonovej sa pridali aj ombudskanka J. Dubovcová, europoslankyňa M. Flašíková-Beňová, poslanec R. Procházka a mnoho ďalších, ktorí chcú pomôcť týmto rodinám.

To, čo za niekoľko dní dokázali ľudia na Slovensku a médiá, ktoré sa trpezlivo a dôsledne venovali téme pochybných adopcií, je výnimočné.

Nebyť toho, že sa Ivana Boórová nevzdala a nebyť toho, ako o svoje vnúčatá bojovala pani Studencová, by sme dnes netušili, aký veľký problém musíme riešiť.

Tento problém nie je politický, ale vyriešiť ho nakoniec môžu len politici. Každý podľa svojich kompetencií a podľa toho, či a ako chceme všetkým takýmto deťom pomôcť.

LIST KOMISÁROVI PRE ĽUDSKÉ PRÁVA (RADA EURÓPY)

Prípad adopcií slovenských detí v Británii nemá len vnútroštátny rozmer. Je to o vnímaní tejto témy v celej Európe. Spolu s europoslankyňou Monikou Flašíkovou-Beňovou, poslancom Radoslavom Procházkom a ombudsmankou Janou Dubovcovou sa preto listom obraciame na Komisára pre ľudské práva (Rada Európy - Nils Muižnieks).

SPOLUPRÁCA S BRITSKÝM A ŠKÓTSKYM POSLANCOM

Koncom minulého týždňa som začala veľmi intenzívne komunikovať s britským poslancom Johnom Hemmingom, ktorý sa téme adopcií a kontroverzným postupom sociálnych pracovníkov venuje už veľmi dlho. Obrátil sa na mňa aj škótsky poslanec John Finnie. Sich pomocou by som rada oslovila sociálne úrady v Británii. V prípade, keď rodine hrozí odobratie detí, by im dali do ruky manuál ako postupovať. A tento dokument by bol v slovenčine.

WEB: DETI V SIETI

www.ipolitika.sk

V najbližších dňoch bude spustená stránka www.detivsieti.sk, kde sa rodiny, v podobnej situácii ako sú dnes Boóroví a desiatky ďalších, dozvedia na koho sa môžu obrátiť či v Británii alebo na Slovensku. Týmto by som zároveň chcela poďakovať Vladovi Kramárovi za pomoc pri príprave stránky. Pán Kramár pracuje niekoľko rokov v Škótsku a v tejto problematike sa veľmi dobre orientuje.

ZAPLATENIE PRÁVNEJ POMOC – ADVOKÁTSKE FIRMY PRIAMO V BRITÁNII

Bez právnika je pre rodiny takmer nemožné bojovať za svoje deti. Práve preto by som rada poďakovala Andrejovi Kiskovi, ktorý už v tejto chvíli kontaktuje právnické kancelárie v Británii a on sám zaplatí za ich služby.

Verím, že spolu sa nám aj vďaka takejto širokej spolupráci podarí naštartovať zmenu a pomôcť rodinám, aby neprišli o svoje deti.

Prípady z Veľkej Británie však nie sú jediné, ktoré ukazujú, že systém starostlivosti o deti musíme zmeniť. Malá Lucka, ktorá tri roky nikomu nechýbala, je zasa strašným odrazom opačného extrému, ako je ten britský.

Pokiaľ nebudeme vyvodená trestná zodpovednosť a ľudia, ktorí spôsobili smrť detí, alebo ich kvôli niekoho ľahostajnosti vzali rodičom, nebudú odsúdení, nič sa nezmení. A predovšetkým… Ľudia nebudú veriť, že štát je tu pre nich.

 Rozumiem tomu, že každý pracovník rieši možno viac ako 500 spisov. Preto sme pred časom na ministerstve v spolupráci s ÚPSVaR-om zaviedli nový metodický pokyn. Nie je spis ako spis. Vymáhanie výživného nie je rovnako dôležité ako týrané dieťa. Bezpečnosť detí musí byť na prvom mieste. Ukazuje sa, že to nestačilo. Ministerstvo práce preto nemá inú možnosť ako kompletne revidovať činnosť SPO. Na ministerstve sme zanechali kompletnú analýzu a tá im je plne k dispozícii. Rovnako aj ja sama veľmi rada pomôžem.

Ide o deti. O ich životy a budúcnosť. A vtedy ide politika bokom.

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>