Oslabenie 2. piliera je podľa Brocku jedno z najhorších opatrení

www.ipolitika.sk

Zníženie príspevkov do druhého dôchodkového piliera zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy je podľa poslanca Národnej rady SR Júliusa Brocku (KDH) jedno z najhorších konsolidačných opatrení.Toto je podstata dlhovej krízy. Prejesť dnes to, čo sme mali prejesť zajtra, prípadne neskôr,“ povedal v rozprave k zmenám v prvom a druhom dôchodkovom pilieri. Vláda podľa neho znížením váhy kapitalizačného piliera robí všetko pre to, aby vyhnala sporiteľov z druhého dôchodkového piliera. „Zbúral sa mýtus, že si ľudia z 9 percent nenasporia na dôchodok. Zo 4 percent si nasporia?“ spýtal sa premiéra Roberta Fica.

Poslanec za KDH upozornil na to, že sporitelia budú mať po znížení príspevkov o polovicu nižší dôchodok z druhého piliera. „Sporiteľovi s priemerným príjmom príde na jeho účet takmer o 500 eur ročne menej,“ povedal Brocka. Vláda podľa neho vytvára klamlivú predstavu o tom, že v dôchodkovom systéme bude viac peňazí. „Naopak, bude v ňom o 500 miliónov eur menej,“ tvrdí. Kabinet totiž podľa Brocku namiesto toho, aby naďalej pomáhal Sociálnej poisťovni vykrývaním deficitu v štátnom priebežnom pilieri, spomínaných 500 mil. eur ročne vezme sporiteľom v druhom pilieri. „Už sa nebude do Sociálnej poisťovne pumpovať zo štátneho rozpočtu,“ dodal.

www.ipolitika.sk

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka. V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností. Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do dvoch rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre ľudí do 35 rokov.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>