Opozícia návrhy na záchranu rozpočtu má, zodpovednosti sa však vláda nezbaví

opozicia s ficom www.ipolitika.sk

Schvaľovanie trvalého eurovalu a konsolidácia verejných financií. To boli témy rokovania predsedov opozičných strán s predsedom vlády R. Ficom.

“Premiér Fico nám oznámil, že hlasovanie o ESM sa na júlovú schôdzu posúvať nebude. Pokiaľ ide o hľadanie zdrojov na konsolidáciu verejných financií, informoval nás, že vláda už má pokope opatrenia v požadovanej výške. V tomto sa dá len súhlasiť, vláda je tu na to, aby prezentovala a navrhovala ako chce konsolidovať rozpočet. Pôsobí dojmom bezradnosti obracať sa v tomto na opozíciu,” povedal na brífingu po skončení rokovania predseda SaS Richard Sulík. “Samotná zmluva o trvalom euroval je mimoriadne vážna vec. Ak sa raz staneme jej súčasťou, už niet cesty späť. Ak je Robert Fico aspoň trochu štátnik, pochopí, že v súčasnosti je dôležité obhajovať v prvom rade záujmy Slovenska a nie byť za pekného v Bruseli,” skonštatoval Sulík. Jednoznačne odmietol aj tvrdenie, že trvalý euroval musí slovenský parlament schváliť do 30. júna. “To je čistý nezmysel. To si len niekto v Bruseli zmyslel, že to má byť k 30. júnu, pričom pôvodný plán bol júl 2013. Teraz si to ale skrátka nejakí ľudia zmysleli a pre pána premiéra je to Písmo sväté a silou mocou to musí byť do 30. júna. Veľmi ma mrzí, že Robert Fico sa rozhodol v tomto si dolámať hlavu a poslušne splniť všetky želania, ktoré prichádzajú z Bruselu a ani len nerozmýšľa nad tým, čo by sa stalo, keby sme si náhodou dovolili povedať ‘počkajme mesiac, neplašme sa.”

www.ipolitika.sk

S odložením hlasovania o ESM súhlasili aj ostatné opozičné strany. “Pokiaľ ide o ESM, vyjadril som záujem a očakávanie, že rokovanie o tomto bode bude časovo posunuté tak, aby bolo bližšie k termínu rozhodovania Nemecka. Nesúvisí to len s voľbami v Grécku, ktoré sa uskutočnia tento víkend, ale aj s pozíciou najväčšej krajiny eurozóny – Nemecka,” povedal predseda KDH Ján Figeľ. Potreba sledovať vývoj v Grécku po voľbách je podľa Jozefa Viskupiča jedným z dôvodov na odloženie hlasovania aj pre hnutie OĽaNO.

“Na jednej strane vnímame pozitívne, ak sa dá na takomto fóre rokovať ako dať doporiadku niektoré záležitosti Slovenskej republiky. Na druhej strane sa však opozičné strany snažili o úprimné riešenie a návrhy a odmietame, aby tieto návrhy boli znehodnotené vyhadreniami niektorých predstaviteľov vlády a konkrétne aj premiéra Fica. Niektoré návrhy Smeru vnímame pre konsolidáciu ako veľmi rizikové,” povedal predseda Most-Híd Béla Bugár. Potrebu konsolidácie verejných financií zdôraznil aj predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo: “Slovensko si zaslúži ostať v prvej lige a to súvisí aj s konsolidáciou.”

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>