Európsky parlament dnes prerokoval druhý balík opatrení rozpočtového dohľadu nad členskými štátmi

www.ipolitika.sk
Európsky parlament dnes na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu prerokoval návrhy nariadení o posilnení rozpočtového dohľadu a zabezpečení nápravy nadmerného deficitu.
V rozprave však mnohí poslanci kritizovali tieto opatrenia, pretože podľa nich obmedzujú suverenitu členských štátov. Predovšetkým poslanci ľavicových frakcií žiadali namiesto šetrenia prijatie opatrení na podporu hospodárskeho rastu.
“Na príklade Grécka, Španielska, Portugalska, Írska, či Talianska sme sa mohli poučiť, že zadlžovanie nie je cestou k prosperite. Napriek tomu dnes stále viac počúvame volania po ďalších verejných investíciách, po ďalších dlhoch. Je pravda, že verejné investície krátkodobo vytvoria nové pracovné miesta, ale za akú cenu? Za cenu nových daní, inflácie, trhových deformácií a ďalšieho zadlžovania,”komentovala priebeh diskusie slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

www.ipolitika.sk

Podľa Záborskej má Európa šancu dostať sa z krízy len vtedy, ak zvýši svoju konkurencieschopnosť na globálnom trhu. To však nie je možné pri systéme socialistického plánovania hospodárstva, ktorý predstavuje stratégia Európa 2020.

“Riešením je naopak znižovanie rozpočtových deficitov a redukcia služieb štátu len na tie naozaj nevyhnutné – zdravotníctvo, dôchodky, sociálna sieť, poriadok a efektívna spravodlivosť. Namiesto dane z finančných transakcií zníženie daní, namiesto dotácií zníženie administratívnej záťaže podnikov a odstránenie bariér na trhu práce,” zdôraznila Záborská.

Európsky parlament bude hlasovať o oboch návrhoch zajtra od 11.30.

Zdroj: kdh.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>