Protizákonná výstavba továrne na vakcíny v Malackách

Galko Zemanova Malacky www.ipolitika.sk

Celá kauza výroby vakcín má dve stránky. V prvom rade je to nezákonné vydanie stavebného povolenia. Ale rovnako protizákonné je aj vylúčenie verejnosti z rozhodovacieho procesu.

Pred niekoľkými dňami sa v médiách objavili prvé informácie o tom, že pri Malackách sa potajomky začala stavať továreň na výrobu vakcín.

Začiatkom roka 2010 sa Štátne hmotné rezervy ako investor dohodli s firmou zo Šarišských Michalian na kúpe pozemku za symbolické 1 euro a na výstavbe továrne. Tamojšia spoločnosť mala všetky povolenia a občania nemali výhrady. Potom prišli voľby a zmenilo sa vedenie Správy štátnych hmotných rezerv. Urobili nejaký podivný celoslovenský prieskum trhu a namiesto pozemku za euro radšej kúpili v Malackách pozemok za takmer pol milióna eur, kde bolo stavebné povolenie vydané len na nejakú priemyselnú halu. Keď v minulosti posudzovali vplyv celého areálu na životné prostredie, vôbec sa nehovorilo o umiestnení virologického pavilónu.

Až v priebehu výstavby dal investor – teda SŠHR – žiadosť o zmenu účelu využitia stavby. Obvodný úrad životného prostredia v Malackách vydal pre Stavebný úrad v Malackách stanovisko, že netreba posudzovanie vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Toto bolo v rozpore so zákonom. “Včera sme o tom osobne hovorili aj s prednostkou obvodného úradu, ktorá potvrdila, že takéto stanovisko vydali, ale na základe týchto nových informácií je presvedčená, že ju zavádzali, a preto nás informovala, že požiada Stavebný úrad v Malackách o okamžité zastavenie stavby,” informoval podpredseda SaS Ľubomír Galko, ktorý sa stretnutia zúčastnil spolu s tímlíderkou SaS pre životné prostredie a poslankyňou BSK Annou Zemanovou.

www.ipolitika.sk

“Nechceme riešiť, kde má továreň stáť. Neriešime, či bude v Malackách, Šarišských Michaľanoch, pri Brezne alebo pri Poltári. Musí nás však zaujímať zákonnosť procesov, efektívnosť vynakladania verejných prostriedkov a bezpečnosť občanov,” dodal Galko.

Celá kauza výroby vakcín má dve stránky. V prvom rade je to nezákonné vydanie stavebného povolenia. Ale rovnako protizákonné je aj vylúčenie verejnosti z rozhodovacieho procesu.

“Postaviť takúto továreň, nie je ako otvoriť si stánok s občerstvením. Pri výrobe vakcín takáto továreň vyprodukuje len z vajec až 300 ton nebezpečných odpadov! Tie sa budú prevážať do kafilérie, ktorú ale Malacky vôbec nemajú. Takže kade pôjdu bez toho, aby o tom ľudí informovali? Chceme kvôli výrobe vakcín riskovať zdravie tisícov ľudí, ktorí žijú v okolí a úrady nemajú ani len toľko slušnosti, aby ich o tom informovali?!  Táto kauza by sa nikdy nezačala riešiť nebyť takých zodpovedných občanov ako sú ľudia v občianskom združení ĽUDIA PRE MALACKY, ktorí v súvislosti s týmito porušeniami zákona podali podnet na okresnú prokuratúru. My v tejto chvíli pripravujeme podnet na NKÚ so žiadosťou o prešetrenie tohto škandalózneho prípadu,” uzavrel Ľubomír Galko.

Video: Protizákonná výstavba továrne na vakcíny v Malackách

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>