Odborníci: Trvalý euroval stiahne celú eurozónu do priepasti

ESM www.ipolitika.sk

Trvalý euroval áno alebo nie? Veľká časť našich politikov tvrdí, že ho schváliť musíme. Odborníci však majú iný názor.Európsky mechanizmus pre stabilitu je podľa prof. Rolanda Vaubela (profesor ekonómie Univerzita v Mannheime) veľká chyba.

 ”Kríza je totiž iba dočasná, nepotrebujeme trvalý fond. Nakoľko pôžičky z EMS budú poskytované za veľmi nízky, dotovaný úrok, bude v podstate podporovať nezdravé ekonomické politiky a eliminuje stabilizačné efekty trhu,” tvrdí. „Pakt stability a rastu“ zostane neefektívny, pretože mu chýba automatickosť. Nový „fiškálny pakt“ bude neefektívny aj z toho dôvodu, že jeho porušenie nemôže byť zo strany Európskej komisie sankcionované. Teda vinný štát nebude zo strany iných štátov žiadnym spôsobom postihovaný.

K tomuto názoru sa prikláňa aj prof. Pascal Salin, emeritný profesor ekonómie Univerzity Paríž – Dauphine a bývalý prezident Mont Pèlerin Society: ESM je vlastne Európsky mechanizmus nestability, pretože podporuje vlády v prijímaní nezodpovedných rozhodnutí. Je paradoxné, že európske inštitúcie a MMF financujú nezodpovedné vlády, kým banky robia opak – tie financujú dobre riadené firmy a domácnosti.”

Zriadenie trvalého eurovalu nie je jediným možným riešením situácie v eurozóne. “Musíme sa vrátiť k princípu „žiadny bailout“. Tento princíp sa uplatňuje v USA ako aj vo Švajčiarku. ECB by mala prestať financovať vlády, priamo alebo nepriamo. Grécko musí opustiť eurozónu a devalvovať svoju menu (o 30 až 70 percent),” tvrdí prof. Erich Weede, emeritný profesor sociológie, Univerzita Bonn.

www.ipolitika.sk

“Zrušil by som všetky formy centrálneho bankovníctva a národných úrokových sadzieb. Cena peňazí a jej koordinovanie  s investíciami by mala byť určená úrokmi, ktoré by stanovil trh bez akýchkoľvek vládnych zásahov. Vlády by mali míňať iba toľko, koľko reálne majú a požičiavanie peňazí by im nemalo byť povolené. No a napokon…Plne súkromný bankový systém, ktorý by viedol k lepším pro-trhovo orientovaným reguláciám. Manažéri bánk by nemali mať možnosť socializovať riziká prostredníctvom zákonov o obmedzenom ručení záväzkov,” taký je návrh Dr. Tima Evansa, generálneho riaditeľa Cobden Centre, Veľká Británia.

Hlavná expertka LFMI z Litvy, Rūta Vainiené, tvrdí, že Európa sa zatiaľ neocitla v dlhovej kríze. “V dlhovej kríze sa ocitlo na jednej strane niekoľko európskych krajín, ktoré zlyhali pri balansovaní svojich príjmov, výdavkov a toku peňazí a na strane druhej investormi, ktorí na seba zobrali príliš vysoké riziko a urobili chyby. Preto by sa všetky riešenia mali pohybovať v tomto rámci. Ak niekomu hrozí platobná neschopnosť, niet úniku bez vzniku nákladov a malo by sa uvažovať iba o jedinej otázke: kto tieto náklady ponesie? ESM navrhuje rozdelenie týchto nákladov medzi európskych daňových poplatníkov, takže nebudú také nápadné a nepoškodia jednotlivých veriteľov. Avšak takéto riešenie podkopáva základný princíp zodpovednosti.”

Iniciatíva za slobodnú a prosperujúcu Európu (ISPE), neformálne a nepolitické zoskupenie európskych think tankov a iných mimovládnych inštitúcií, osobností ekonomického a spoločenského života a občanov (www.ifpe.sk), prináša odpovede profesorov ekonómie a iných expertov jej signatárov na dve otázky, ktoré sa týkajú aktuálneho schvaľovania Európskeho mechanizmu pre stabilitu – EMS (trvalého eurovalu) v jednotlivých krajinách Európy, ako aj nimi navrhovaných alternatív riešenia európskej dlhovej krízy.

Zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>