Zasadnutie predsedov parlamentných výborov pre európske záležitosti – COSAC

smer-logo2 www.ipolitika.sk

V dňoch 23.-24.apríla sa v Kodani uskutočnilo stretnutie predsedov parlamentných výborov pre európske záležitosti /COSAC/, na ktorom sa zúčastnili delegácie zo všetkých členských štátov EU a ďalších európskych štátov. Na konferencii ako hostia vystúpili aj predseda EK José Manuel Barroso a dánska predsedníčka vlády, sociálna demokratka Helle Thorning-Schmidtová ako predstaviteľka predsedajúceho štátu v EÚ. Slovenskú delegáciu viedol predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha. Za SMER-SD sa na konferencii zúčastnil okrem neho aj podpredseda výboru, poslanec Andrej Kolesík.

Delegácia NR SR patrila pri rokovaní COSACu k najaktívnejším, čo vyplynulo aj z toho, že väčšinu parlamentov v Európe dnes ovláda pravica a SMER-SD sa tak prirodzenou cestou stáva lídrom sociálnodemokratických iniciatív v európskom priestore. Táto skutočnosť bola potvrdená aj na stretnutí sociálnodemokratickej skupiny pred začatím konferencie. Blaha a Kolesík presadili konkrétne zmeny v spoločnom záverečnom vyhlásení COSACu, v ktorom bola na ich návrh doplnená aj zmienka o sociálnej súdržnosti a demokratickej participácii ako hlavných nástrojoch riešenia ekonomickej krízy. Návrh slovenskej delegácie podporili delegácie naprieč politickým spektrom z drvivej väčšiny členských štátov, osobitnú podporu vyjadrili francúzski socialisti.

www.ipolitika.sk

Blaha vo svojom vystúpení v reakcii na príhovor dánskej predsedníčky vlády zdôraznil, že nová slovenská sociálnodemokratická vláda plne podporuje Európsku úniu v jej boji proti kríze, pričom zdôrazňuje rastové impulzy a sociálnu kohéziu. Vo svojom príhovore kládol dôraz na hodnoty solidarity a ekonomickej demokracie, pričom vyzdvihol hodnotu demokratickej participácie v politike i v ekonomike, vrátane podpory kooperatívneho vlastníctva. Ako hlavný predpoklad rastu pre celú EÚ pomenoval sociálnu redistribúciu smerom k štátom a regiónom s nižšou životnou úrovňou, ktorá môže pomôcť zvýšiť kúpyschopnosť, a teda aj rast. Jeho prejav ocenili viaceré sociálnodemokratické delegácie, najmä kolegovia zo Švédska, ktorí zdôraznili, že SMER-SD v súčasnosti zohráva v európskej sociálnej demokracii kľúčové miesto.

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>